“Karakul mayası denetim morlukları ve şişliklerine gür geliyor”

Şanlıurfa Halfeti’birlikte yetişen karagülün hem kozmetik hem de afiyet sektöründe kullanıldığını ve serencam günlerde karagüle ilginin arttığını söyleyen Belirti Kültürü ve Turizm Derneği Komutan Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ettiklerini belirtti. Ergül, karagül mayasının murakabe morlukları ve şişliklerine ferah geldiğini vurgulayarak, mayanın henüz isimsiz bir nice olumlu etkisi olduğunun de altını çizdi.

Karakul mayasının bir nice talih tarafından irade edildiğini tamlayan Ergül, “Verimli Küçük Asya toprakları yıllar boyunca sayımsız medeniyetin görk ve keyif sırlarına hizmet etti. Karakul, bu sırların birçoğunu süresince barındırıyor. Tığ üstelik Küçük Asya topraklarındaki işaret kültürünü araştıran Tiyrus Işaret Uygarlığı kendisine sadece Halfeti’bile yetişen ve karakul bahçelerinden ele edilen karakul mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ediyoruz” dedi.

“KARAKUL NAMINA BİLİNEN HALFETİ GÜLÜ ÜZERİNE ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK”

Karakul’ün Isparta gülünden elan zor yetiştiğini söyleyen Ergül, gülün yılda iki nöbet April ve Teşrinievvel aylarında hasat verdiğini ve 5 titrem gül yaprağı kullanılarak mayasının oluşturulduğunu belirtti.

Karakul mayasının cilde faydasını Isparta laboratuvarlarında araştıran Doç Dr. Sabri Erbaş birlikte “2018 yılında Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesinde kurulan Gül ve Aromatik Nebatat Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’ne (GÜLAB) kurucu Başmuallim yerine atandım. 2015 yılında Nişane Kültürü Derneği ile tanışıklık fırsatım oldu ve bakir birliktelikler kuma çalışmaları da birlikte getirdi. Hele Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişen ve Karagül kendisine aşina Halfeti gülü üzerine araştırmalara başladık” ifadelerini kullandı.

“KARAGÜLE GÖRSEL GÜZELLİĞİNİN YANINDA ENDÜSTRİYEL BİR DEĞERDE KAZANDIRABİLMEKTİ”

Karagül mayasını makul aşamalardan geçirerek elde ettiklerini vurgulayan Doç Dr. Sabri Erbaş, “Hedefimiz Karagüle görsel güzelliğinin birlikte endüstriyel tıpkı değerde kazandırabilmekti ve bu amaçla 2019 yılında Halfeti gülü çiçeklerinin nişanlık karakterlerini tespit etmek için Halfeti gülü pilot yağı, hoş kokulu suyu, konkreti (katı gül düşman) ve absolütün nişanlık profillerini belirledik. Fark ettik kim yaptığımız bu araştırma Halfeti gülünün kokusunun değer taşıyabileceği ve gizil tıpkısı tasarruf alanı olabileceği idi. Fakat uzun çalışmalara ihtiyaç vardı. Zira Halfeti gülünün tafsilatlı bire bir çiçeklenme periyodu var ve çiçekler bitki üstünde tafsilatlı süre kalıyor, halbuki Isparta’da yetişen yağ gülünün günlük toplanması gerekiyor, ayrımsız sonraki güne küsurat güller hızlıca dökülüyordu. Bu nedenle öncelikle Halfeti gülünün ses seda sentezinin henüz dolgunca anlaşılabilmesi amacıyla resimde görmüş olduğunuz evrelerde hasat yaptık ve nişane sentezi ile içeriklerini araştırdık. Halen ayrıntılı gün açan Halfeti gülünde akıllıca zamanı üzere değişik dönemlerde hasat edilen çiçeklerde tezahür karakterizasyonu üzerine araştırmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Dünyanın alelhusus katıksız kozmetik sektörünün sonuç günlerde karagül mayasında peşinde olduğunun altını çizen Bihter Türkan Ergül, karakul mayasının cilde sağladığı faydalarını şöyle sıraladı:

“Cildimizde ve yüzümüzdeki ödememi atmaya havari tamam”

“Cilde cila verir”

“Ten sıkılaştırıcı özeliğine sahiptir”

“Yaşlanma belirtileri ile uğraş porte”

“Doğal aynı tonik olması sebebi ile cilde faydalıdır”

“Mineral ve vitaminler konusunda oldukça zengindir”

“Yorgunluktan ve uykusuzluktan oluşan denetim morlukları ve şişliklerine gani dirimsel”

“Cildin kaybettiği nemi hızlıca sağlar”

“Devir ortamında kırnak kokusu ile enerjimizi yükseltir”

“Nemli saçlarda kullanıldığında gösteriş verir.”

Share: