Kâh illerde TMO’nun buğday ve arpa çalım primi desteğinden faydalanma süresi uzatıldı

Fellah Taşıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı ara sıra illerdeki buğday ve rüşvet üreticilerinin, Yerey Mahsulleri Ofisinin (TMO) sağladığı hava primi desteğinden faydalanma süresi uzatıldı.

Yerey Mahsulleri Ofisi Kurum Primi Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Cumhur Reisi Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna bakarak, kararda kayran alan Dert, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Kayseri, Muş, Sivas, Yozgat ve Van’ın tamlanan ilçeleri amacıyla 6 Haziran-21 Ilkgüz döneminde, özge ilçeler üzere 6 Haziran ile 1 Ilkgüz beyninde TMO’ya buğday ve rüşvet satışlarını gösteren çiftçilerin alım satım belgesi dikkate alınarak prim desteği verilecek. Eski değişmeyen kapsamında süre bugün itibarıyla doluyordu.

Ayrıca, lisanslı depolar üzerinden elektronik işaret senedi (ELÜS) ile yapılan alımlarda, trok işlemlerinden kaynaklanan nedenlerle alım satım belgesinin düzenlenmesinin gecikmesi yerinde, kararda tamlanan yerlerdeki lisanslı depolardan 21 Eylül’e kadar, özge ülke ve ilçelerdeki lisanslı depolardan ise 1 Eylül’e büyüklüğünde TMO’ya mir onayı veren üreticilerden yapılacak alımlarda, 30 Ilkgüz’e büyüklüğünde düzenlenen ve TMO tarafından akıllıca tanıdık ELÜS alım satım belgeleri değerlendirilecek.

Bakanlık diyar/ilçe müdürlüğü vasıtasıyla tertip edilerek askıya çıkarılan ödeme icmalleri, gerekli kontrollerin yapılması için ÇKS kaydının bulunduğu yerleşme biriminin kalın alanı içindeki TMO başmüdürlüğüne gönderilecek, kontroller sonrası ödeme gerçekleştirilecek.

Desteklemeden feyizlenmek talip çiftçilerin arpa ve buğday alım satım belgeleriyle gelişigüzel 30 Ilkgüz’e kadar ÇKS’de kayıtlı olduğu toprak/kaza müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

Değişmeyen, 6 Haziran 2022’den kaynatmak için yürürlüğe girdi.

TMO Gelgel Primi Desteğine İlişkin Karar kapsamında, bu yıl ÇKS’ye mukayyet yerine arpa, buğday üretimi eden, ürettikleri ürünü TMO’ya satan ve bu satışlarını alışveriş belgesiyle belgelendiren çiftçilere, buğday amacıyla kilo başına 1 teklik, arpa üzere 0,50 teklik “TMO gelgel primi desteği” ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Share: