Kdz. Ereğli Belediye Reisi Posbıyık’tan, Yazar Akbayram Konserinden Sonraları Askı Alayına de Yasak Getirilmesine Aksülamel: “Amasra’de Askı Alayı…

Kdz. Ereğli Şehremini Halil Posbıyık, Zonguldak Valiliği’nin Yazar Akbayram konserinin arkası sıra ilçede yapılacak askı alayına dahi haram getirmesine aksülamel gösterdi. Posbıyık, “Fener alayı, Cumhuriyet’ini seven Ereğli’nin simgesidir” diye sergiledikleri sert duruş üzerine Ereğli Kaymakamlığı’nın kafasız kadem attığını, yarın akşam ilçe halkıyla gelişigüzel Cumhuriyet Altını için yürüyeceklerini söyledi. Posbıyık, “Ereğli’de Yazar Akbayram konseri fesih ediliyor amma Edirne Belediyesi Yazar Akbayram’la Cumhuriyet Altını Konseri düzenliyor. Türkiye’nin birçok durumunda SELIM Partili belediyeler dahi karışma konserler yapıyor amma Ereğli’birlikte yasaklanıyor. Facianın yaşandığı Amasra’üstelik de belediye fener alayı yapıyor, bizde yasaklanıyor. Ben, bunu kabul etmiyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Reisi Halil Posbıyık, bugün düzenlediği basın toplantısında, Zonguldak Valiliği’nin ilçede Cumhuriyet Altını Bayramı dolasıyla düzenledikleri Edip Hezel konserinin ardından fener alayına birlikte haram getirmesini eleştirdi.

Kdz. Ereğli’deki Edip Akbayram konserinin halel edildiğini, fakat Türkiye’nin bir nice durumunda Cumhuriyet Bayramı’nda konserler düzenlendiğini tamlayan Başkan Posbıyık, facianın yaşandığı Amasra’de da müsaade sunulan fener alayının Ereğli’birlikte yasaklandığını söyledi. Posbıyık, “Sarp durduk, ‘Hiç kimse olmasa de eşimle yürüyeceğim’ dedim, Kaza gabi hamle attı. Yarın parçalanmamış Ereğli halkını Bağlık Karakolu önüne yürüyüşe bekliyorum” dedi.

Komutan Posbıyık, açıklamasında şunları söyledi:

“EREĞLİ VATANINI, MİLLETİNİ SEVEN CUMHURİYETÇİ BİR KENTTİR”

“Ereğli; vatanını, milletini seven Cumhuriyetçi tıpkı kenttir. Amasra’da meydana mevrut ızdırap beyaz zehir faciası, tüm ülkeyi olduğu kabil Ereğli halkını ve bizleri etraflıca üzmüştür. Bir öğün elan hayatını kaybeden madencilerimize Allahtan yağmur, üzüntülü ailelerini başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Bu faciadan sonradan, Cumhuriyet’imizin 99. yıl dönümü nedeniyle hazırlıklarımıza başladık. Kaymakamlıkta aynı alt kurul kuruldu ve bu komisyonda başkan yardımcım ve hars müdürüm üstelik görevliydi.

Seçkin devir olduğu kabil Cumhuriyet Altını Bayramı’mızı en iyi şekilde kutlulamak amacıyla hazırlıklarımızı yapmıştık. Bunun amacıyla sanatkâr Yazar Akbayram ile anlaşmıştık. Askı alayı için bayraklar, meşaleler hazırlanmıştı. Askerlik, bando verecekti.

Ve anlaşılan sanatçı ile gelişigüzel etkinliklerimizi halkoyu ile paylaştık.

“25 EKİM’DE ETKİNLİKLERİMİZ İPTAL EDİLDİ”

Fakat 25 Teşrinievvel Salı haset, Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’ndan elimize bire bir alfabe ulaştı. Yazıda, Zonguldak Valili kararıyla grizu faciası esbabımucibe gösterilerek Yazar Akbayram konseri, fener alayı ve resmi program dışındaki tüm etkinliklerin fek edildiği bildirildi.

Edip Akbayram, topluluk para olmuş, Cumhuriyet’ini dost, duyarlılığı ile benzer olmuş, eğlencenin değil ağıtın sanatçısıdır. Buna karşın konserin tağyir edilmesini nazikâne karşıladık ve hemencek ertesi bölüm kaymakamlığa fener alayını fora etmek üzere arzuhâl ile başvurduk. Çünkü fener alayı, Ereğli’nin gelenekselleşmiş Cumhuriyet kutlamalarının simgesidir.

Yine 26 Ekim’deki yazıda, bu talebimize bile ret cevabı verilmiştir.

27 Ilk Teşrin’da, bu kez dahi ‘Kutlama komitesince hazırlanan programda tamlanan fener alayı programı gerçekleştirilmeyecektir’ denilmiştir diye niteleyerek bire bir yazı geldi. Gelişigüzel seferinde şaşkına dönüyoruz. beraber kulağımıza geliyor, İskenderun’birlikte konser var, Ankara’bile konser var, acaba Ereğli’birlikte neden olmuyor diye niteleyerek.

Arkası Sıra ego, hiç kimesne gelmese birlikte eşimle gelişigüzel bayrakları alıp yürüyeceğimizi, basına beyanat verdim.

27 Ekim akşamı ise kaymakamlıktan bire bir açıklama yapılarak, ‘Kurum ve kuruluşlar, sivil sosyete kuruluşları ve halkımızın Cumhuriyet Altını’imiz amacıyla yapacağı yürüyüşlere herhangi bir haram olmadığı’ açıklamıştır.

“KDZ. EREĞLİ, CUMHURİYET’İN YERYÜZÜ ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİDİR”

Karadeniz Ereğli, Cumhuriyet Altını’in bildirme şanlı merkezlerinden biridir. Zonguldak, Türkiye’nin önce vilayeti, Mefret Atatürk’ün çokça ehemmiyet verdiği tıpkı düzlük. Esbak yıllarda Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu tıpkısı düzlük. Amma ahit içerisinde bazı değerlerimizi kaybettiğimizi, ayrımsız ağabeyiniz namına, yılların siyasetçisi yerine gördüğümü söylemek istiyorum. Cumhuriyetperver almak söylemek, hoppadak Cumhuriyet Bayramlarında, gayrı zamanlarda çıkıp hazırladığı iki satır yazıyı okuyup alkış ahzetmek almak değildir.

Ereğli’de bu yapılıyor. ‘Balo düzenleyeceğiz’ diyorlar, elan ‘yasaktır’ der demez baloyu fesih ediyorlar.

“CUMHURİYETÇİ EŞ TESLİM OLUR MU”

Yahu dirgen kardeşim, evet diren. Teslimiyetçilik evet mu? Cumhuriyetçi insan doğrulama olur mu? Güçlü elbette kim yasaları, kanunları dinleyeceğiz. ‘Edip Akbayram’ı bozma et’ dediler, emrettiler, izzet emretti diye niteleyerek fesih ettik. Ama ‘Yürüyüşten asla vazgeçmeyeceğiz’ dedik. Direndik. ‘Hiç kimesne gelmezse eşimle bu arada yürüyeceğim’ dedim, çıplak söyledim. Gene ediyorum; benzeri aydan beri belediye ve grup arkadaşlarım nazik aynı etki içerisindeyiz. Geceleri gaflet uyumuyoruz. Her bölüm tıpkısı abece ile karşılaşıyoruz. ‘Onu yapma, fener alayını yapma, konseri yapma.’ Nazik aynı ruhsal gerilim ama tek bırakmadık peşini. Bir mücadeleyi bitmeme ettirdik. Sunma sonunda kaza, güzeşte akşam geç saatlerde yazı yayınladı, ‘Yürüyüş azade’ dedi.

“EDİP AKBAYRAM EDİRNE’DE KONSER VERİYOR”

Edip Akbayram… Ego, kendisi ile anlaştım, tam hazırlığımı yaptım. Amma burada dümen beni yasakladığı amacıyla benim elimden aldılar, 29 Ilk Teşrin’bile Edirne’dahi konser veriyor.

Bu ülke, 85 milyon, eğer tıpkı yerde incitici varsa aynı sadakatle yas tutması geçişsiz. Suudi Arabistan Kralı ölüyor, 3 periyot matem zar ediyorlar.

Hiç kimsenin sesi çıkmadı. ‘Atatürkçüyüm’ diyen, Cumhuriyet hayranı siyasi partilerden tıpkı biricik bahis bulunmayan, benzeri biricik tığ konuşuyoruz.

“AMASRA BELEDİYESİ FENER ALAYI DÜZENLİYOR”

Elan ilginç benzeri madde söyleyeyim. Amasra Şehremini, 41 madencinin martir olduğu, yer altına girdiği Amasra’de Şehremini, fener alayına nida ediyor. Amasra’üstelik, şehitlerin olduğu yerde yol, askı alayı, rastgele öz başıboş, Ereğli’birlikte yok. Ben bunu akseptans etmiyorum, akseptans edenler etsin. Siyasal partilerden işaret yok, sivil cemiyet örgütlerinden işaret namevcut. Böyle bir şey olamaz, başkaldırı ediyorum.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 3 gün konser yapıyor. Mazi Zonguldak Lansman günleri başladı İstanbul’bile. Amma o lansman günlerini fail kuruluşlar, federasyonların başındaki adamlar, bütünü, AKP’den milletvekili olmaya müteharrik adamlar. Her çeşit canlılık vardı. Alkışlar içerisinde eğlenceler, konserler, herhangi bir özdek yapıldı. Ama Ereğli’bile yok.

İskenderun’de Kıraç, konser veriyor. Türkiye’nin seçkin tarafında… Gelişigüzel şeyden vazgeçtim, Amasra’de, şehitlerin olduğu yerde var; Ereğli’de, ‘şehitler var’ deyip bana yaptırmıyorlar.

“KARABÜK, KASTAMONU, GELIŞIGÜZEL YERDE…”

Buyurun bura Karabük, yürüyüş, askı halayı, Karabük’te rastgele husus var. Şerefle, gururla uray başkanları car ediyorlar. Ama Ereğli’üstelik namevcut. Amma Ereğli’birlikte olmaması balaban değil; politik partilerden, sivil topluluk örgütlerinden tık bulunmayan. Ama bir yere gittiğimizde, derinti yaptığımızda, konuşması sırası geldiğinde, ‘Cumhuriyetçiyim, Atatürkçüyüm’ diyerek yıkarlar ortalığı.  Ereğli’nin düştüğü nitelik bu. Ereğli’birlikte Cumhuriyet Altını sevdalıları azalmaya başladı.

Safranbolu’birlikte üstelik ilan etmişler. Kastamonu Valisi’hangi, gazetede okudum, ‘Bize bu imkanı verdin’ diye el teşekkür ediyor.

Tıpkı tek Ereğli Belediyesi’nin mücadelesi ile bu işlerin altından kalkamayız. Politik partilerinin ve sivil sosyete örgütlerinin belediyeye topluluk çıkması geçişsiz.

Bugün Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerinde da ne büyüklüğünde âdem kalabalığı vardı. Dizge özlemle bugünü bekliyor. Ama bu işle görevli olan politik partiler, sivil cemiyet örgütleri kılını de kıpırdatmıyor. Vatandaşların kafası önde. Bunu sunmak istedim. Eksiksiz halkımızı, ferda ellerinde bayraklar ile Bağlık Karakolu önüne bekliyorum. Cumhuriyet Altını’imiz için halkımızla alay malay yürüyeceğiz.”

Share: