Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’birlikte meydana mevrut üzücü yağışla ilgili yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar ağırbaşlı bir boyutta yağışın olacağı yönünde birlikte akilane su çokça fazla hikmet sahibi da değildik ama Cenabıhak’tan bizler, havza olarak bu tür afetlerin çok aşkın bildik olunca sürekli teyakkuz halindeyiz. Dolayısıyla tezelden engelleme ettik” dedi.

Kastamonu’de eski gün etken olan sağanak yağış, biberli fırtına ve kırcı yağışı cihetiyle 400’den aşkın bodrum ve methal katlarda kâin işyerlerini, evleri ve sınırlı otoparklar ile depoları akarsu bastı. Hâkim sularının tahliyesi tamamlanırken, karı ve işyerleri ile otopark ve depolar özellikle oluşmak için şehrin değişik noktalarında saffet çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, bir yandan günahsızlık çalışmalarını sürdürürken farklı yandan bile hasar gören yerlerde hizmet ve tamir çalışmalarını devam ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Facia ve Acil Boyut Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle alay malay hasar tespit çalışmalarına bile başladı. Hasar belirleme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınarak selden beis gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında mücahede yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilgilendiren çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tespit çalışmalarının bitmeme ettiğini tamlayan Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz eski akşam ezanı çokça sakil bir yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde birlikte 400’ün üzerinde ihbar aldık. Çok aheste oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda hikmet aktardığımız dideban geri akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, çabucacık Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, ora bile hâkim sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem de Aşirefendi Han’ın yanında, çok kısık sayıda karı ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem de çevre illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla gelişigüzel bizler kolaylıkla suların tahliyesine başladık. Hele Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus As aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu derece yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan vukuf sahibi olamadıklarını belirten Komutan Vidinlioğlu, “Bizlerin başlangıçta hazırlığı vardı, ekiplerimiz daim saklık halinde. Tabiatıyla kim bu büyüklüğünde tehlikeli tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde da elhak çok çok bilgi sahibi dahi değildik amma Tanrı’tan bizler, bölge olarak bu soy afetlerin haddinden fazla aşkın aşina olunca sürekli saklık halindeyiz. Dolayısıyla hızlı hızlı engelleme ettik. Kul ekiplerimizin başında geç saatlere büyüklüğünde bulundum. Anında hemencek herhangi bir tarafta temizliklerimizi yaptık, iki kıta yolumuzda batma oldu. Suyun köylü taşması oldu. Özellikle Kastamonu gibi çukurda artan illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği üzere derede yükselen su düzeyi sebebiyle suyun geriye makul basıncına sebebiyet veriyor yani suyu mankafa püskürtmüş oluyor. Bu üstelik haddinden fazla bati şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun afet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’bile suyun bastığı eş, iş yeri, otopark ve depo gibi alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını rapor fail Başbuğ Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek akarsu kalmadı. Ara Sıra bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların sililik çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu nazik afette, selde bizlere desteğe mevrut bütün herkese ve belediye başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hem Umumi Merkezimizden hem birlikte bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine gerekli bilgileri verdik. Haddinden Fazla şükür şu anda temas iş yaşamıyoruz. beraber güç manada maddi hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve aksiyon yerlerimizde hasarlar var. Bununla ait arkadaşlarımız şu anda hasar tespit çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara yönelik cirim bildirmek haddinden fazla akla yatkın gayrimümkün amma hasar tespitinden bilahare bu konuda muktezi izah ve bilgilendirmeyi bile yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek facia bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi kadar bindi alabiliriz bunların kâffesi ilerleyen günlerde daha netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre işlenmiş altyapı ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun mufassal zamandır bu derece bir yağmur almadığını nâkil Komutan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’üstelik ayrıntılı zamandır burada yerleşim olduğum için biliyorum bu denli sel felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize bir işarettir. Kullanılmamış normallere göre tedbirlerimizi almakta kâr var. Şehrimizin arz büyük problemlerinden bire bir tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, fakat içme suyu ve ast bina ile ilgili altyapımız 3 yıldan çok oldu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden dünya Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile mütenasip altyapı çalışması çokta türlü olmadı. Dolayısıyla şehrin 50 bin nüfusuna bakarak yapılmış altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu gestalt ilçeye bakım aldığını düşünürsek doğrusu bu altyapıyla ilgilendiren saha düzlük bu format sıkıntılar vermesi çok tabii. Zira borularımız çarkıt, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, sakil kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilgili borazan çaplarımız küçük geliyor. Şehrin ortasından güzeşte öz yatağında suyun seviyesinin nispeten yükselmesiyle çaya akan suyun esasen izansız gelmesi nedeniyle akarsu baskınları yaşandı. Bununla ilgilendiren yine bire bir faaliyet yapacağız. Bu derece büyük başat felaketlerinin bundan sonra yıpranmamış normaller içerisinde olduğunu düşünürsek katiyetle ve kesinkes yeni normallere göre bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tayin çalışmalarımızda çokça balaban hasarlarımız sokak. Sâdır hasarlarımız olunca de AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede genişlik bodur sürede vatandaşlarımızın zararlarını tertip etme yönünde adımlar atarız. Cümle Kastamonu’ya önceki olsun, Allah beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: