Kar yağmayınca anadan görme tahta kızak yarışları tahrip edildi

Kar yağmayınca geleneksel kara tahta kızak yarışları tahrip edildi

ARTVİN – Artvin’in “Asude site” ünvanlı Şavşat ilçesi Yavuzköy köyüne her yıl geleneksel namına düzenlenen kar şenlikleri, kar yağmayınca içeriği değiştirilerek kaymakamlık merkezine makbuz. Şenliklerin olmazsa olması geleneksel tahta kızak yarışları ise nakız edildi.

Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi, Yavuzköy Muhtarlığı, Şavşat Hars Turizm ve Dayanışma Derneği ile Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği aktiflik bu sene kar yağmayınca içerikte değişikliğe bozukluk oldu.

28-29 Aile tarihleri arasında yapılacak olan 9. Yavuzköy Kar Şenlikleri Şenliklerinde kızak yarışları kar yağmaması nedeniyle fesih edildi. Şehrin en korkulu kar düzlük ilçesi olan Şavşat’ta de bu sene kar yağmayınca şenlikleri ilçeye taşındı.

600 yıllık geçmişe sahip yazboz tahtası kızak yarışmaları ise yerini cirit oyunu gösterileri bıraktı. İlçe merkezinde yapılacak ve iki ahit sürecek Şavşat Şita Şenliklerinde önceki aktarılma yöreye başmaklık ilginç kostümlerle Berobana gösterisi, Arap atları grubu gösterisi ve muhtelif etkinlikler saha algı. İkinci gün ise Ciritdüzü köyünde off-road yarışları düzenlenecek.

Belediye Başkanı Nihat Enerjik konuyla ilişik yaptığı açıklamada, “Anadan Görme kendisine yaptığımız kar şenliklerimizi bu yılda yapmayı planlıyoruz. Bu yıl beklediğimiz kar yağışı yağmadığı amacıyla kaymakamlık merkezinde yapmayı planladık. Eğer şenliklere büyüklüğünde kar yağışı olursa yeniden ayrı yerde yaparız” ifadelerini kullandı.

Share: