Kahramanmaraş’ta EXPO 2023 hazırlıkları sürüyor

Japonya’nın EXPO komiseri Yoichi Kobayashi, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde “Tabiat Dostu Site ve Duyarlılık” anne temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023 üzere incelemelerde bulundu.

Kobayashi, kenti ziyareti kapsamında ilk yerine Onikişubat Belediye Reisi Hanefi Mahçiçek’i makamında musahabe etti.

Daha bilahare Mahçiçek ile 23 April-31 Ekim 2023’te Onikişubat ilçesinde düzenlenecek EXPO 2023’ün rekreasyon alanına sabık Kobayashi, buradaki çalışmaları inceledi.

Başkan Mahçiçek’ten bilgelik düzlük Kobayashi ve beraberindekiler, EXPO 2023 tanıtım filmini izledi.

Burada konuşan Komutan Mahçiçek, 2023 yılında gerçekleştirilecek organizasyonda Japonya’yı üstelik görmekten bahtiyarlık duyacaklarını söyledi.

EXPO 2023’ün kentin tanınırlığına katkı sunacağını dile getiren Mahçiçek, “Misafirimize EXPO 2023 ile ilişkin bilgiler verdik, onlar amacıyla ayırdığımız alanı birlikte gezdik. Çok mutlu oldular. Özel konuşmalarımızdaki ifadelerini nakletmek isterim kim projemizi gördükten sonradan, ‘Japonya’nın buradan öğreneceği çokça molekül var.’ dediler. Biz de mutlu olduk filhakika. Fena Hâlde projeler üretip, geliştirdiğimizi gördük. Yer önemlisi de şehrimizin ati yıllarda inşallah uluslararası alanda tanınırlığı artmış bire bir site olmasını sağlayacağız. İnşallah Kahramanmaraş’ı aynı dünya kenti yapmak amacıyla gayret edeceğiz.” dedi.

Yoichi Kobayashi dahi EXPO 2023’teki projelerden etkilendiğini ve aktiflik sona erdikten sonradan dahi bu alanın serencam aşama kullanılabilir olmasının kendisini sevindirdiğini anlattı.

Kahramanmaraş’ı sevdiğini rapor fail Kobayashi, “Bizim EXPO’muzda bile burada gördüğümüz lagün havuz, Kelebek ve Gelin Böceği Bahçesi’ni yapabiliriz. Burayı kabil alabileceğimizi düşünüyorum. Dubai EXPO çok nazik ve güzeldi, Beijing ve Şanghay EXPO’larından haddinden fazla aşkın bahtiyar olmamıştım amma buradaki projelerin çokça elan mübarek olduğunu düşünüyorum. Kahramanmaraş’ı üstelik çok sevdim ve buradan etkilendim.” diye niteleyerek konuştu.

Kobayashi, mutluluk namına EXPO 2023’e 18’inci yüzyıldan kalma Edo Şatosu’ndaki bahçenin tıpkı olan Shogun ve Ninja Bahçesi ile katılacaklarını sözlerine ekledi.

Share: