Kastamonu’da çıkan yangında 6 karı kötülük gördü

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde çıkan yangında 6 aile kötülük gördü.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Erinç köyünde Ömer Ağababa’ya ilgili evde ateş imdi. Kısa sürede büyüyen cuşiş, Sami Düşünceli, Muharrem Şenlik, Osman Karakaş, Ahmet Enerjik ve Bülent Taşdemir’in evlerine üstelik sıçradı.

İhbar üstüne bölgeye gönderme edilen İnebolu, Abana, Bozkurt, Küre ve Çatalzeytin itfaiye aracı ekipleri ile Orman Kesim Müdürlüğüne ilgilendiren arazözlerle alevlere müdahale edildi. Ilkokul evin tamamen yandığı, bir habbe üstelik uymazlık gördüğü cuşiş söndürüldü.

Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, Makam köyünü mülakat ederek, köy halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

İncelemelerinin peşi sıra gazetecilere açıklama fail Çakır, yangının neşelilik kontağından çıktığının anlayış edildiğini söyledi.

Yangının 1,5 dönümlük alanda faal olduğunu anlatan Çakır, “Burada 5 özgür eş vardı. İtfaiye ekiplerimiz saf şekilde debi etti amma cuşuhuruş ahşap yapılaşmanın üstelik etkisiyle, gece biraz birlikte rüzgar vardı, binalara bulaşma etti ve 5 binamız ağız ağıza yandı. Altıncı binaya sıçrama aşamasında birlikte ekiplerimizin alçak çalışması sonrasında yangını taharri altına aldık.” dedi.

Yangından etkilenenlere mukteza desteğin verileceğini vurgulayan Şarap, “Burada ikameti olan, hesaplı durumu vurgun olan vatandaşlarımızın evlerinin yeniden yapımı noktasında elimizden mevrut herhangi bir cins gayreti göstereceğiz. Sair vatandaşlarımıza da az buçuk onlar, biraz tığ koruyucu olacağız inşallah. Vatandaşlarımızın kâffesi 6 kamer burada, 6 ay İstanbul’bile kalıyor şeklinde konaklıyorlardı. İlk etapta yurt yerleriyle ilişkin aynı sıklet yok ama vatandaşlarımızın bu konuda bizden talepleri olursa, sürekli burada eğleşmek isterlerse yardımcı olacağız.” ifadelerini kullandı.

Şarap, eski köy evlerinin faaliyet tesisatlarının yenilenmesi çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

“Maalesef çarkıt hareketlilik şebekesi binalardaki bakir teknolojik aletleri, bakir özlük artışını bütün karşılamıyor. Bununla ilgili Valiliğimiz öncülüğünde başlatmış olduğumuz kampanyada aheste çalışmalarımıza rağmen maatteessüf istediğimiz rakamlara daha gelemedik. 1980’li, 1990’lı yıllardan artan neşelilik sistemi olunca maalesef yangınlarla üstelik karşılaşıyoruz. Değişik evler değiştirse de maalesef onlara birlikte bulaşma ediyor. O yüzden bu konuda bilcümle vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz. Hem Valiliğimizin hem Tarım ve Orman Bakanlığının ORKÖY kredileri var. Iktisadi durumu mebzul sıfır vatandaşlarımıza doğrusu evkaf yoluyla yardımcı oluyoruz. Bu yangında tesellimiz, Allah’a şükür fert kaybımız yok, gelişigüzel efsanevi kaybımız namevcut. Vatandaşlarımızın hiçbirinin mağduriyetine müsaade etmeyiz. Ne gerekiyorsa üzerimize düşen yardımları yapacağız.”

Ömer Dede dahi cuşuhuruş çıktığında evde bulunmadığını belirterek, “Misafirliğe gitmiştim. Geçkin akşam saat 8-9 civarında evden çıktım. Cuşuhuruş da 11 gibi başlamış. Baktım kim karı yalaz tümü reşit. Benim evimde çıkıyor, etrafa yayılmış. Değme sene gelirim. Geldik, bu felaketi yaşadık. Evde eşimle yaşıyorduk.” diyerek konuştu.

Vali Şarap’a incelemelerinde Kaymakam Ahmet Ferz Baycar, İl Uyanık Komutanı Açıkgöz Albay Galibiyet Özden, AFAD İl Müdürü Gaye Minder ile farklı yetkililer eşlik etti.

Share: