Kasapoğlu: “Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya devam edeceğiz”

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB ensiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz düzlük yerleştirmede tarihimizin sunma faziletli kol oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor memleket müdürlerinin de devre içi katıldığı toplantıda GSB sıkı referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim talim dönemi mikro başvurularına ilişin birinci safha mesai sonuçlarını benimsemek için toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 ancak, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla temas alanda yüksek teveccühe mahzar tıpkı enfrastrüktür ve dirim alanı. Birlik gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ emreylemek istiyorum.” diye konuştu.

Tamlık çalışmaların marifet odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkısı hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte analiz, planlama ve uygulama olarak 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Yerleştirme sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini en canlı, bol şekilde zinde koordinasyonla tedvir etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri yer yer farklı oluyor. Biz birlikte bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun birlik yoğun tıpkısı himmet var. Bu adamakıllı çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu vasıtasıyla sayısal adına analiz edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve toplumsal genişlik kriterleri temel alınarak gine tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde ayrımsız puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme mümasil gelmek kaydıyla kumpas yapıldı. Eğer o yurtta meydan namevcut ise sunma andıran farklı yurda olta geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin üstelik ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz meydan yerleştirmede tarihimizin en faziletkâr kumpas oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi aynı yok. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik önce fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye ehil yetersiz altyapımız var. Bu de kurum ve alay vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak için 41 devlet merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gine kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Bilcümle Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle alay malay birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma yerine bilcümle alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın oflaz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci genişlik mail şekilde izleme etmeyi tavsiye ediyorum.”Share: