Kastamonu Çevirici Barajı ile bire bir iklim ve 20 köy taşkından korunacak

Şevket Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan Kastamonu Dil Barajı ile ayrımsız el ve 20 köyün taşkından korunmasının hedeflendiği bildirildi.

DSİ’den yapılan açıklamaya bakarak, ekipler, tarımda çağcıl sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden yer erdemli faydayı temin etmek, musluklara içilebilir su aksettirmek ve yerleşme yerleri ile tarım arazilerini ötede risklerine cebin arkalamak amacıyla emek yürütüyor.

Açıklamada görüşlerine saha sunulan DSİ Umumi Müdürü Lütfi Akca, Kastamonu ve ilçelerinde sonuç dönemde yapılan akarsu yapılarının artmasının bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde şanlı caka oynadığını belirtti.

Kastamonu Çevirgeç Barajı’nda da çalışmaların devam ettiğini kaydeden Akca, “Açkı Barajı’nın tamamlanmasıyla depolanacak akarsu ile 33 bin 180 dekar ekincilik arazisinin sulanması sağlanacak. 1560 dekar ekincilik arazisi, 20 köy ve bire bir mülk taşkından korunacak. Ayrıca 5 megavat yerleşmiş sakil ile 13,79 gigawatt saat/yıl enerji üretimi sağlanacak.” ifadesini kullandı.

Baraj derivasyon tüneli, dolusavak imalatları, sefer rölekasyonları ve dolusavak boşalma kanalında tahkimat imalatlarının tamamlandığını aktaran Akca, “Cisim dolgu imalatları ise devam ediyor. Baraj inşaatı fiziksel adına yüzde 85 seviyesinde. Temelden yüksekliği 81,55 metre ve su ambarlama kapasitesi 44,16 hektometreküp olan Kastamonu Vasıta Barajı’nın tamamlanmasıyla 2022 birim fiyatları ile mutluluk ekonomisine almanak 58 milyon 226 bin 222 teklik yardım sağlanması hedeflenmektedir.” açıklamasında bulundu.

Share: