İZMİR/MANİSA/DENİZLİ/AYDIN – 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında İzmir ve belde illerde törenler düzenlendi.

İzmir Valisi Yavuz Çın Köşger, Il binasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer ve Iye Ordusu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Kemal Kullanılmamış ile tebrikleri akseptans etti, ardından protokol üyeleri Cumhuriyet Altını Meydanı’na geçti.

Köşger, Türk milletinin birçok badireleri öz saf gücüyle atlattığını, bütün dünyanın sesini kısmaya çalıştığı bire bir zamanda dolgunca ayrımsız sedayla “Ya bağımsızlık, ya ahiret yolculuğu” dediğini ve Cumhuriyeti kurduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin Kurucusu Şişman Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşlarını, muazzez şehitleri ve yiğit gazileri bitmeyen gönül borcu ve şükranla bigâne ettiğini söyleyen Köşger, şunları kaydetti:

“Şişman Türk milleti, Cumhuriyetin çağdaş, yenilikçi ve gündeş tıpkısı gelecek anlamına geldiğini yapılış sürecinde ve gelişmemiş sürede haddinden fazla gür özümsemiş ve kazanç etmiş, o günlerden günümüze sanayileşmeden altyapıya, eğitimden sağlığa, siyasetten ekonomiye hayatın gelişigüzel alanında yaşanan köklü ve nazik değişimlerle devletin birlikte ve destekçisi olmuştur. Bu tatlılıkla 100. yılına emniyetli adımlarla ilerleyici Cumhuriyetimiz bayrı büyüklük geleneğimizi maziden atiye taşırken şimdiye büyüklüğünde olduğu üzere bugün bile erte de inşallah büyüklük ve millet birlikteliği ile ülkemiz birçok 100 yıllara ulaşacak ve ebediyete kadar kalıcı kalacaktır.”

beraber Vali Köşger, gürültülü sisteminde yaşanan arıza nedeniyle, konuşmasına benzeri müddet ara vermek durumunda kaldı. Arızanın giderilmesinin peşi sıra Köşger, konuşmasını tamamladı.

Kutlamalar kapsamında umum oyunları gösterisi ve geçit resmi düzenlendi.

Denizli

Denizli Valiliği uğrunda düzenlenen törende ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Ilbay Mürtefi Fuat Çalak, Büyükşehir Belediye Reisi Osman Zolan vatandaşların bayramını kutladı.

Atik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yılını, büyüklük genelinde olduğu üzere kentte de iri ayrımsız kasırga ortamında kutladıklarını söyledi.

Ilbay Çalak, milletin eş eseri Cumhuriyetin ülkenin çağcıl ve demokratik benzeri büyüklük yerine varlığını ve gelişimini sürdürmesinin arz mefret güvencesi olduğunu kaydetti.

Törende, öğrenciler şiir okudu, değişik konkur ve spor etkinliklerinde dereceye girenlere ödülleri verildi.

Tören komandoların gösterisi peşi sıra geçit resmi ile sona erdi.

Manisa

Manisa’dahi törenler Vali Yaşar Karadeniz ile protokol üyelerinin tebrikleri kabulüyle başladı.

Kabulün peşi sıra Manisa Valiliği uğrunda merasim düzenlendi. Vali Karadeniz ile Manisa Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün’ün vatandaşların bayramını kutladığı törende, korku duruşunun peşi sıra İstiklal Marşı okundu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının peşi sıra Ilbay Karadeniz, Cumhuriyetin kazanımlarına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet, egemenliğin millete verilmesidir, müstakil iradedir, özgürlüktür, yönetime halkın katılımıdır. Zira cumhuriyet devletle milletin bütünleşmesidir. Cumhuriyet iradesinin ilanıyla bütün bağımsızlığımız da tescillenmiştir. Evvel fehamet tarafından, bilahare hür teşebbüs yardımlarıyla ülkemizin kalkınması süreci başlaması sağlanmıştır. Cumhuriyetimiz, aradan sabık 99 almanak süreçte yoğun çıkan savaşlarda şaşkın ve kudretsiz eski, yakılmış ve yıkılmış Anadolu’dan dünyanın yer şişman 20 ekonomisinden biri olmayı başarmıştır.”

Tebrik Kartı programı, umum oyunları gösterilerinin yapılması, şiirlerin okunması ve boğaz töreniyle son buldu.

Ziyalı

Işıklı İstasyon Meydanı’nda yapılan törende Ilbay Hüseyin Aksoy, Aydınlık Büyükşehir Belediye Başkanı Heyecan Çerçioğlu ve Garnizon Komutanı Albay Hakkı Haktan Ihsan, askeri araçla alanda toplanan vatandaşları selamladı.

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Burada müracaat yapan Aksoy, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı, arkası sıra dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Törende Foça Uyanık Komando Er Eylem Manevra ve Eğitim Bilimi Bindi Kol Komutanlığınca tüfekli gösteri yapıldı.

Program, okulların tören geçişi ile sona erdi.

Çeltek

Yardımcı’ta 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı nedeniyle merasim düzenlendi.

Uşak Valisi Turan Ergün’ün Uşak Valiliği binasında yer protokolüyle bayramlaşmasının arkası sıra 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’ndaki törene geçildi.

Ilbay Ergün ile Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı tebrik kartı mesajı okundu.

Cumhuriyetin 99. yılını kutlamanın sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ergün, şöyle bitmeme etti:

“Önümüzde uzanan 100 almanak bakir dönüş ayn önüne alındığında Cumhuriyetimizin kazanımları, ülkemizin gönençli bire bir geleceğe ulaşması amacında yılmayan kararlılığımız ve bildirme iri gücümüz olmaya bitmeme edecektir. Yıpranmamış tıpkı çağdaki dünyamızda türe ettiğimiz konuma ulaşmanın yolu Cumhuriyetin kazanımlarını yüklenmek, çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne tarh gayretini sürekli bitmeme ettirmektir.”

Ergün’ün konuşmasının peşi sıra öğrenciler vasıtasıyla şiirler okunup, el oyunu gösterileri yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında il genelinde planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin sonrasında milli motosikletçi Asrın Rodi Pak gösteri yaptı.

Komando Birliği ve öğrencilerin merasim geçişi yapmasıyla izlence sona erdi.

Törene, AK Tümen Uşak milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Güneş, CHP Uşak Milletvekili Özkan Şule, Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Acar, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Çekişme, İl Inanma Müdürü Mesut Gezer, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Misyon Tığ, hava müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasal parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: