İzmir gündem haberleri | İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde yıkılan Buca Cezaevi’nin yeriyle ait takrir görüşüldü

İzmir Büyükşehir Uray Meclisi, ilk teşrin kocaoğlan macerasız toplantısı yapıldı.

Uray sedir salonundaki toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Mustafa Özuslu reislik yaptı.

Mecliste görüşülen önergeler arasında yıkılan İzmir Vabeste ve Örtüsüz Ceza İnfaz Kurumunun (Buca Mapushane) rekreasyon alanı ve otopark alanı yerine belirlenmesine müteveccih önerge dahi kayran aldı.

DOĞRU Öğür Ekip Komutan Vekili Müstakil Hızal, önergenin bu alanda plan değişikliği yapılması yönünde olduğunu ancak Yer, Site ve İklim Değişikliği Bakanlığının bu alanla ilişkin planı yaptığını ve planın askıya çıkartıldığını kaydetti.

Alanın bakanlık yoluyla çekince alan namına ilan edildiğini anlatan Hızal, “Bakanlık belediyeye bitirme vermediği için Büyükşehir Belediyesinin traksiyon etme yetkisi yoktur. Bugün bu önergeyi komisyonları çıkarmak ve görüşmek kanuncu değildir. Büyükşehir Belediyesi adına sunma aşkın plana itiraz ika, sevgili açılış yetkiniz vardır. Bu alanda tasrif etme yetkiniz yoktur. Orada toplumsal teçhizat alanı İzmirlilere kazandırılacak. Bu önergenin ilgilendiren komisyona sevki doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

CHP Kol Başbuğ Vekili Meram Aydınlık da konunun komisyonda ele alınması gerektiğini savundu. Önergenin ele alınmasını isteyen Okumuş, “Bu konudaki değerlendirmeyi komisyona bırakalım.” dedi.

Oylama sonucunda önerge bayındırlık ve ünsiyet komisyonuna sevk edildi.

-Basın açıklaması öncesi yaşanan arbede

Toplantı sonunda ruzname dışı alay kayran Hızal, güzeşte hafta SELIM Fırka İl Başkanlığı olarak kentteki nişanlık sorununa değinmek üzere Çiğli’deki arıtma tesisi alanında yaptıkları basın açıklaması öncesinde patırtı yaşandığını hatırlatarak, güvenlik görevlilerince engellendiklerini belirtti.

Açıklamanın kamusal alanda yapıldığını vurgulayan Hızal, “Yaratılmak istenen takanak kusurlu. Tığ orada değme tesisin önüne gitmiş değiliz. 2 yıl önceki sedir toplantımızda çabucak uğultuyla 50 kişilik ekip, sedir salonuna girdi. Kimdi onlar güvenlik görevlilerinin hakkını, hukukunu koruması gereken sendika yetkilileri. Suç duyurunda bulunuldu mu bu kişilerle ait. Yapılmadı. O çağ bu asayiş görevlilerini oraya dizen ve meseleyi kışkırtılı etmeye müteharrik siyasi hatır bu güvenlik amirleridir.” diyerek konuştu.

CHP Takım Başkan Vekili Amaç Aydınlık ise bölgeye methal için izin alınması gerektiğini, orada sürekli asayiş görevlisi olduğunu kaydetti.

Share: