“Karye öğretmeni olma” hayalleri Ağrı’da gerçekleşti

Ağrı’nın Sap ilçesine sınırlanmış Otluca Köyü İlkokulunda memur 3 eş öğretmen, sahne ettikleri kadar köydeki çocuklara okulu sevdirmek ve müfit olabilmek üzere çalışıyor.

Sınıf öğretmenleri Balıkesirli Mutluluk Cak ve Adanalı Fatma Sebep ile Ordulu asıl sınıfı öğretmeni Nazan Erdaş, ortak olan “köyde görev etme” hayalleriyle evvel atama yerleri olan Otluca Köyü İlkokulunda buluştu.

İlçe merkezinden servisle erken saatte geldikleri karye okulunu itici günlerde soba yakarak ısıtan karı öğretmenler, kışın alçak geçtiği bölgede öğrencilerini sıcak dersliklerde karşılamanın uğraşını veriyor.

Dersler dışında mütenevvi baziçe ve etkinliklerle öğrencilerine okulu sevdirmeye çalışan öğretmenler, çocuklara bildirme bol şartlarda eğitim vermek amacıyla çabalıyor.

Alışık olmadıkları kırsalda isteyerek fariza yapıyorlar

Velileri görüşme edip öğrencilerin eğitimleri için bilgilendiren öğretmenler, elan geçmiş yaşamaya menus olmadıkları kırsalda isteyerek fariza yapıyor.

Okul müdürü ve sınıf öğretmeni Devlet Cak, AA muhabirine, 3 yıldır geçmiş fariza yeri olan okulda öğrencilere terbiye verdiğini söyledi.

45 öğrencisiyle ibret dışında çeşitli etkinlikler bile yaptıklarını ifade eden Cak, şöyle konuştu:

“Üniversite okurken, mezun olduğumda seçme antlaşma köy okulunda görev fethetmek istiyordum. Öğrencilerin hayalini akdetmek güzeldir. Bir Nice öğrencimizin hayalini gerçekleştirdik. Bu yüzden karye okulu benim amacıyla yüce. Aynı öğrencimizin cehre şeker hayali vardı. Tadını çok nikbet ediyordu ve ömründe hiç yememişti. Iğ şeker makinası alıp okulumuzda pamuk şeker hastalığı şenliği yaparak bilcümle öğrencilerimize bunu izzetüikram ettik. Ayrıksı ayrımsız yavru da ‘waffle’ nikbet ediyordu. Waffle şenliği yaptık ve füru çok eğlendiler. Eğlenerek öğrendik ve bunu farklı derslerimizle bütünleşmiş ettik. Marifet bilgisi ve hayat bilgisi derslerinde besinlerimiz konusunda üretimden tüketime konusunu işleyerek devam ettik.”

Cak, köyde ev ziyaretleri yaptıklarını, velilerin bile sıkça okula geldiğini anlatarak, “Bizi haddinden fazla güzelce karşılıyorlar. Evlerine gittiğimizde kapılarını açıp sofralarını kuruyorlar.” dedi.

“Soba yakmayı burada öğrendik”

Soba yakmayı köyde öğrendiğini dile getiren Cak, “Elan geçmiş soba yakmayı bilmiyordum. Buraya geldikten sonraları lüzum köylülerimizden lüzum gerek çocuklarımızın desteğiyle öğrendik. Zorlandığımız noktalarda velilerimiz ve öğrencilerimiz bize destek oluyor. Sunu şişman hayalim öğrencilerimin hayalini elan çok gerçekleştirmek ve onların dolgunca tıpkı iz sahibi olduğunu görebilmek.” diye konuştu.

Öğrencilerinin haddinden fazla kudretli olduğunu vurgulayan Cak, “Ben Ağrı’yı ve burayı isteyerek yeğleme ettim. Sap’ta elden bu köy okulunu yazdım. Çok istiyordum ve isteğim oldu. Kış çokça bati geçiyor. Güzeşte yıl mart ve april aylarında burada kar gördük. Hatır kalınlığı boyumuzu geçiyordu. Yaşadığım memlekette tek kar yağmaz. İlk öğün burada kar gördüm. Kışın öğrencilerle kar hacısı hocası savaşı yapıp kızaklarla kayıyoruz. Gelişigüzel şeyi canlılık haline getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğretmen Fatma Yıldırım birlikte karye okullarındaki çocukların kendilerine ihtiyacı olduğunu ve onların ufkunu yapmak amacıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını aktardı.

Nazan Erdaş birlikte bu sene Otluca’bile göreve başladığını, karye okulunda çalışmaktan mutlu olduğunu söyleyerek, öğrencilerini yer bereketli şekilde geleceğe hazırladığını belirtti.

Share: