İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karakılçık Buğdayını Yaygınlaştırıyor

İzmir’da uzun yıllar sonra dede tohumu karakılçık buğdayının üretimini baştan özendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2023 sezonu evlat dağıtımına Ödemiş’ten başladı. Üreticiden gurur garantisiyle sabık yıl 4 bin dönüme ekilen karakılçık buğdayı tohumu, bu zaman İzmir ilkin başlamak amacıyla Manisa, Burdur ve Denizli’üstelik mecmu 11 bin dönümde toprakla buluşacak.

Atalık karakılçık buğdayı, İzmir’in artağan topraklarıyla buluşmaya devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2023 sezonu soy sop dağıtımına Ödemiş’te törenle başladı. Döl dağıtım törenine, Ödemiş Belediye Reisi Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Heybet Meriç, İzTarım ZIYAN ETMEK Genel Müdürü Uğur Onkardeşler, meclis üyeleri, muhtarlar, kooperatif üyeleri ve çokça sayıda çiftçi katıldı. Törende, Ödemiş’teki 28 üreticiye 8 bin 880 kilogram karakılçık tohumu verildi.

Törende mütekellim Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Büyüklük Meriç, “İklim krizi temas güzeşte dönüş istihsal şartlarını zorluyor. Cemaat olduğumuz arazileri bizden ahir nesillere oldukça akva ve dosdoğru artırmak zorundayız. Bunun yegâne tıpkısı yöntemi var. Doğanın bize verdiği yerel tohumlarla ve yerli efsanevi ırklarıyla, bölgenin bize sunduğu yerli imkanlarla fayrap etmek zorundayız. 2009’bile Seferihisar’de tıpkısı apaz karakılçık tohumuyla yola çıktık ve projeyi büyüterek ilerliyoruz. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İzTarım SERPMEK Genel Müdürü Misyon Onkardeşler ise güzeşte yıl olduğu kabil bu sene birlikte üreticiye karakılçık buğdayı tohumu dağıtmanın heyecanı içre olduklarını belirterek, “Bu istihsal sezonunda İzmir ve ilçelerinde 11 bin dönüm araziye ulaşıyoruz. Bu rakam, babalık tohumlar açısından çokça coşku verici tıpkı ölçü. Dünyada rastgele zaman 12 bilyon kişiye yetecek büyüklüğünde azık üretiliyor. Ancak dünyada 8 bilyon eş var. Yani 4 milyarlık besin batkı oluyor. Bize senelerce, ‘Babalık tohumlarla doyamazsınız, melez tohumlarla doyarsınız’ denildi. Amma dünyada kimesne açlığa hal bulamadı.  Pandemi süreci üstelik bize zat tohumlarımızın hangi büyüklüğünde eke olduğunu gösterdi. Bugün burada alelade çokça nadir aynı gelişim yapıyoruz. Ödemiş halkının gösterdiği bu teveccüh bizim için çok oylumlu. 29 üreticimize yalnız bu sene aldığımız rakamları temel alırsak 1,5 milyon bindi sağlamış olacağız. Yükselen enflasyonla birlikte önümüzdeki yılı hesapladığımızda bu misil daha de artacak” diye niteleyerek konuştu.

“BU YOLU ÇİFTÇİMİZLE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Ödemiş Belediyesi adına ürünlerin teşrinievvel sürecinden sonraları de üreticiyle gelişigüzel akım etmeye devam edeceklerini anlatım fail Ödemiş Belediye Reisi Mehmet Eriş, şunları söyledi:

“Yıllar önceki Bronz Başkan’ımızın yakmış olduğu meşalenin tıpkı kıvılcımını da burada görüyoruz. Sabık sene ekim yapmış ve hangi kadar akilane tıpkı yatırım olduğunu görmüştük. Babalık tohumlarımıza ehil çıkmadığımız sürece birileri bu boşluğu dolduruyor. Ilk Teşrin ayının sonuna geldik ve gelgel 28 mertebe. Toprağa bakarsak mutlak elan fazlasını veriyor. İzTarım’ın yaptığı çalışmayı tığ bile gönülden destekliyoruz. Bizim Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’müz bile ekilen seçkin alanda üreticinin yanınızda olacak.”

Babalık tohumlarını alan üreticiler ise belediyeye teşekkür etti. Emine Ahu, “Tunç Başkan’ımıza teşekkür ediyorum. Bizlerin üstelik yetiştirici adına katkıda bulunması gerekiyor. Susuz ekincilik haddinden fazla kocaman. Bildirme azından ovamızın suyunu bir iki girmek gerekiyor. Babalık tohumu ekmemiz balaban” dedi.

Cahit Zihayat ise “Ego, seçkin nev tarımı yaptım, bildirme hesaplı kendisine bunu buldum. Sulamadan, enerjiden, gübreden, ilaçtan kurtulacaksınız. Bunlar büyük girdiler. Gelişigüzel gün maliyetler artıyor. Bu tohumları bütün gelişigüzel çoğaltalım” diye konuştu.

Cahit Altuğ üstelik imdi karakılçık buğdayı ekimi için elan çok tohum olması gerektiğini vurguladı ve ” Ukrayna’dan, Rusya’dan ithal etmeyelim, öz topraklarımızda yetişsin bu mahsuller. Falsolu ekincilik politikaları bizi bu noktaya getirdi. İnşallah önümüzdeki yıllarda elan dahi büyüteceğiz” dedi.

İZMİRLİ MARKASI İLE TÜKETİCİYE ULAŞTIRILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2022 sezonunda, 80 titrem babalık karakılçık ve bağlama çavdarı tohumunun 4 bin dönümde ekilmesini sağladı. 2022 hasadında birlik 350 ton yapıt elde edilerek kurum garantisi sunulan çiftçilere tahminî 4 milyon teklik destek sağlandı. Hasadı yapılan tohumların bir kısmı, 11 bin dönüme ekilmek için 2023 üretim sezonu amacıyla ayrıldı. Tıpkı kısmı ise taş değirmenlerde öğütülerek İzmir markasıyla karakılçık unu ve makarnası kendisine tüketicilere ulaştırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karakılçık projesi, kentin ovalarından çıkarak çevre illerdeki çiftçilere dahi düş olmaya başladı. Bu sene karakılçık buğdayı tohumunun Denizli, Burdur ve Manisa’üstelik de ekimi yapılacak. Karakılçık buğdayının birlikte nohut ve cılız fasulye evlat desteği çalışmaları da devam edecek.

Share: