Karaman’da Taşkale halısı projesine bindi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin (KMÜ) yürütücülüğünü yaptığı “Karaman Taşkale Halılarına KOP Desteği Projesi” Konya Ovası Projesi Toprak Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) eliyle kabul edilerek atıfet almaya türe kazandı.

Karaman Valiliği, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ve Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yoluyla ortaklaşa hazırlanan “Karaman Taşkale Halılarına KOP Desteği Projesi” KOP İdaresi tarafından kabul edildi. Yürütücülüğünü KMÜ Sanat Dizayn ve Mimarlık Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Dr. Akademisyen Mustafa Konuk’un yapacağı proje, 435 bin liralık hibe desteği almaya adalet kazandı. Sürdürülebilir turizm yaklaşımının benimsenerek kentin koskocaman aynı değeri olan coğrafi işaret tescilli Taşkale halılarının bu proje ile turizmin öncü mirasları arasında vadi alması ve Karaman’ın tanıtımı noktasında henüz hareketli kullanılması amaçlanıyor. Taşkale Halısı, dünyada suratsız ilmekle dokunan bir tane halı olma özelliği ile yöre plana çıkıyor. KMÜ’nün paydaş olduğu proje ile antrparantez eş girişimcilere birlikte destek olunarak bu alanda eş istihdamının henüz da artırılması planlanıyor. Taşkale halılarının ulusal ve arsıulusal alanda tanınırlığının sağlanması, kültürel ve ticari platformlarda hayat göstermesi dahi proje çerçevesindeki hedefler beyninde bulunuyor.

Tarım, hayvancılık ve dokumacılık faaliyetleri ile Taşkale’nin Karaman’ın en nadide yörelerinden biri olduğunu tabir eden Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Karaman, “Taşkale’nin coğrafi belen tescili düzlük halısının elan açık kitleler eliyle tanınıp bilinmesi ve bu kültürel değerin ati nesillere aktarılması açısından paydaşlarımızla birlikte hazırlanan proje balaban ehemmiyet taşıyor. Emeği geçenlere haddinden fazla teşekkürname ediyorum” dedi. – KARAMAN

Share: