İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlanıyor

İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü kutlamaları kapsamında atlı birliklerinin kente girişi canlandırıldı.

Valilik önünde düzenlenen törende, süvari birlikleri temsili namına İzmir’e methal yaptı. Atatürk Meydanı’na gelen irtibat, vatandaşlardan şişman alkış aldı. Saygı duruşunda bunulmasının ardından Hükümet Konağına çıkan asker, Türk bayrağını göndere çekti.

Daha sonra AK Öğür Umumi Başkanvekili ve İzmir Saylav Binali Sebep, süvari bağlanak komutanına Kur’an-ı Ahi ve Türk bayrağı arz etti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer birlikte onurluk verdi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda bitmeme eden etkinlikte ise kaçınmak duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Ilkgüz’ün takkadak tıpkı şehrin kurtuluşu olmadığını tıpkı zamanda işgal edilmiş, çevrilmiş bire bir ülkenin hürriyetine ve bağımsızlığına kavuştuğu günün tarihi olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin doğuşunun 100 sene önce zaman gerçekleştiğini dile getiren Soyer, “Kurtuluşun 100’üncü yılında milli mücadelemizin değerini hafızalarımızda tazelemek bizim asli görevimiz. Bugünü ilkin Mustafa Kemal Atatürk başlamak üzere cemi gazi ve şehitlerimize minnetimizin ayrımsız ifadesi kendisine kutluyoruz. 9 Eylül ile bizlere bağımsızlığı, bağımsız milletvekili ve alımlı bire bir yaşamı miras bırakan başta Iri Önder Atatürk ve cümle kahramanlarımızın amacında yürümek, bizim yeryüzü koca vazifemiz.” dedi.

Soyer’in konuşmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi dizem ve dans topluluğu ile uray bandosu manzara aldı.

Törenlere, Ilbay Müşkül Tamam Köşger, Iye Ordusu Komutanı Korgeneral Eksiksizlik Bakir, İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Öztürk, AK Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Hamza Kötü, YANLIŞSIZ Parti Milletvekilleri Ceyda Ayrılamaz Çankırı, Atilla Kayaç, Soylu Nasır, Yaşar Kırkpınar, Cemal Bekle, CHP Milletvekilleri Bedri Serter, Kamil Okyar Sındır, MHP Milletvekilleri Tamer Osmanağaoğlu ve Hasan Kalyoncu, İYİ Fırka Ekip Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, İYİ Öğür Saylav Aytun Çıray, SELIM Parti İl Başkanı Kerem Yüksek Sürekli, MHP İl Başkanı Veysel Delice ile diğer ilgililer katıldı.

Share: