Kavim ve Cumhur’dan sonraları üçüncü barışma bile kuruldu! İlk toplantı Ankara’da yapacak

2023 seçimlerine kısa tıpkı süre kaldığında kullanılmamış ittifaklar dahi ortaya çıkmaya başladı. Topluluk ve Milet’in ardından yeni ittifakın sağlıklı partiler aracılığıyla mı yoksa sol partiler eliyle mı kurulacağı iptila ediliyordu. Fakat bu istifham işareti, sol partilerin attığı resmi adımlardan sonraları rafa kalkmış oldu.

PARTİLER ARASI ANLAŞMAZLIK YAŞANDI

Türkiye Kızıl Partisi, Çalışma Partisi, Sol Öğür arasında başlayan ‘üçüncü ittifak’ görüşmeleri, Halkların Demokratik Partisi ve Türkiye İşçi Partisi’nin 7’li masa girişimleri ile alay malay yavaşlamış; Çalışma Partisi, HDP ile gelişigüzel kurulan 7’li masada meydan almıştı. ‘7’li masa’ ilk toplantısının ardından bir nice misil bire bir araya gelmiş ve geçtiğimiz haftalarda HDP Herif Umumi Başkanı Mithat Sancar İstanbul Kartal’dahi partisinin düzenlediği mitingde 25 Ağustos’ta ittifakı car edeceklerini söylemişti.

SOSYALİST YAVAŞ BİRLİĞİ YOLA ÇIKIYOR

Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Çıban ise geçtiğimiz günlerde 15-20 günce benzeri müddet sonraları ittifakın kurulacağını ifade etmişti. 7’li masanın ittifakı car etmesi için devir netleşmezken; TKP, TKH, Sol Parti ve Inhina Hareketi’nin temsilcileri ve Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir ve Prof. Dr. Oğuz Oyan’ın evvel imzacıları olduğu Sosyalist Vahim Birliği, yola balkon kararı aldı.

BUGÜN ANKARA’DA İLAN EDİLECEK

İlk imzacıların yaptığı eş açıklamada, tam toplumcu teşkilat ve partilere davet yapıldı. Açıklamada, ”Türkiye’nin aydın geleceği amacıyla, sömürüye karşı akreditasyon, gericiliğe alın laiklik, emperyalizme cebin bağımsızlık amacıyla güçlerimizi birleştiriyoruz. Bizler ilk çağrıcılar kendisine tam toplumcu partileri/örgütleri, emekçi halkımızı ve aydınlarımızı birlikte gelmeye davet ediyoruz” denildi.

İlk imzacılar ise şöyle:

Ercan Bölükbaşı- Devrim Hareketi

Gamze Yücesan Özdemir -Akademisyen Yazar

İsmail Hakkı Yumuk- Sol Parti

Oğuz Oyan- İktisatçı, Yazar

Ozan Yılmaz- Türkiye Kızılca Partisi

Düş Kuruç- Türkiye Kızıl Hareketi

Toplumcu Bunaltici Birliği, bugün saat 14.00’bile Ankara’daki TMMOB Makina Mühendisleri Odası Terbiye ve Kültür Merkezi’nde yapılacak basın toplantısı ile yöntemince zar edilecek.Share: