İtalyan bisikletçi, “mufassal bisikleti” ve yolda bulduğu köpeği ile acun turunda

Hollanda’dan kısaca 6 kamer evvel iki bisikletin sıkışık birleştirilmesiyle oluşan ayrıntılı bisikletiyle (Tall bike) yola sâdır 19 yaşındaki Alex Sibney, Sırbistan- Romanya sınırında bulduğu yavru köpeği da yanına alarak turunu sürdürüyor.

İngiltere’üstelik ailesiyle hayat dolu İtalyan Sibney, oldukça yaşta bisikletlere demet duymaya başladı. 5 yıl evvel iki bisikleti yoğun birleştirerek, mufassal ve faziletkâr bir bisiklet elde etti. Bu şekilde 9 bisiklet yaparak satan Sıbney, biriktirdiği parayla acun turuna çıkmaya değişmeyen verdi.

Kendisini korumak üzere önceki İngiltere’birlikte bisikletle gezen Sibney, ülkesi sınırlarını aşmaya değişmeyen verdi.

Ocakta yola çıkarak Hollanda’ya kadar gemiyle giden Sibney, burada az buçuk elan çalışıp, dünyalık biriktirdikten bilahare martta tuğra çıktı.

Bulduğu yavru köpek “kez arkadaşı” oldu

Ren nehrini strateji ederek Almanya, Fransa, İsviçre, Lihtenştayn, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan’daki dayanıklı haddinden fazla yerleşme yerini yegâne başına sabık Sibney’in yegâne başına sürdürdüğü gezi Sırbistan-Romanya sınırında bulduğu çocuk köpek sonrası değişti.

Köpeği Sırbistan’da tıpkı kasabaya götürücü Sibney, afiyet karnesi çıkardığı hayvana bisikletinde özel bire bir bölme yaptı. Için köpeği ile devam eden Sibney, Romanya ve Bulgaristan’ı geçerek Türkiye’ye ulaştı.

Edirne’nin arkası sıra Kırklareli’ne vasıl Sibney, Lüleburgaz ilçesindeki Yıldızlar Velespit Akademisi’nde mola verdi.

“Bisiklet kullanmayı, doğayı, insanları kullanılmamış kültürleri keşfetmeyi seviyorum”

Sibney, AA muhabirine, iki bisikletin üst üste birleştirilmesiyle oluşan tafsilatlı bisikleti ile acun turuna çıktığını tabir ederek, “İngiltere’birlikte yaşıyorum. Uzun bisikletleri 4,5 yıldır kullanıyorum. Bisiklet kullanmayı, doğayı insanları bakir kültürleri keşfetmeyi seviyorum. Beni yollara düşüren bu oldu.” dedi.

Gençliğe kadem atar atmaz uzun seyahatlere çıkmaya başladığını anlatan Sibney, şöyle devam etti:

“2020’üstelik nazik bire bir seyahate pandemi nedeniyle başlayamadım. 2021’in sonuna geldiğimizde gemiyle Hollanda’ya geçtim ve burada 3,5 ay çalıştım. Amsterdam’dan Asya’ya bisikletle seyahatime girmek için ayrıldım. Kestirmece 6 aydır yoldayım.

Buradan Kapadokya’ya başvurmak istiyorum ve o antlaşma Asya’ya seyahat ettiğimi söyleyebilirim. Ama seyahatim burada bitmeyecek. Bu bisikletle dünyayı başvurmak istiyorum. Bu çeşit tıpkı bisikletle kimse acun dolaşmadı, bu bire bir geçmiş olacak. Bu güvenilmez tıpkısı gezi şekli.”

Sibney, Sırbistan-Romanya sınırında karşılaştığı çocuk köpeği Nova ile seyahatine bitmeme ettiğini kaydetti.

Nova ile karşılaştıkları önceki anda aralarında birey ayrımsız bağ oluştuğunu dile getiren Sibney, “Onu bulduğumda 2,5-3 haftalıktı. Onu sahiplendim. Hesap Pusulası ettiğimden henüz çabuk büyüyor.” ifadesini kullandı.

Share: