“Kaşif Şahgaga” Türkiye’ye geri döndü

Dertli halde mevcut ve Ankara Üniversitesi Melez Hayvanları Tedavi Biriminde bakımı yapılarak doğaya salınan “Kaşif Şahgaga” isimli şah kartal, 5 kamer sonra Türkiye’ye döndü.

AA muhabirinin Ekincilik ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye göre, nesli coşkunluk altında olan türlerin korunması amacıyla bilgi toplama çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen araştırmalarda, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Bolu, Çankırı, Çorum, Sivas, Tokat, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Ankara ve Eskişehir’da uygun habitatlarda şah kartal yuvaları tarandı.

Belirlenen yerler ülfet edilerek, kestirmece 80’e mail yuva bulundu. Yuvalardaki makul yavrulara peyk vericili izleme cihazları takıldı. 2017’den bu yana aygıt takılan kartal sayısı 12’yi buldu.

Uydu vericili bireylerin izlenmesi ile şah kartalların ülkede makul habitatlardaki dağılımları ve bala bireylerin kendilerine eskimemiş akıllıca yaşam alanları kontrol davranışları adese altına makbuz.

Bu çalışmalarla, yaralanan yahut apışık düşen bireylerin tedavilerinin peşi sıra doğada hayatta kalma sükse oranlarının araştırılması da amaçlandı.

Kaşif Şahgaga’nın dönüşü

Çorlu halde bulunarak Ankara Üniversitesi Çandır Hayvanları Tedavi Birimine getirilen genç şah kartal de 6 maaş tedavinin arkası sıra uydu vericisi takılarak doğaya salındı. 18 Mayıs’ta doğaya bırakılan genç şah kartal acul şekilde doğuya doğru yol almaya başladı. Bu tam şah kartal üzere Bakanlığın ilgilendiren birimlerince sosyal medya üzerinden bire bir insan kampanyası başlatıldı. Böylelikle şah kartala “Kaşif Şahgaga” ismi konuldu.

Kaşif Şahgaga, kısaca ayrımsız haftada Rusya’nın Dağıstan Mahalle Muhtarı Bölgesi’ne barhana etti. Bu bölgeye geçtikten sonra kartaldan sinyal alınamadı. Zinde kartal, yaklaşık 5 ay sonraları, aynı sabık yıl olduğu kabil kışı etmek amacıyla gene Türkiye topraklarına geldi. Akıbet benzeri haftadır Çankırı civarında bulunan şah kartal, bu barhana hareketiyle ülkedeki şah kartal popülasyonunun henüz önce bilinenin bilakis ufki bir barhana hareketi yaptığını gösterdi.

Geri ahit hareketi temas hangi kadar denizin üstünden geçiyor üzere görünse bile bunun fen sıklığından kaynaklanan tıpkı uzanım olduğu gözlendi. Kuşun benzeri geçmiş verisiyle Çankırı’daki verisi ortada bambaşka benzeri yasakçı kaydedilmediğinden harita üstünde kuşun denizin üstünden geçiyormuş kadar verdiği görüntünün yanıltıcı olduğu öngörüldü. Kuşun karalar üzerinden uçarak bozuk dirim alanlarına izansız döndüğü hesap pusulası ediliyor.

10 yılda 260 yaban hayvanına GPS vericili toht takıldı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Tabiat Siper ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü, büyüklük genelindeki karışık hayvanı çeşitliliğini, kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izliyor.

Serencam 10 yılda 24 türden 260 çandır hayvanına GPS vericili toht takılarak, bunların dirim döngüleri mercek altına alındı.

Share: