Karadeniz’de bakir eğitim öğretim yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Kargaşa, Artvin, Rize ve Giresun’da eskimemiş eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ders başı yaptı.

Trabzon toprak merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 öğrenci, sabah saatlerinde öğüt zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası eskimemiş eğitim tedrisat yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin fariza yapacağı 2022-2023 eğitim tedris yılında antrparantez 18 ilçedeki 351 okulun bakım ve onarım çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, il önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta yeni eğitim bilimi ve tedris döneminde 138 okulda 1022 öğretmen eşliğinde 14 bin 103 mektepli, ders başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Ilbay Cüneyt Epcim ile İl Milli Terbiye Müdürü Rahmi Güney, 21 Gücük Ay Halas İlkokulu’nu ziyaret etti.

Ilbay Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere başarı diledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Cenup ise öğrencilerin daha dosdoğru ortamda eğitim bilimi alabilmesi için yaz süresince gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Kalaba

Kargaşa’birlikte 575 okulda kestirmece 123 bin öğrenci ile tahminî 11 bin öğretmen eskimemiş terbiye ve öğretim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda merasim düzenlendi.

Törende, Vali Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’da “Terbiye; hikmeti, hakikati ve evire çevire olanı bakmak maksadıyla yapılan tıpkı yolculuktur. Bu nadir yolculukta behişt ülkemizin vazıh yarınlarının, ermiş milletimizin istikbalinin gönül edileceği çocuklarımızın teferruat deryasına kulaç atacağı yıpranmamış ayrımsız eğitim öğretim yılını elan karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Kalaba Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Milli Yetişek Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanı Kavi Çakır, ilçe belediye yabancılar, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’de kullanılmamış 2022-2023 yetişek öğretim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ders başı yaptı.

İl genelindeki 237 terbiye kurumunda 24 bin 832 mektepli ve bin 941 öğretmen yıpranmamış eğitim tedrisat yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmayan Şahika beraberindeki İl Milli Terbiye Müdürü Fahri Çevik ile Atatürk Ortaokulu’na mülakat etti.

Burada ayrımsız enformasyon fail İl Milli Terbiye Müdürü Acara, milli terbiye camiası olarak yeni eğitim öğretim yılana hem sarıklı ve idari kadrolarıyla hem de fiziksel koşulları iyileştirilen okullarla amade tıpkısı şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’bile yıpranmamış ekol türlerinin üstelik hizmete açıldığını kaydeden Acara, “Güzeşte sene spor lisemizi açmıştık, bu yıl adamakıllı sanatlar lisemizi ve Hopa’de marifet laf merkezimizi hizmete açtık. Zaman tekmil kendisine umum okullarımızda ders başı yaptık.”dedi.

Ekol öncesinde yüzde beniz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Acara, “İlk ve ölçülü öğretimde da esbak yıllardaki başarı çıtasını elan üstelik artırarak kısaca 2 bin sarıklı arkadaşımızla tamlık zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Ilbay Zirve ve Acara daha sonraları sınıfları gezerek öğrencilere öğüt ve gerçeklik kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’da bakir yetişek ve tedris dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 öğretmen eşliğinde tahminî 55 bin 240 öğrenci, yaz tatilinin arkası sıra ders başı yaptı.

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, eskimemiş eğitim bilimi-öğretim yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında, ince bire bir aranın peşi sıra eskimemiş aynı eğitim ve talim dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın hemen gelişip dönüşürken dolgunca erişmiş âdem gücü ve bunu sağlayıcı nitelikli yetişek ihtiyacının birlikte daha bir önem kazandığını kaydeden Çeber, “Terbiye ve öğretimdeki genişlik oylumlu hedefimiz çocuklarımızı bilimsel ve teknolojik donanımların yanında milli, sağtöresel, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş olarak yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’de meslek öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, ölçülü okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 kalkışmak için örgün eğitimde 65 bin 500 mektepli eskimemiş eğitim yılına başladı.

Ilbay Enver Adlı, Yeşilgiresun İlkokulu’nda kombinasyon edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine bağlı, milli ve manevi değerlerine sahip sâdır, insanı değerleri hazımlı erler namına yetiştirmenin arz büyük amaç ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla dönük, içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin düzlük aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Adlı, şunları kaydetti:

“Ekol tıpkısı zamanda tıpkısı milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve ışıklı geleceğidir. Böylesine kocaman tıpkısı kurumun sorumluluğu çok muhteşem, ayrımsız zamanda kutsaldır. Bu bilinçle muamele etmek hepimizin görevidir. Bizim milletimize karşı yer büyük sorumluluğumuz eğitim öğretim hizmeti amacıyla yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu göre yerine getirebilirsek aha o zaman vicdanen üstelik rahat tamam, elimizdeki kutsal bayrağı henüz yükseklere taşımaları amacıyla ati nesillere geçim içerisinde devredebiliriz.”

SELIM Tümen Giresun Mebus Paha Aydınlık ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların yaşayan olduğu tıpkısı periyot yaşandığını tabir ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var dinç beyinlere, gayretlere, kullanılmamış keşiflere, eskimemiş ufuklara ihtiyacımız var. Tığ gelecek nesillerden artık umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu yeni tedrisat yılının çocuklarımız başta tutmak amacıyla ülkemiz amacıyla kırnak olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup ahali oyunları gösterilerinin sunduğu program Vali Adlı’nün ders zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Şehremaneti Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Güllabi Havza Komutanı Tümgeneral Selçuk Sebep, İl Inanma Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Terbiye Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: