KASTAMONU – Seyyah Film Festivali sinemaseverlerle buluşacak

Ankara Sinema Derneğince, Hars ve Turizm Bakanlığının katkısıyla planlı 27’nci Gezici Film Festivali’nin Kastamonu ayağı, 12-14 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Ankara’de 2 Aralık’ta başlayan 27’nci Turist Film Festivali’nin ikinci durağı 9-11 Aralık’ta Sinop ve sonuç durağı ise 12-14 Aralık’ta Kastamonu olacak.

Türk sinemasının ve acun sinemasının ödüllü filmlerini sinemaseverler ile buluşturan festival, aktör ve yönetmeler ile tanışma fırsatını birlikte izleyicilere sunuyor.

Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ersoy Soydan, AA muhabirine, 2014 yılında yaptıkları davet ile seyyar film festivalini Kastamonu’bile ağırlamaya başladıklarını söyledi.

Festivalin Kastamonu ayağının üniversitenin Medya ve İletişim Topluluğunun aile sahipliğinde gerçekleştirildiğini, pandemide tıpkı yıl mesafe verildiği üzere 8’inci kez kentte turist festivali ağırlayacaklarını aktardı.

Festivalin önce durağının Ankara arkası sıra Sinop ve akıbet durağının ise Kastamonu olduğunu hatırlatan Soydan, şöyle konuştu:

“3 günlük tıpkı curcuna yaşayacağız. 10 film olacak. Bunlardan 6’sı Türkiye’nin majör festivallerinde ödüller aldı. Türk beyaz perde filmlerinin yönetmenleri ve oyuncuları da burada olacak. Hem öğrenciler ve Kastamonu halkıyla tıpkı arada olacaklar hem üstelik filmlerini gösterime sunacaklar.”

Soydan, festivalin seçme sene içtenlikle karşılandığını, Kastamonu’daki gösterimlerin başka kentlerdekilerden ayrımlı adına ücretsiz ve bütün halka ayan olduğunun altını çizdi.

1921 yapımı tıpkı filmin bozuk dönemin ruhuna akla yatkın yerine Ağababa Zula grubu yoluyla müzik eşliğinde verileceği, bunun de festivale yapılış katacağını nâkil Soydan, “Kastamonu’üstelik festival zamanı diye niteleyerek tıpkısı husus oluştu, mesafe kocaoğlan olunca tümce ‘Ne devir curcuna ati?’ düşüncesine kapılıyor. Sanatsal etkinliklerin 3 nazik kentte yoğunlaşması Anadolu’nun bunlardan mahrum kalmasına faktör oluyor. Gezici festival ekibi 27 senedir Anadolu’nun mütenevvi kentlerine bu imkanı sunuyor.” dedi.

Share: