Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Su tahliyeleri tamamlandı, sililik ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Su tahliyeleri tamamlandı, katışıksızlık ve hasar belirleme çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun kıran bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’da meydana gelen zehir yağışla ilgilendiren yapılan çalışmalarla ait değerlendirmelerde mevcut Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar kilolu benzeri boyutta yağışın olacağı yönünde da akilane su çokça fazla bilgelik sahibi dahi değildik amma Cenabıhak’tan bizler, nahiye adına bu kök afetlerin çokça aşkın tanıdık olunca sonsuz saklık halindeyiz. Nedeniyle derakap müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’da eski devir etkin olan boğanak yağmur, kötü fırtına ve kırcı yağışı cihetiyle 400’den aşkın bodrum ve giriş katlarda kâin işyerlerini, evleri ve tutkun otoparklar ile depoları akarsu bastı. Sel sularının tahliyesi tamamlanırken, sülale ve işyerleri ile otopark ve depolar özellikle başlamak amacıyla şehrin türlü noktalarında katışıksızlık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, benzeri yandan arılık çalışmalarını sürdürürken farklı yandan da hasar gören yerlerde hizmet ve onarım çalışmalarını devam ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Kıyamet ve Evgin Nitelik Müdürlüğü ekipleriyle gelişigüzel hasar tayin çalışmalarına birlikte başladı. Hasar belirleme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu’nun facia bölgesine alınarak selden engel gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında faaliyet yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişkin çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar belirleme çalışmalarının devam ettiğini belirten Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz eski akşam ezanı çokça ağırbaşlı tıpkı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde bile 400’ün üstünde ihbar aldık. Çokça ağır oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda bilgi aktardığımız nokta güzeşte akşam ezanı saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, şipşak Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası üstelik hâkim sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem de Aşirefendi Han’ın yanı sıra, haddinden fazla vahim sayıda sülale ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla alay malay hem ilçelerimizden hem bile çevre illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe gelen araçlarla gelişigüzel bizler bir lahzada suların tahliyesine başladık. Alelhusus Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Bey aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu derece yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan vukuf sahibi olamadıklarını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Bizlerin başlangıçta hazırlığı vardı, ekiplerimiz sonsuz teyakkuz halinde. Elbette ki bu büyüklüğünde gösterişli bire bir boyutta yağışın olacağı yönünde da filhakika çok çok bilgi sahibi de değildik amma Allah’tan bizler, havza olarak bu tuhaf afetlerin çokça çok tanıdık olunca sonsuz uyanıklık halindeyiz. Zımnında aceleten müdahale ettik. Kul ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Derhâl bir anda rastgele tarafta temizliklerimizi yaptık, iki parça yolumuzda çökme oldu. Suyun gabi taşması oldu. Hele Kastamonu kadar çukurda kalan illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği üzere derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye akilane basıncına sebebiyet veriyor yani suyu ferasetsiz püskürtmüş oluyor. Bu üstelik çok aheste şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diyerek konuştu.

“Kastamonu’nun facia bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’dahi suyun bastığı aile, aksiyon yeri, park yeri ve antrepo üzere alanlarda tahliye edilecek suyun kalmadığını rapor eden Başbuğ Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek akarsu kalmadı. Ara Sıra bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların günahsızlık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu şişman afette, selde bizlere desteğe mevrut bilcümle herkese ve uray başkanlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem bile bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine lazım bilgileri verdik. Çokça şükür şu anda seçkin problem yaşamıyoruz. beraber kilolu manada maddi hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve gelişim yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgili arkadaşlarımız şu anda hasar tayin çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih cirim anlatmak çokça akla yatkın imkânsız amma hasar tespitinden bilahare bu konuda mukteza açıklama ve bilgilendirmeyi dahi yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıyamet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi büyüklüğünde destek alabiliriz bunların hepsi ilerleyici günlerde elan netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre mamul enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun uzun zamandır bu derece tıpkı yağmur almadığını nâkil Başbuğ Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’de ayrıntılı zamandır burada yerleşim olduğum amacıyla biliyorum bu denli dominant felaketi merkezde olmamıştı. Cenabıhak beterinden saklasın. Bu bize bir işarettir. Bakir normallere bakarak tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin arz oylumlu problemlerinden tıpkı tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, fakat içme suyu ve zir yapı ile ilgili altyapımız 3 yıldan çok oldu, Yer ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden kıran Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile uygun enfrastrüktür çalışması çokta gibi olmadı. Nedeniyle şehrin 50 bin nüfusuna göre yapılmış enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu suret ilçeye hizmet aldığını düşünürsek doğrusu bu altyapıyla ilgilendiren vadi yer bu format teessürat vermesi çokça tabii. Zira borularımız çarkıt, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, sakil kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişkin boru çaplarımız alelade geliyor. Şehrin ortasından geçen dere yatağında suyun seviyesinin oranla yükselmesiyle çaya cari suyun tekrar kafasız gelmesi nedeniyle akarsu baskınları yaşandı. Bununla ait gine ayrımsız mücahede yapacağız. Bu denli şişman sel felaketlerinin daha çok eskimemiş normaller içerisinde olduğunu düşünürsek katiyetle ve mutlaka yeni normallere göre bundan sonrasını dizayn etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tayin çalışmalarımızda çok balaban hasarlarımız çıkmaz. Çıkan hasarlarımız olunca da AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede yer kısa sürede vatandaşlarımızın zararlarını tertip etme yönünde adımlar atarız. Yekpare Kastamonu’ya önceki olsun, Allah beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: