Karabük Valiliğinden “Demir Polat Küçük Asya Lisesinin yadımlama kararı”na ilişkin izah

Karabük Valiliği, Çıpa Çelik Küçük Asya Lisesinin A blokunda depremsellik analizi sonucu, yıkım kararı verildiğini bildirdi.

Valiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada, ara sıra içtimai iletişim araçları hesaplarında Karabük Çıpa Çelik Rum Lisesi ile ait yapılan paylaşımlar konusunda açıklama yapılması ihtiyacını doğduğu belirtildi.

Açıklamada, Bakanlıkça öğrencilerin elan dayanabilen ve metin fiziksel koşullarda eğitim bilimi tedrisat faaliyetlerine ulaşımını tedarik etmek için yıpranmamış ekol yapımının beraberinde bulunan okulların durumlarıyla ilgilendiren depremsellik analizleri yaptırılarak peklik durumlarının tespit edildiği anlatıldı.

Bu kapsamda ildeki bilcümle okulların gözden geçirildiği vurgulanan açıklamada, bu zamana kadar gerçekleştirilen depremsellik analizleri sonucunda güçlendirme maliyeti, maliyet oranı ve yapı yaşları dikkate alındığında 8 ekol binasının kullanılmasının makul olmayacağı sonucuna varılarak yadımlama kararı verildiği, söz konusu okulların ivedilikle boşaltıldığı kaydedildi.

Demir Polat İşletmeleri eliyle 1940 yılında hususi beş namına yapılan Demir Çelik Rum Lisesinin A blokunda yapılan depremsellik analizi sonucu katabolizma kararı verildiği aktarılan açıklamada, şöyle devam edildi:

“Bu sonuca bakarak öğrencilerimiz 2000 yılında yapımı tamamlanan Demir Polat Rum Lisesi C blokta yetişek öğretime devam etmektedir. Yadımlama kararı verilen ve boşaltılan okulların adına henüz donanımlı ve fiziksel imkanları itibarıyla modern ve günümüz şartlarına akıllıca, aktüel sarsıntı yönetmeliğine bakarak standartları faziletli, tesisat namına bile öğrencilerimizin lüzumlu akademik gerekse sosyal ve kültürel ihtiyaçları gözetilmek kanalıyla teknolojik altyapıları dahi etkili ekol binaları yapılması üzerine Bakanlığımız gözetiminde icraat devam etmektedir.”

Açıklamada, antrparantez mimarlık ve stator gerekçeler ile beton dayanımları dikkate alınarak yapı güçlendirmesi kararı sunulan okullardan 8’inde ise güçlendirme çalışmalarına başlandığına değinilerek, “İnşaatların genişlik bodur sürede tamamlanması üzere çalışmalar hemencek bitmeme etmekte ve titizce takip edilmektedir. Yıkım kararı sunulan okullarımız ile güçlendirme çalışmalarına başlanan binalarımız ivedilikle boşaltılarak öğrencilerimiz fiziksel imkanları makul ve yakın okullarımıza alınarak terbiye tedris faaliyetlerinin problemsiz bitmeme etmesi sağlanmıştır. Antrparantez ihtiyaç durumuna göre öğrencilerimiz için nakil yoluyla eğitime erişim imkanı bile sunulmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Share: