Kahramanmaraş’ın “esrarlı gölü” turizme yardım sağlıyor

Kahramanmaraş’ın saf güzellikleri arasında düz düzlük ve kaynağı tayin edilemediği üzere ahali beyninde “esrarengiz göl” namına aşina Yeşilgöz Gölü, domestik ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Kent merkezine 60 kilometre uzaklıkta minval Onikişubat ilçesine bağlı Tekir Mahallesi’ndeki göl, dört zaman kendine özgü nitelik cümbüşüyle akıbet yıllarda havza turizmine koskocaman ulama sağlıyor.

Birçok akarsu altı arama-kurtarma grubunun çalışmasına karşın kaynağı saptanamayan göl, sıcaktan bunalan vatandaşları ağırlıyor.

Doğal akvaryumu mail göl, rengiyle ve gizemiyle dört zaman ziyaretçilerin ilgisini çekmeye bitmeme ederken, doğa fotoğrafçılarının birlikte uğrak noktası haline geldi.

Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ın tabii bırakıt açısından varlıklı ayrımsız kent olduğunu söyledi.

Kentin rakımının 300 ila 3 bin metre ortada değiştiğini, bunun birlikte tabii şımarıklık, bitki örtüsü, su kaynakları kabil birçok güzelliği yanında getirdiğini dile getiren Güngör, Yeşilgöz Gölü’nün de bunlardan sadece biri olduğunu anlatım etti.

Güngör, Yeşilgöz Gölü’nün şehrin natürel mirası ve güzelliklerinin başında kayran aldığına işaret ederek, alanı Tarım ve Orman Bakanlığından sabık sene devraldıklarını, mekân düzenlemesi ve Kahramanmaraş- Göksun karayoluna bağlantı amacında düzeltme çalışması gerçekleştirerek ulaşımını henüz yalın kat hale getirdiklerini aktardı.

Doğal güzellikleri göz önünde bulundurularak alanda yıpranmamış benzeri proje hazırladıklarını aktaran Güngör, şunları kaydetti:

“Misil, belde düzeni ve yiyecek-içmece mekanlarıyla baktığımızda 30 milyonun üzerinde bire bir envestisman yapıyoruz. Burada dahi temas güzeşte devir turizm kapasitesinin arttığını görüyoruz. Geçtiğimiz sene 100 binin üstünde ziyaretçi mevrut amma bu yıl 200 bin üstüne çıkmışız. Bu yatırımlarımız tamamlandığında Yeşilgöz Gölü’nde yıllık yer bir iki 500 yüz bin turisti ağırlayabiliriz. Çünkü bu bölgemiz tıpkısı zamanda özge özellikleriyle de yaz turizmi amacıyla çok alımlı aynı düz. Bu güzergahta Ilıca Kaplıcası ve Fırnız Yaylası’nın olması bölgenin cazibesini artırıyor. Tığ herkesi arz birkaç yılda hele Yeşilgöz’ü görmeye nida ediyoruz.”

Dalış sporları için birlikte uygun

Güngör, gölün çok yoğun olduğunu, bu nedenle dahi dalış sporcuları marifetiyle dahi kullanıldığını tabir etti.

Yeşilgöz’ün kayırıcı bölgesine henüz ulaşılmadığı için gizemli olması, yeşili, havası, dağı, ovası ve buz kabilinden suyu ile ziyaretçilerini büyülediğini anlatan Güngör, bölgenin görenleri kendisine hayran bıraktığını vurguladı.

Ziyaretçilerden övgü

Ziyaretçilerden Muharrem Doğan, ailesiyle Kayseri’den bölgeye geldiklerini belirterek, “Tezyifkâr çokça natür harikası bire bir düzlük. Çokça hoşuma gitti. Eşi kıymetli saha.” dedi.

Nimet Balcı bile bir arkadaşının internet sitesinden keşfetmesi sonucu ziyarete geldikleri gölü görülmeye ayar bulduğunu anlatım ederek, “Göl haddinden fazla koyu ve iyicene. Kıvrak bire bir maviliği ve buz kabilinden tıpkı suyu var. Lamba Karpuzu koyduk soğutmak amacıyla, bu sırada ayaklarımız dondu. Az Buçuk elan geliştirilmeli diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Share: