Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çalım, hareketli yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Alım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan yaklaşık 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Gurur, TV100’de katıldığı naklen yayın programında gündeme ilişik soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki evvel temellerin, 25 Ekim’üstelik nerede atılacağına ilişkin soru konusunda Çalım, “Projenin önce temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Gelgel, cümle valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgili bilgelik istediklerini, gelen veriler çerçevesinde il ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri kuşkusuz ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Kurum, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla birlikte görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu kebir aynı ölçü.” diye konuştu.

Icra Vekili Çekicilik, projede alternatifler olduğuna bel ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz familya alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 teklik taksit taksit 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 yıl bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kendi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artım de yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin işyar maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının gâh endişelere sebep olduğunun belirtilmesi üzerine Gelgel, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda aslında. Geçen sene görevli maaşına yaklaşık yüzdelik 80 artım geldi. Biz TOKİ’den familya almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada ayrımsız düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Nedeniyle ev icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış üstelik yüzdelik 25’i geçmemelidir ve ayrımsız yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artış yaptık.”

Gurur, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Kurum, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki konut fiyatları ve icar artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Tersine tüm tersi tıpkısı ebat olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişik şikayetlerin hatırlatılması konusunda Gurur, şunları söyledi:

“Bu talep üstelik haddinden fazla geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya duruluk getirmiş olalım. Biz martir ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz için müstesna durumda. Mevrut murat üstüne Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede güzelce üstelik tıpkı say yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler. Zaten farklı şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa birlikte başvurabiliyor.”

Bakan Hava, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin hep sektörlerde istihdamı artıracağını, bakir istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde hep 200 bin kullanılmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Meram Gelgel, “Gençlerimiz, yıpranmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem dahi tutkun olduğumuz kuruluşlarımıza kullanılmamış mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü sağlık grubuna ait içtimai konut projesi

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur, Türkiye’üstelik yıllık kısaca 600 bin yıpranmamış ev yapıldığını belirterek “Yeryüzü talep dengesiyle alakalı. Ego burada kâm karşısında arzı artırıyorum. Deminden ılımlı gelire birlikte yapacağız. Ölçülü gelire dahi peşi sıra proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde de ılımlı gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Emlak Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve basamak fiyatları düştü, düşmeye birlikte devam edecek.” diye konuştu.

Share: