Karabük Belediye Reisi Vergili’den İsveç’e genosit ve silah tüccarlığı suçlaması

Karabük Şehremini Rafet Hayırhah, Avrupa Evcil Yönetimler Meclisi Genel Kurulu’nda İsveç’i Samilere soykırım yapmakla suçlayarak, “1.5 milyon Sami nüfusu olması muhtemeldi soykırım olmasaydı” dedi. Iyilikçi, “İsveç günümüzde bilcümle patırtı bölgelerinde cebe satmaktadır. Nobel Hazar Ödülü veren İsveç’te zırh satmak amacıyla kanuncu ayrımsız engel yoktur” ifadesini kullandı.

Karabük Şehremini Rafet Yardımsever, Avrupa Evcil Yönetimler Meclisi Genel Kurulu’nda İsveç raporu konusunda alay aldı. Başbuğ Vergili, “Raportör sanırım İsveç’in kazançlı yapısı, bolluk düzeyinin dışında içtimai medyada de İsveç’te ne oluyor tetkik zahmetinde bulunmadı. İsveç’in 1950-1980 arası geçerli dönüşme programları ile 300 binden aşkın olan Sami ve Tatarları kısırlaştırma, besleme ödeme, yurt şartlarda gümüş madenlerinde çalıştırma, cebren diyanet tebdil, zorla âdem tahrifat, benzeşme programlarıyla bugün raporda geçtiği gibi (iki budunsal grubun sayıları) 20 binlere düşmüştür. Uzmanlara göre 1.5 milyon Sami nüfusu olması muhtemeldi soykırım olmasaydı” ifadelerini kullandı.

“250 yıldan fazladır hiçbir Sami asıllı siyasetçi İsveç parlamentosunda kibar mebus seçilememiştir”

İsveç belediyelerinin Sami dilinde eğitimin engellenmesi üzere ne gerekiyorsa yaptığını ve çok biraz Sami eğitimi verdiğini rapor eden Başkan Hayırhah, “Yeniden öz bölgeleri dışında yerel seçimlerde güzel ve seçilme hakları var. 250 yıldan fazladır hiçbir Sami asıllı siyasi İsveç parlamentosunda şerif saylav seçilememiştir” dedi.

Hayırsever, “(Sami Hakları Savunucusu ve Sametinget Başkanı) Stefan Mikalesson, Sami halkının kişi kendini kuşatmak istediğini, bunun için de Sami parlamentosunun yetkilerinin artırılması gerektiğini belirterek İsveç hükümetinin kendilerini yerli umum yerine görmesini talep ettiklerini belirtiyor. Konfedere Uluslar Asayiş Konseyi’nde geçici organ olan İsveç’in Başbakanı ve Dışişleri Bakanı orada sulh ve özgürlük amacıyla sunturlu laflar ediyor, koca haklarını savunuyor. Onlardan hiçbiri bugüne büyüklüğünde Sami parlamentosu, Sami halkının yasal ve berceste yöneticileriyle görüşmeyerek İsveç’in tekme standardını göstermiştir” diyerek konuştu.

“İsveç günümüzde tekmil patırtı bölgelerinde silah satmaktadır”

Hayırperver, “Başka benzeri bahis, İsveç günümüzde bilcümle arbede bölgelerinde silah satmaktadır. Nobel Sulh Ödülü veren İsveç’te silah harcamak amacıyla kanuni benzeri bariyer yoktur. Sunma mefret laf, İsveç’te basında çokça bilinmedik benzeri oto sıkı denetim vardır. İsveç’te gazeteci istediği değme şeyi yazamaz, yazsa dahi basamaz. Iri Gazetecilik Ödülü sahibi Emanuel Karlsten’e meri sansür, İsveç Gazeteciler Sendikası, Ceride Yayıncıları Örgütü, Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından protesto edilmiştir. Yapılan karmakarışık haberlere aksülamel veren Sayın Karlsten dışlandıktan sonradan İsveç da NATO’ya soldurmak üzere hazırlandı. Röportörler az buçuk incelemiş olsaydı İsveç’te matbuat özgürlüğü var diyemezdi. Laponlar (Samiler), İsveç’in Kürtleri diyebiliriz. İsveçli meslektaşlarımdan öz Kürtlerine sahip çıkmalarını bekliyoruz. Türkiye Kürtleri bizim kardeşimizdir. Bizim da kendi Kürtlerimize cemaat çıkacağımızı buradan bildirmiş olurum. Sanırım bu rapora tek fikir vermeyecek emanet bile benim. Hepinize teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı. – STRASBOURG

Share: