Kanser hastaları danışma ile hayata tutunuyor

Kanser hastaları nutuk ile hayata tutunuyor

Kanser tedavisinde reçeteleri “Sanat” oldu

BURSA – Bursa’de kanser tedavisi gören hastalar hayata konferans ile tutunuyor

Medicana Bursa Hastanesinde planlı ‘Sanatın İyileştirici Gücü’ atölyesi ile amansız hastalık hastaları küllerinden yeniden doğuşun, şifanın ve umudun temsili olan Anka Kuşunu renklendirdi.

Dünya Amansız Hastalık Günü münasebetiyle Medicana Bursa Hastanesi ve Kanserle Cenk Derneği işbirliği ile planlı laf atölyesine kanser tedavisi gören hastalar ve yakınları rabıta gösterdi. ‘Sanatın İyileştirici Gücü’ adı altında Medicana Bursa Hastanesinde yapılan atölyede buluşan hastalar, tuvallere küllerinden yeniden doğuşun, şifanın ve umudun temsili olan Anka kuşunu boyayarak, farklı benzeri güne imza attı. Gördükleri otama sürecinden tıpkı nebze olsun uzak mütezayit hastalar, sanatın kendilerine bereketli geldiğini dile getirdi.

“Amansız Hastalık korkulacak tıpkısı hastalık değildir”

Erken teşhiste amansız hastalık tedavisinin henüz kalburüstü sonuçlara ulaşabileceğini tamlayan Medicana Bursa Hastanesi Iyileştiren Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Nilüfer Cebbar, “Biz kanseri otama ederken, sosyal hayatın devam etmesi, moralin faziletkâr olması, karı hayatının bozulmaması ve dosdoğru otama sürecinin bitmeme edebilmesi üzere hastaların herhangi bir yönüyle hayatın içerisinde olmasını istiyoruz. Bütün bu hastaların özlük çabalarıyla, neye yetenekleri varsa, değme şeyi yapabileceklerini göstermeleri gerekiyor. Amansız Hastalık, korkulacak benzeri çor değildir. Amansız Hastalık er kişileştirme edilirse muvaffakiyet oranı o büyüklüğünde efdal olacaktır. Onun için hep herkesin vücudunu gür dinlemesi gerekiyor. Hastalığın belirtilerini göz ardı etmemek gerekiyor. Esenlik Bakanlığının desteklediği ücretsiz tarama programları kayran almaktadır. Bunları lütfen aksatmayalım” diyerek uyardı.

Sanatın iyileştirici gücü

Hastalara yüklenmek için ruh bilimsel müzaheret birlikte veren Ehlivukuf Psikolog Başak Bahtiyar ise, “Yaptığımız etkinliklerle, insanları anın farkındalığına ulaştırmaya çalışıyoruz. Sanatla alakadar olmak, dikkati tek bir noktaya odaklayarak gerilimi azaltır ve kontrol hissi verir. Yasamdan lalüebkem almak yerine çalışkan tıpkısı yoldur. Kanser tedavisi psikolojik acıdan avcı bire bir süreç. Hastaların bu süreçte sanatla ilgilendiren faaliyetlerde bulunması stresi azaltarak tedaviye yardım sağlıyor. Bu sebeple hastalarımıza sanatın iyileştirici gücünden faydalanmalarını tavsiye mektubu ediyoruz.” şeklinde konuştu

“Amansız Hastalık hastaları asla pes etmemeli”

Hastalığını kabullenip hayata pozitif bakmayı öğrendiğini belirten kanser hastası Hacer Gül, “Kısaca 3 senedir kanserle uğraş ediyorum. Doktorum Nilüfer Orion’dan haddinden fazla memnunum. Hayata henüz fazlalık bakmayı öğrendim. Bu hastalığı akseptans etmeyi, elbet başa çıkabileceğimi öğrendim. Herkes yapabilir, çıban edebilir bu hastalıkla. Zor oluyor, amma oluyor. Medicana Hastanesi’nin yapmış olduğu bu aktiflik için teşekkür ediyoruz” diye niteleyerek konuştu. Amansız Hastalık hastalarının asla pes etmemesi gerektiğini vurgulayan Şiddetli Gürbüz ise, “Medicana Hastanesi’nin yapmış olduğu etkinlikte topluluk yerine tığ da varız. Dörtköşe tıpkısı iş, Zümrüdüanka Kuşu’nun resmini yapıyoruz. Zümrüdüanka Kuşu baştan doğuşu simgeliyor, kanser hastaları üstelik hayata umutla bakmalı, katiyen pes etmemeli, yeniden tekevvün olarak düşünmeli” dedi. Tedavisinde 16. ayına giren ve kanser hastalarını Zümrüdüanka Kuşu’na benzeten Merbutiyet Yılmaztürk, “16 ay geçmiş kanser tanısıyla tedavim başladı. Bu yolculukta yeryüzü cesim öz sevdiklerinizin, dostlarınızın, hekimlerinizin sağlık kahramanlarının moral ve desteği ile 16. ayımıza geldik. Zaman Medicana Hastanesi, Kanserle Kavga Derneği ile gelişigüzel 4 Gücük Ay Dünya Amansız Hastalık Günü’nde hakeza tıpkı faaliyet planlamış. Bizleri bile çağırma ettiler çok teşekkürname ederiz. Herhangi Bir birimiz, birer Anka Kuşuyuz” ifadelerini kullandı.

“Bağlılaşım paylaştıkça çoğalır”

Medicana Bursa Hastanesi Genel Müdürü Akademisyen Dr. Remzi Cebin bile, “Bu merkez sosyal yüklülük projeleri içinde almak bizi gururlandırıyor. Merbutiyet paylaştıkça çoğalır, dertler ise paylaşıldıkça azalır. Hastalarımız ile bu savaş amacıyla birlikteyiz” dedi.

Share: