Kem asırdır yaptığı mesleği kendisiyle bu arada yok olacak

Tokat’ta bakır el işi mesleğini 50 yıldır sürdüren 67 yaşındaki Mehmet Kıtipiyoz unutulmaya beniz tutmuş mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Kent merkezindeki tarihi Taşhan içerisinde bulunan atölyesinde babasından öğrendiği unutulmaya beniz tutmuş mesleğini yaşatmaya devam ediyor. Taşhan’ın sunu eski ustalarından olan Epey, yarım yamalak asırdır yaptığı bakır el işi mesleğiyle tarihe iz bırakan asar yapıyor. Tayf gücüyle değerinde olmak imek işlediği bakırları Taşhan’a mevrut evcil ve ecnebi turistlere sergiliyor. Kendisi ile gelişigüzel mesleğinde sonuç bulacağını belirten Mehmet Hoşur, çok çırağı olduğunu amma hiçbirinin bu mesleği yapmadığını söyledi.

“Kestirmece 50 yıldır bu mesleği isteyerek yapıyorum”

Babasından öğrendiği mesleğini bayıla bayıla yaptığını belirten Mehmet Basit,” Ben bakır vurma sanatını yapıyorum. Bu benim ağababa mesleğim, aşağı yaşta babamın yanı sıra bu mesleğe başladım. Yaklaşık 50 yıldır bu mesleği bayıla bayıla yapıyorum. Bakır yapıldıktan sonradan işleme yapıyoruz, kalaylama işlemi yapılacaksa yapıyoruz, cilalıyoruz daha sonrasında işliyoruz. Mesleğimiz güzelce, ben mesleğimi isteyerek yapıyorum” dedi.

“Bu patika yok oldu, henüz çırak yetişmiyor”

Bu meslekte kendi ailesi oluşmak amacıyla çokça şakirt yetiştirdiğini amma hiçbirinin bu mesleği yapmadığını tamlayan Kıytırık, “Bakırı işledikten sonradan karşıma koyup bakıyorum, hoşuma gidiyorsa yine yapıyorum. Hoşuma gitmiyorsa yaptığım bakırı kırıp hurdaya veriyorum. Yaptığın iş evire çevire olursa bahtiyar oluyorsun. Ben 2 devam oğlumu, hanımımı ve başkalarını çırak namına yetiştirdim ama bu mesleği yapmıyorlar. Zira bu çığır korkulu bire bir meslek. Bu mesleği bütün yapamaz. Bu mesleğe 25-30 yıl mücahede verecek elan sonra kankızıl sıfatını alacalar. Gelişigüzel yırtıkça öğrendiğini, ustasından gördüğünü yapamaz. Bu patika yok oldu, henüz çırak yetişmiyor” şeklinde konuştu.

“Ben öldükten bilahare bu mesleği yapacak kimse namevcut”

Mesleğe bittabi başladığını ve kendisinden bilahare mesleğin dahi akıbet bulacağını belirten Yoz, “Babam eve gittiği devir ben elime bakırı alıp ayrımsız şeyler yapmaya çalışırdım. Babam bana hep iyice olmuş derdi. Öğrenene kadar haddinden fazla zayiat verdiğimiz oldu. Bu hanın en sakat ustası benim. 35 yıldır burada bakır işliyorum. Ego öldükten bilahare bu mesleği yapacak kimesne namevcut zira bu çok değişik benzeri görüşme. Zira öz modellerimi kendim çiziyorum. Kendim çekiçle yapıyorum” diye niteleyerek konuştu. – TOKATShare: