Karadeniz illerinden ekiplerin hareket bölgesine sevki sürüyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde enerjik olan depremler zımnında Artvin, Rize, Giresun, Trabzon, Bayburt ve Ordu’dan ekiplerin bölgeye sevki bitmeme ediyor.

Artvin Valiliğinden alınan bilgiye bakarak, İl Afet ve Müstacel Genişlik Müdürlüğü koordinesinde hareket bölgesinde ilkin arama istirdat faaliyetleri gelmek amacıyla özge işlerde görevlendirilmek üzere 95 hayat bölgeye gönderildi.

AFAD Müdürlüğünden 5, Sağlık Müdürlüğünden 43, Hopa Arama Kurtarma Derneğinden 4, Artvin İl Hususi İdaresinden 20, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden 16, Kızılay’dan 2, İnsan Türe ve Hürriyetleri İnsani Müzaheret Vakfından 5 sevimli yer sarsıntısı bölgesine hareket etti.

Mavera yandan kontrol kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere İl Özel İdaresi bünyesindeki 12 hisse senedi makinesi, 3 arazili açkı ile Afiyet Müdürlüğü bünyesindeki 11 ambulans ve 2 UMKE aracı da Artvin’den yola daha çok.

Artvinli öğretmenler gönüllü olarak deprem bölgesine gitti

Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü bünyesinde kontrol istirdat eğitimi almış 16 hoca de sarsıntı bölgesindeki faaliyetlere karışmak kentten ayrıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Gönüllü Enerjik, öğretmenlerin yola çıktığını belirterek, “Taharri istirdat eğitimi almış gönüllü öğretmenlerimiz orada aynı can bile olsa idare etmek amacıyla yola daha çok. 16 arkadaşımız Malatya Doğanşehir’e akla yatkın akıntı ediyor. İnşallah Artvinli öğretmenler adına orada yaşamı kolaylaştırıp canlar kurtaracağız.” diyerek konuştu.

Rize

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber birlikte Türkiye’üstelik seferberlik zar edildiğini, Rize’de da önceki andan itibaren grup, gelişim makinesi ve yardım malzemelerinin bölgeye gönderilmeye başlandığını belirtti.

İl AFAD Kriz koordinasyonu öncülüğünde çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Çeber, şunları kaydetti:

“120 yabanlık arama kurtarma ekibi ve 26 cemi kuvvetli halaskâr, Çayeli Bakır Beyaz Zehir Arama Istirdat ekibi, 3 UMKE uzlaştırıcı ve 12 şahsiyet ekip, Rize Istirdat Ekibi (RİKE), İkizdere Arama Istirdat (İDAK), Bitirmiş Kontrol Kurtarma Timi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden hasar tespiti için 3 grup ve 3 vasıta, 15 tır müzaheret malzemesi evvel etapta Adıyaman ili ve belde illere gönderilmiştir. Eskimemiş memur personelin hareketi amacıyla icraat bitmeme etmektedir.”

Öte yandan, Rize İl Hususi İdaresince 27 gelişim makinesi, 13 kamyon ile personel, Rize Belediyesince 5 kazaratar, 6 damperli kamyon, 2 çekicili ve vinçli 4×4 pikap, 1 otobüs, 5 sırtçı kamyon, 1 çok gayeli itfaiye kurtarma aracı, 1 katışıksızlık kamyonu ile mühendis, yangıncı, cerrah, bakım, onarım ve maharet personelden oluşan 41 kişilik ekip bile bölgeye sevk edildi.

Giresun

Giresun Valiliği dahi 78 AFAD, 10 Giresun Belediyesi, 13 Bulancak Belediyesi, 12 AKUT Giresun Birimi, 21 UMKE, 9 Giresun İl Özel İdaresi, 11 Kült Vakfı Giresun Şubesi, 5 Espiye Belediyesi, 14 Giresun Milli İl Eğitim Müdürlüğü, 34 Giresun Güven Müdürlüğü, 8 İHH Giresun Temsilciliği ve 168 Jandarma Hususi Debi atılmak için toplam 383 personel ile 28 aracın sarsıntı bölgelerine gezmek amacıyla yola çıktığını bildirdi.

Trabzon

Trabzon’dan üstelik depremden etkilenen Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’a ekiplerin sevki bitmeme ediyor.

AFAD Koordinasyonunda sabah saatlerinde 120 personel ve 26 açar olan sayı, akşam saatlerinde toplamda 219 personel, 40 vesile ve 1 eş güdüm tırına ulaştı.

Bu kapsamda birlikte Trabzon AFAD 4 personel, 1 anahtar ile Osmaniye’ye, 13 personel, 2 dil ve 1 koordinasyon tırı ile Adıyaman’a sevk edildi.

Trabzon İtfaiye 13 personel, 3 şalter, UMKE 14 personel, 4 vasıta, TTAKE 11 personel 3 çevirgeç, 45 gönüllü, 2 çevirici, İHH 4 personel, 1 şalter, SÜRAK 6 personel 1araç ile Adıyaman’a, İHH 9 personel, 1 açacak, IVEĞEN 23 personel, 5 dil, Kızılay 3 personel, 3 araçla Malatya’ya, Mekân ve Kentçilik İl Müdürlüğü 30 personel, 3 miftah, 112 18 personel, 7 vasıta, BEŞİR 7 personel 1 çevirici ile Gaziantep’e, ANDA 6 personel 1 miftah ile Diyarbakır’a ve İl Müftülüğü bile 13 personel 2 araçla Kahramanmaraş’a akım etti.

Bayburt

Bayburt Valiliğinden alınan bilgiye göre, İl Afet ve Müstacel Kapsam Müdürlüğü koordinesinde zelzele bölgesinde arama kurtarma ve diğer işlerde vazifelendirilmek için 69 sevimli bölgeye gönderildi.

AFAD Müdürlüğünden 10, İl Afiyet Müdürlüğünden 34, Kızılay’dan 1 personel ile 24 fahri zelzele bölgesine cereyan etti.

Mavera yandan taharri istirdat faaliyetlerinde kullanılmak üzere 8 gelişim makinesi, 17 kamyon, 2 itfaiye aracı, 4 ambulans, 3 UMKE aracı ve arkalama malzemesi taşıyan tırlar, Bayburt’tan yola bundan sonra.

Cıvıl Cıvıl

Kalabalık Valiliğinden yapılan açıklamada, zelzele bölgesine evvel etapta 63 iş makinesinin gönderildiği belirtildi.

Bunlara ilişik namına henüz sonradan 3 araçla 12 AFAD personeli, 5 araçla 30 Ordu Büyükşehir itfaiye aracı personeli, 1 aşındırmak tırı ve 14 personeli, 4 araçla 12 Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü maharet personeli, 5 JAK personeli, 1 araçla 4 Altınordu SYDV personeli, 4 araçla 20 Kalaba UMKE personeli, 8 ambulans ile 24 keyif personeli, 1 araçla 3 Kızılay personeli, 2 araçla 12 Cıvıl Cıvıl ANDA personeli, 4 araçla 17 Ordu İHH personeli, 2 araçla 18 Ordu TDV personeli, 4 araçla 43 AFAD gönüllüsünün irsal edildiği dökme açıklamada, AFAD Müdürlüğünce 36 keçe, 36 akak, 1920 battaniye, 1056 yatak ile 216 aş damı setinin facia bölgesine gönderildiği kaydedildi.

Share: