Itidalli Vadeli Izlence açıklandı: Ekonominin yüzdelik 5,3 büyümesi, istihdamın 2,7 milyon hayat artması öngörülüyor

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Resmi Gazete’de yayımlanan 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Izlence’a ilgili, “Ekonomimizin averaj yüzdelik 5,3 büyümesini, istihdamın toplamda 2,7 milyon dirilik artmasını öngörüyoruz” dedi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanarak Resmi Gazete’de yayımlanan 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Izlence’a ilgilendiren değerlendirme yaptı. Bakan Bitkisel, hükümet olarak görev geldikleri ilk günden bu yana etraflıca kalkınma hedefleri doğrultusunda hazırlayarak uyguladıklarını söylediği mutedil ve tafsilatlı vadeli planlarla ekonomiyi büyüttüklerini ve güçlendirdiklerini belirterek, “Önümüzdeki 3 almanak dönemin el haritasını oluşturacak Mutedil Vadeli Program, acun ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler titizlikle çözümleme edilerek, On Bir Numara Kalkınma Planı esaslarıyla tınlamalı şekilde hazırlanmıştır. Programımızı hazırlarken büyümeyi ve istihdamı artıran, erdemli melfuf zer üretimi önceliklendiren ve dış satım odaklı sürdürülebilir büyümeyi asıl kayran Türkiye Ekonomi Modelimiz merkeze alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Nazır Nebati, şöyle bitmeme etti:

“Izlence boyunca uygulayacağımız politikalar üstelik bu kapsamda, erdemli ek zer üretimi, cari işler dengesinde mihman iyileşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını seçmek için oluşturulmuştur. Böylelikle ekonomimizin ortalama yüzde 5,3 büyümesini, istihdamın toplamda 2,7 milyon güç artmasını öngörüyoruz. Antrparantez program dönemi böylece, ihracatımızın 305 bilyon dolara ulaşacağını, aylaklık oranının yüzde 9,6 ile koskocaman ölçüde gerileyeceğini, akan işlemler açığının GSYH’ye oranının yüzdelik 0,9 olacağını, enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz.”

2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda, geçmiş yıllarda olduğu kabilinden mali disiplinden ödün vermediklerini savunan Nebati, “Ekonomimizin anne dinamiklerini ayn uğrunda bulundurarak yekpare vatandaşlarımızın önceliklerini karşılayacak benzeri bütçe hazırlamaya himmet ettik. Izlence dönemi böylelikle, Merkezi Dalavere Bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzdelik 1,5 olmasını öngörüyoruz. Önümüzdeki 3 yıllık dönemin defa haritasını oluşturacak Ilımlı Vadeli Programımızın ülkemize ve bütün vatandaşlarımıza kandırıcı olmasını diliyor, Programın hazırlanmasına yardım sağlayan, özveriyle çalışan tam gurur ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

(Mustafa Cenik/İHA)

Share: