Kaymakam Yenisoy’dan Salda Gölü’nde pislik iddialarına ilişik açıklama Açıklaması

Burdur’un Yeşilova ilçesi Kaymakamı Yiğitlik Yenisoy, Salda Gölü kıyısında pislik ve kumunda kararma oluştuğu iddialarına ait, “Kum sınırlı bölgelerde basamak safhada beyaz zehir ve görsel bire bir behişt olarak görülmekte iken kâh yerlerde birlikte kumun rengi başkalık gösteriyor. Ancak bu kesinlikle tıpkı insan veya haricen tıpkısı fiziksel müdahaleyle meydana mevrut bir fenomen değil.” dedi.

Sultanpınarı mevkisinde Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileriyle incelemelerde mevcut Yenisoy, gazetecilere, Salda Gölü’yle ilgili çıkan yosunlaşma ve kararma yönündeki iddiaların esassız olduğunu kaydetti.

Söz konusu görüntülerin gölün 300-400 metrelik bir kısmında içilebilir kalitede tıpkı su kaynağı olan “Sultanpınarı” bölgesine ait olduğunu belirten Yenisoy, “Tabii aynı gusto olayı adına değerlendirilen bu fenomen, düzlük şeş akarsu kaynaklarının ve göl çevresindeki akarsu kaynaklarının alandaki mevcut ağaç popülasyonundan rüzgarla taşınan örgensel içeriği efdal polenlerden kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yenisoy, görüntülerdeki bölgede her pres bulunmadığına dikkati çekerek, henüz önceden bölgede faaliyetini sürdüren “Sultanpınarı Tesisi”nin 19 Haziran 2020’de 308 mahdut Antalya 2 nolu Gusto Varlıklarını Dulda Mıntıka Komisyonu kararıyla yıkıldığını anlattı.

“Kararma olduğu sav edilen mevkiden göle giriş yasak”

“Sultanpınarı” isimli su kaynağından Salda Gölü’ne 2 ayrımlı noktadan tabii, bozulmamış su akışı olduğunu vurgulayan Yenisoy, şöyle konuştu:

“Sarı görüntü su akışlarının doğruca saf tıpkısı sürecin sonucunda oluşmaktadır. Sultanpınarı suyu dolay halkı eliyle yıllardır içme suyu namına kullanılmaktadır. Ayrıca Salda Gölü’nden Bakanlığımızca Tabiat Varlıklarını Himaye Genel Müdürlüğü herhangi bir ay süreli yerine su numunesi alınmakta ve akarsu kalitesi takip çalışmaları yapılmaktadır. Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Valiliğimizce bugüne büyüklüğünde olduğu kabilinden bundan ahir süreçte da Salda Gölü Koruma Projesi kapsamında kül tedbirlerin alınmasına inceden inceye bitmeme edilecektir. Burdur Valiliğinin emriyle Salda Gölü’ne kontrolsüz alanlardan göle giriş haram. Taharri alanları da yalnız kumluk olarak tahsis edilen mevkiler. Kararma olduğu iddia edilen bölgeden zaten göle methal yasak. Bu haberin asılsız olduğu ayrımsız sefer elan ortaya çıkıyor. Bu mevkiden banko göle antre yasak.”

“Habitatın tabii aynı süreci sonucu ortaya çıkmıştır”

Yenisoy, Salda Gölü’nün kuvvetli tıpkı natür harikası olduğunu dile getirerek, “30 kilometrelik çevresinin tamamında parafin kum saha almıyor. Kum belli başlı bölgelerde mesabe safhada beyaz ve görsel bir cennet olarak görülmekte iken gâh yerlerde de kumun rengi ayrım gösteriyor. Fakat bu banko benzeri adam yahut dışarıdan ayrımsız fiziki müdahaleyle meydana gelmiş benzeri olay değil. Habitatın tabii tıpkısı süreci sonucu ortaya çıkmıştır. Herkesi, Salda Gölü’nü yakından görmeye çağırma diyoruz, bizden ahir nesillere da yer evire çevire şekliyle devredeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

Yiğitlik Yenisoy, antrparantez ilçede Salda Gölü’nün korunmasıyla ilişkin Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Salda Siper Şube Müdürlüğünün kurulduğunu sözlerine ekledi.

Share: