Kadınlar, karı kooperatifleri ile güçleniyor

– Kadınlar, avrat kooperatifleri ile güçleniyor

Kayserili kadınlar 16 ilçede açılan avrat kooperatiflerinde ürettiklerini satarak aile ekonomisine katkı sunuyor

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek:

“Kayserili kadınların gelişigüzel çalışması sonucunda kısa sürede son aldığımızdan hava çok mutluyuz”

KAYSERİ – Kayseri’birlikte kadınlar, 16 ilçede açılan kadın kooperatiflerinde ürettikleri ürünleri satarak eş ekonomilerine ulama sağlıyor. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Kayserili kadınların alay malay çalışması sonucunda gücük sürede son aldığımızdan âlem haddinden fazla mutluyuz” dedi.

Vali Gökmen Çiçek’in kentte göreve başlamasıyla bu arada belediyeler ve kaymakamlıklar öncülüğünde 16 ilçede avrat kooperatif kuruldu. Gıdadan, tekstile onlarca ürünün üretildiği kooperatiflerde müteharrik kadınlar, halk emeği göz nuru ürünlerini satarak familya ekonomilerine üstelik katkı sağlıyor. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek üstelik, Melikgazi Kaymakamı Bülent Karacan ve Melikgazi Belediye Başkanı Mutafa Palancıoğlu ile birlikte, Melikgazi ilçesinde kurulan Kardelen Diri Kadınlar Kooperatifi’nde incelemelerde bulundu. Burada açıklamalarda mevcut Melikgazi Kaymakamı Bülent Karacan, “Bu kooperatifimizin düz temini, siparişleri, aksiyon yapımı ve araba desteği üstüne kaymakamlığımız ve Melikgazi Belediyemizle alay malay evire çevire benzeri teşrikimesai yaparak kooperatifleşmek talip kadınlarımızı burada tıpkı araya getirdik. Pir işlemler yapmaya başladılar. İnşallah henüz sunturlu şeyleri hep bu arada yapacağız. Başkanımız vadi realizasyon etti, kadınlarımız halk emeklerini burada satışa sundular. Melikgazi olarak biriz ve beraberiz. Herhangi Bir zaman elan hayat dolu olacağız” dedi.

Melikgazi Belediye Reisi Mustafa Palancıoğlu de, “Valimiz Kayseri’ye geldiği günden beri eş kooperatiflerine haddinden fazla ehemmiyet veriyor. Bu çerçevede parçalanmamış ilçelerimizde kooperatif kurdurdu. Melikgazi bile kurulan Kardelen Kıpırdak Kadınlar Kooperatifi aracılığıyla burada havale usulü ve iri hacimli üretimler yapılacak. Nüfusu yavaş olan bire bir bölgede olduğumuz için buraya katılan kadınlarımız sayısı artıyor. Canip taraftaki yeri da buraya tahsis ettik. Dolayısıyla buraya yeter kim üreten kadınlarımız gelsinler, istihsal yapsınlar ve sülale ekonomisine katkı sunsunlar. Bizde belediye namına kaymakamlığımızla birlikte elimizden mevrut gelişigüzel cins desteği vereceğiz” şeklinde konuştu.

“Kayserili kadınların gelişigüzel çalışması sonucunda kısa sürede akıbet aldığımızdan dolayı çok mutluyuz”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise, “Kayseri’nin eksiksiz ilçelerinde ve merkezde kadın kooperatifleri kurduk. Özellikle uray başkanlarının, kaymakamların ve fedakar Kayserili kadınların birlikte çalışması sonucunda gücük sürede akıbet aldığımızdan belde çok mutluyuz. Haddinden Fazla kısa süre içerisinde kurulan 17 kadın kooperatifi, ürünlerin hemencek üretilmeye başlanması, satışa sunulması ve kurumsallaşmaya başlanması bizi haddinden fazla mutlu ediyor. Melikgazi bile bu çerçevede bizim en cesim merkezlerimizden biri olacak. Melikgazi hepimizin bildiği kadar Kayseri’mizin gözbebeğidir” ifadelerini kullandı.

Share: