KASTAMONU – Özgül öğrenme güçlüğü çeken torunlar içtimai hayata kazandırılacak

Kastamonu’birlikte özgül öğrenme güçlüğü çekici çocuklar tayin edilip aktif oldukları alanlara yönlendirilecek.

Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneğinin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla desteklenen Özgül Öğrenme Gücümü Keşfet Projesi’nin açım programı, Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

Kastamonu Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Zehra Esra Ketenoğlu Kayabaşı, burada yaptığı konuşmada, erken teşhis ve müdahalenin özgül öğrenme güçlüğü güçlü çocuklarda akademik başarı üzere kilit nokta olduğunu söyledi.

Özgül öğrenme güçlüğünün yegâne tedavisinin eğitimsel engelleme olduğunu belirten Kayabaşı, şöyle konuştu:

“Burada değişik koca basamak ise çocukların vurgun yönlerinin belirlenmesinin arkası sıra yahut eş anlı adına tıpkısı zamanda ruhlu yönlerinin bile belirlenerek desteklenmelerinin, öğrenme güçlüğü olan çocuğun efdal yararına olacağını düşünmekteyim. Bu noktada ise projemiz bu amacımızı yapmak amacıyla devreye girmektedir.”

Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Hüseyin Çıpa ise amaçlarının farkındalık yaratarak öğrenme güçlüğü çeken çocuklara bindi yöneltmek olduğunu kaydetti.

Daday İlçe Milli Terbiye Müdürü Ahmet Hoş, yaptığı brifing sunumunda, projenin tasavvur kitlesinin 99 ortaokul ve 59 ilkokul tanılı öğrenci olduğunu tabir etti.

Öğrencilere “Ego birlikte başarabiliyorum.” duygusunu yaşatabilmeyi amaç edindiklerini dile getiren Latifçe, “Mütekâmil ülkelerde bütün amaç kadro tarandığı için yüzde 5 ila 15 arasında disleksili bala var. Bizde yüzde 1’ler seviyesinde. Bu bile elan daha herkesi taramadığımızdan ekolojik ortam.” dedi.

Kastamonu Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Kastamonu Kılavuzluk ve Araştırma Merkezi işbirliğindeki projeyle özgül öğrenme güçlüğü tanısı tayin edilen mektepli ve ailelerine değişik eğitimler verilmesi amaçlanıyor.

Öğrencilerin sosyal hayata henüz çok katılmalarının sağlanacağı füru, suret, çalgı aleti, spor ile düşünce ve zeka oyunları branşlarında kabiliyet taraması yapılarak aktif oldukları alana yönlendirilecek. Antrparantez Türki ve hesap alanlarında üstelik torunlar ve ailelerine eğitimler verilecek.

Share: