Kastamonu Site Tarihi Müzesi, 1 yılda 8 bin 797 ziyaretçi ağırladı

Kastamonu Site Tarihi Müzesi, 1 yılda 8 bin 797 ziyaretçi ağırladı

KASTAMONU – Kastamonu’bile, yapılan yenileme çalışmaları ile yenilenen Tarihi Şehir Müzesi, 1 yılda 8 bin 797 ziyaretçi ağırladı.

Tarihi Kentler Birliği’nin tavsiye kararı doğrultusunda 2002 yılında “Dokümantasyon ve Belgelik Merkezi” kendisine kurulan Kastamonu Kent Müzesi, Hükümet Konağı’nın 2016 yılında restorasyona girmesi ile kapanmıştı. 2018 yılında çağdaş müzecilik ilkeleri doğrultusunda, Kastamonu kimliğinin arz makul şekilde aktarılıp anlatılabilmesi üzere yeniden projelendirilen ve Küçük Asya Kalkınma Ajansı’nın Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Finansal Bindi Programınca desteklenen müze, 2019 yılında başlayan restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile 2022 itibariyle hizmet vermeye başladı. Yenilenen yapısı ile Kastamonu Site Müzesi, tamamen çağdaş müzecilik ilkeleri doğrultusunda, bilimsel verilerin değerlendirilmesi ile teknolojik ve çizge uygulamalar ve kitap sergisi unsurları kullanılarak tasarlanıp oluşturuldu. Şu anda kütüphanede toplanmış mektup sayısı 2 bin 814’i bulunurken, yenileme çalışmalarının tamamlanmasının arkası sıra 1 sene içerisinde 8 bin 797 ziyaretçi ağırlandı.

“40’ı ecnebi gezmen doğmak üzere 8 bin 797 ziyaretçi ağırladık”

Şehir Müzesi’nin çalışmaları ile ilişkin düzenlenen toplantıda bilgelik veren Kastamonu Site Müzesi Müdürü Arkeolog Dr. Misyon Karasalihoğlu, “1 sene içerisinde şuana kadar 8 bin 797 ziyaretçi ağırladık. Bunlardan 40 tanesi ecnebi gezici oluşmak amacıyla yaklaşık bin 750 tanesi dahi mektepli kardeşlerimizdir. Sayın valimizin yönlendirmesiyle okullarımızda çokça domuzuna ayrımsız eş güdüm kurduk. Bunun içerisinde ilçe okullarımızda var, gruplar haline gelerek yaşadığı kenti onlara belirtmek amacıyla elimizden gelen çabayı sağlıyoruz” dedi.

Kastamonu’ya gelen herkesin Site Müzesinde şehre intihal olmalarının hedeflediğini tamlayan Ilbay Avni Çakırdoğan ise, “İlimize gelen herkesin, Kastamonu’yla ilişkin şehrimizi gezmeye başlamadıktan önce, eksiksiz umumi bilgilere burada ulaşmasını burada şehre kova olmalarını hedefliyoruz. Şu esas kadar de bunu başardığımızı düşünüyorum. İnşallah çok elan serbest kitlelere ulaşacağız” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra restorasyon sonrası 1 yılını dolduran Şehir Müzesi için yaş gato kesildi ve davetlilere türlü ikramlarda bulunuldu.

Share: