Kalorifer peteklerindeki akarsu ateş söndürmede kullanılacak

TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan ortaöğretim öğrencileri, radyatör peteklerindeki suyu kullanan cuşuhuruş itfa sistemi geliştirdi.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Festivale katılan projeler arasında, Mersin İçel Anadolu Lisesinden Muhammed Kava Tayurak ve Elif İlayda Göğüş’ün, öğretmenleri İlknur Köstekçi danışmanlığında geliştirdikleri kalorifer peteğindeki suyu kullanarak yangın söndürmede kullanan hep de bulunuyor.

Sensörler sayesinde yangını tayin ederek motoru devreye sokan dizge, peteklerdeki suyu alarak tavan tipi fıskiyeler sebebiyle yangına müdahale ediyor.

Muhammed Kava Tayurak, AA muhabirine, “Peteklerdeki su ile isabetli hararet söndürme projesi” hazırladıklarını söyledi.

Projenin ortaya çıkışı için bilgelik veren Tayurak, “Ayrımsız yakınımın evinde sâdır yangında peteklere giden boruların erimesi sonucu ortaya çıkan akarsu, yangını söndürmüş. Buradan yola çıkarak bu projeyi oluşturduk.” dedi.

Sistemin çalışması hakkında vukuf veren Tayurak, şunları kaydetti:

“Hep, sensörlerin gazı tespitiyle çalışıyor. Devamında hep devreye giriyor. Motor, kaloriferlerdeki suyun akış yönünü değiştirerek tavana gitmesini sağlıyor. Sonradan kombi sistemlerinde devirdaim yaptığı için munzam pompalar sayesinde suyun tazyikli gitmesini sağladık. Devamında dizge, 112’ye vukuf vererek yangın amacıyla arkalama talep ediyor. Tabiatıyla kendisine pencereleri açarak içerinin havalandırılmasını sağlıyor.”

Yangında önce dakikaların çok heybetli olduğuna meni fail Tayurak,”Coşkunluk için önce 5 dakika çokça koca. Daha hızlı bire bir söndürme sistemi geliştirmek istedik. Bizim mevcut sistemlerden anne farkımız, peteklerdeki suyu kullanmamız. Ayrımsız binada akarsu tesisatı değme yere döşenmez iken, petekler seçkin yere döşeniyor. Yer andıran akarsu kaynağını kullanmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.Share: