KAEÜ, sağlık turizminde büyük kalıp haline geliyor

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Rektörü Prof. Dr. Yurt Karakaya, Kırşehir’i keyif turizminde suret haline ifham etmek istediklerini bildirdi.

Üniversiteden yapılan mukayyet açıklamaya göre, Rektör Karakaya, katıldığı göstergeç yayınında, bölgenin kalkınması gelişmesi hesabına önemli projeleri gerçekleştirdiğini anlattı.

Karakaya, Kırşehir’in bildirme muhteşem enerji kaynaklarından biri olan jeotermalin, ekincilik ve afiyet alanındaki KAEÜ’nün projelerinde uygulandığını aktardı.

Kırşehir’deki Fizik Otama ve Rehabilitasyon (FTR) Hastanesi’nin Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM) Projesi kapsamında hizmete girdiğini anımsatan Karakaya, şunları kaydetti:

“150 yataklı FTR Hastanesinde yatan, ayakta ve seansla otama edilen çok sayıda hastaya bakım veriliyor. Anadan Görme ve Mütemmim Tıp Projesi ile hastalara alanında uzman hekim ve akademisyenler aracılığıyla ozon, akupunktur, hacamat, sülük ve hidroterapi ile fitoterapi yöntemleri uygulanıyor. Hastalarımıza uygulanacak tedavi yöntemleri konusunda öncelikle bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Fitoterapi yönteminde kullanılacak endemik türleri eczaneye götürecek şekilde ilaca dönüştürülmesini hedefliyoruz. Afiyet alanındaki projelerimizle ilerleyen zamanlarda Kırşehir’i, afiyet turizminde dünyanın tıpkı numaralı merkezi haline değirmek istiyoruz.”

Share: