Karadeniz’de Taharri, Istihsal ve Süper Kesim Düşüncesi Konferansı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Karadeniz’üstelik keşfedilen katıksız gazı 2023 yılının önce çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacaklarını belirterek, “Elbette Karadeniz’bile yeni çekince arayışlarımız dahi sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü elan birlikte uzatmayı öngörüyoruz.” dedi.

Âlim, Dünya Petrol Jeologları Birliğince Trabzon’bile bir otelde planlı Karadeniz’bile Taharri, Istihsal ve Süper Kesim Düşüncesi Konferansı’nın açılışında, ayrımlı ülkelerden Karadeniz konusunda serbest deneyime cemaat düz bilimcilerin katıldığı etkinlikte, geniş Karadeniz havzasında hidrokarbonları keşfetme arayışında yollarını aydınlatacak bilgi, birikim ve görüşleri paylaşma şansına topluluk olacaklarını söyledi.

???????Sunma açık lisans alanına sahip olan TPAO’nun, Karadeniz ultra dip bahir arama faaliyetlerinde temas ant esas oyuncu olduğunu rapor eden Bilimci, “Ancak 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel istiklal kapasitesi ve teknoloji oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik el işi hisse senedi akışları ile birdenbire fazla blokta en üst sismik bili toplama teknikleri ve kaslı sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya yönelik geleneksel kontrol yaklaşımını hızlandırmak kabil olmuştur.” diyerek konuştu.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşfin üzerinden iki yıl geçtiğine ve hidrokarbür içeren patadak fazla rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardıklarına dikkati çekici Bilgin, bölgede 11 ihya kuyusu açıldığını ve bunlardan ikisinin Kanuncu muayene gemisi ile 5 potansiyel üretim aralığında başarıyla sınav edildiğini vurguladı.

TPAO’nun, Sakarya’nın cümle saha geliştirmesinin geçmiş aşaması amacıyla sınıfının yer gani hizmet şirketlerinden oluşan bire bir konsorsiyum ile keşfin üzerinden 12 ay geçtikten hemencecik sonradan inikat imzaladığını dile getiren Bilim Adamı, şöyle bitmeme etti:

“Sakarya, beribenzer üstelik dünyanın en uzun ve sunma koyu deniz altı ankraj istihsal sistemi olacak. Şu anda üretim boruları döşeniyor. Koşut kendisine göbekler makaraya sarılıyor ve tığ konuşurken inşaat gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 kilometre batısında saha alan Filyos’taki karaca üretim tesisi, projedeki hiçbir faaliyetten izansız kalmıyor. Örneğin arazi işleri, çelik montajı ve binalar doğrusu tamamlandı. Tedbir edilen ekipmanların montajı, borulama ve hareketlilik tesisatı işleri devam etmekte olup, cümlesi gücük sürede devreye alınmaya amade kuzuluk gelecektir.”

Bilim Adamı, TPAO’nun, Karadeniz’i ‘süper havza’ya dönüştürmenin eşiğindeyken, dönüşümün TPAO’nun anadan görme yapısı içre de yaşandığını ve kurumun kendisini, kıvılcım, uygulayım bilimi odaklı ve profesyonelce yönetilen tıpkısı kuruluşa dönüştürdüğünün altını çizerek, kuruma ait ve özlük işlettiği 4 tetebbu gemisi ile 3 yıl içerisinde 11 ihya kuyusuna ilişik adına 14 dip akarsu taharri kuyusunun açılmasının, Karadeniz ve Şark Akdeniz programlarında iyi hareket yapıldığının kanıtı olduğunu vurguladı.

Sakarya Gaz Sahası Ihya Projesi’nin, TPAO’ya yıpranmamış benzeri dinamizm da kazandırdığına bel eden Bilgin, “Bir yandan öz alanlarında serencam aşama tecrübeli olan personelimizin maharet setini genişletiyor farklı yandan üstelik geliştirdiğimiz arsıulusal çaptaki projelerle tersine düşünce göçüne da ağır sıklet aynı ulama sunuyoruz. Dünyanın ciharıyek yanında ayrımlı projelerde fariza almış Türk mühendisler, zaman Karadeniz’bile öz ülkelerinin prestij projesini yapmak amacıyla yuvaya dönmüş durumdalar.” dedi.

Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karadeniz havzasının bu balaban zenginliğini, Sakarya gazını, 2023 yılının geçmiş çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacağız. Tabiatıyla Karadeniz’bile yeni çekince arayışlarımız bile sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü elan birlikte uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar boyunca hidrokarbür arama ve istihsal faaliyetlerimize aile sahipliği yapacak. Biz da kurum namına Karadeniz’i elan bol tanışıklık, bize sağladığı olanakları keşfetme, mavi vatanın zenginliklerini Türkiye’nin iktisadi ve teknolojik gelişimine aracı kılma çabalarına elimizden geldiğince ulama yüklemek için azimle çalışıyoruz. Umarım doğal gaz keşifleri, sadece lehçe erke hareket birliğini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda genel bölgesel hesaplı ve siyasi istikrarın güçlendirilmesinde tumturak oynayacaktır.”

Âlim, kendilerini destekleyen Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve sakat nazır Nişancı Albayrak ile sakır sakır çalışıp emek harcayan tamam takım arkadaşlarına teşekkür ederek, TPAO kendisine bir akide ve azimle yola devam edeceklerini kaydetti.Share: