Kariyer fuarı Atatürk Üniversitesi familya sahipliğinde düzenlenecek

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi aracılığıyla düzenlenen Kabiliyet Değme Yerde Lehçe Kariyer Fuarlarının 2023 yılı etkinliklerine müteveccih gerçekleştirilen tedbir toplantısına katıldı.

11 ayrı bölgede yapılacak kariyer fuarlarının Yıldız Rum Bölgesinde düzenlenecek etabına gine Atatürk Üniversitesi ev sahipliği yapacak. 6 bölge üniversitesinin bile hissedar adına katılacağı etkinlik 15-16 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Fuarların 2023 yılı planlama toplantısı; Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Sağ Atay’ın koordinatörlüğünde, bakir dönemde fuarlara eş sahipliği yapacak 11 üniversitenin rektörü, rektör yardımcıları ve kariyer merkezi yöneticilerinin katılımıyla başladı.

Başkan Atay: “İnsan Kaynakları Ofisi Yerine Üniversitelerimizin Yanındayız”

Toplantıda yaptığı konuşmada, Kabiliyet Seçme Yerde Bölgesel Kariyer Fuarlarının önümüzdeki yıl dördüncüsünün düzenleneceğini belirten Başkan Atay, şunları kaydetti: “Konsensüs süresince, 2023 yılında şubat ve mart aylarında olacak şekilde üniversitelerimizin makul gördükleri yerlerde fuarlarımızı yapacağız. Ankara’daki kamu kurumları ve onlara sadık ilişik kuruluşlar, savunma uran ve Türkiye’nin hususi sektörünü kumar fail nazik şirketlerimiz başta kalkmak için yereldeki şirketler fuarlara katılacak. Kabiliyet ihtiyacını karşılamaya yönelik organizasyonun başarıyla yapılacağına inanıyoruz. İnancımız, kariyer merkezleri ve organizasyonların erbap oldukları araçlar ve enstrümanlardan aldığımız güce dayanıyor. Bu işi yapma üstüne eksperlik geliştirdiler. Kabiliyet kapısı ve bir numara sınıfta sunulan kariyer planlaması dersi öğrencilerimizin farkındalık kazanmasına nazik katkı sağladı. Dördüncüsünü yapacağımız organizasyonun önceki yıllardan elan faziletkâr katılımlı bir organizasyona dönüşeceğine inanıyoruz. 2023’te bölgesel kariyer fuarlarına öğrenci katılımı beklentimiz 400 bin civarındadır. Bu beklentilerimizin karşılanması amacıyla Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi kendisine hep süreçlerde üniversitelerimizin yanındayız.”

Atatürk Üniversitesinin son 2 yıldır yapmış olduğu kariyer fuarlarına bile antrparantez değinen Başkan Atay, hem firma hem üstelik katılımcı noktasında Doğu Anadolu Kariyer Fuarının (DAKAF) öne çıktığını vurgulayarak, Rektör Çomaklı nezdinde başta Kariyer Planlama ve Mezun İzleme Merkezi kalkmak üzere emeği sabık bütün üniversite ailesine teşekkür etti.

Rektör Çomaklı: “Fuara Baştan Ev Sahipliği Yapmaktan Bahtiyarlık Duyacağız”

Gelecek yıl düzenlenecek olan kariyer fuarıyla ilgilendiren değerlendirmede mevcut Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise fuarın, öğrencilerin kariyerleri açısından ongun bire bir baskı oluşturduğunu belirterek: “Öğrencilerimiz öz mesleklerine evet da bent duyduklarına alanlara ilgilendiren mecmu detaylarla hususi şirketler ve fehamet kurumlarıyla tıpkısı araya gelerek ulaşabiliyor. Öğrencilerimizin iş ve staj bulma süreçleri ile istihdamlarına müteveccih girişimlerde bulunabildikleri fuar, vakit kaybetmeden öğrencilerin kariyerine değil, elçi firmaların ati projeksiyonlarına bile balaban yardım sağlıyor. Yüzlerce sergilik ve projenin sunulduğu fuarda ayrıca panel, bilgi şöleni, konferans, sohbet ve terbiye programları, işlik çalışmaları ile kariyer ve aksiyon dünyasına yönelik bilgilendirmede toplantıları düzenleniyor. Böylesine mefret tıpkısı etkinliğe 2023 yılında dahi aile sahipliği yapmaktan iri bire bir sevinme duyacağız. Üniversitemiz ile gelişigüzel Veca İbrahim Çeçen, Ardahan, Erzincan Binali Yıldırım, Erzurum Teknik, Kars Kafkas ve Munzur Üniversiteleri ile hissedar yerine 15-16 Mart 2023 tarihinde düzenleyeceğimiz Kariyer Fuarımızın şehrimize ve ülkemize tatlıca olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıya Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Trakya Üniversitesi rektörleri katıldı.

Yetenek Her Yerde Bölgesel Kariyer Fuarları Küçük Ay- Mart 2023’te, 11 ayrı bölgede 11’i familya sahibi 130’a mail üniversitenin paydaşlığında gerçekleştirilecek. – ERZURUM

Share: