Kaplumbağalar kafile için girdi, anahtar sürücüleri ilgi

Kaplumbağalar kafile için girdi, şalter sürücüleri dikkat

SİİRT – Siirt’te antipatik havaların etkisini arttırmasıyla beraber göç için giren kaplumbağalar, esmer önünde ortaya çıkabiliyor. Siirt Tabiat Dulda ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri sürücüleri ve vatandaşları, yolda gördükleri kaplumbağalara zarar vermemeleri konusunda uyardı.

Siirt Huy Esirgeme ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü ekipleri, yolun ortasındaki kaplumbağayı ezilmekten kurtardı. Baykan ilçesi Narlıyurt köyüne sınırlı Mürettep mezrasında denetimden dönen Huy Siper ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü ekipleri, yolun ortasında tıpkı kaplumbağa gördü. Ara Bulucu durdurup nazil ekipler, kaplumbağayı alarak sefer kenarına bıraktı.

Siirt Huy Koruma Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü mühendislerinden Gökhan Şeker, özellikle rustik bölgelerde kaplumbağaların ortaya çıktığını ve bu konuda sürücülerin henüz dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Şeker, “Siirt Huy Siper ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü ekipleri yerine yolda kâin kaplumbağayı araçlardan engel görmemesi amacıyla elimize alıp tekrardan katıksız yaşam alanına bıraktık. Vatandaşlardan ricamız öğün kenarlarında buldukları kaplumbağaya uymazlık vermeden tekrardan saf dirim alanlarına bırakmaları ricamızdır” dedi.

Share: