Kendisini işler eden doktorun ismini parka verdi! İYİ Parti’den aksülamel geldi

Yeniçağa ilçesinde 2 dönemdir belediye başkanlığı fail Recayi Çağlar’ın, 10 yıldır süren uykuluk rahatsızlığı 4 yıl ilk ağırlaştı. Çağlar, 4 sene süresince Ankara Site Hastanesi’nde otama gördü fakat sağlığına kavuşamadı. Hastalığının sunturlu kötüye gitmesiyle Çağlar’a uykuluk nakli olması gerektiği söylendi. Çetin olması zımnında Edvar’ın ulaştığı çokça sayıda hekim, faaliyetler etmeyi reddetti. Çağlar, bozuk Bolu valisi, o aktarılma üstelik Malatya valisi olan, şu anda dahi Isparta valisi namına görevini sürdüren Entelektüel Baruş’a durumu anlatarak, yardım istedi. Komutan Çağlar, Vali Baruş’un tarafından Malatya’bile alanında ehlivukuf, Türkiye’nin sayılı hekimlerinden Prof. Dr. Sezai Yılmayan yoluyla Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Uykuluk Nakli Enstitüsü’nde araştırı edildi. Yılmayan, Başbuğ Edvar’ı cerrahi müdahale etmeyi akseptans etti. Çağlayan amacıyla april ayında makul verici arandı. Alelhusus Bolu’üstelik sosyal medyada kampanyalar başlatıldı. Yakınları özellikle kalkmak için yüzlerce can, Başkan Çağlar’a donör gelmek üzere başvuruda bulundu ancak uygunu bulunamadı.

12 MAYIS’TA AMELİYAT OLDU

Bolu’nun Gerede ilçesinde ruhlu Olmuş Arslan de toplumsal medyadan görüp, Recayi Edvar’a ulaştı ve maddi denk beklemeden verici almak istediğini söyledi. Yapılan kontrollerde Ergin Arslan’ın karaciğeri Başbuğ Çağlayan’la ağır ezgi daha çok. Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi Uykuluk Nakli Enstitüsü’nde 12 Mayıs’ta Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi eliyle gerçekleştirilen operasyonla aktarım, başarıyla yapıldı. Naklin ardından sağlığına munsap Çağlar, haziran ayında görevine gabi döndü.

DOKTORUNUN İSMİNİ PARKA VERDİ

Başkan Çağlayan’ın göreve başlamasıyla Şehremaneti Meclisi Ağustos Kocaoğlan 1’inci Oturumu gerçekleştirildi. Oturumda Yeniçağa Gölü yanındaki parklara, ilçenin eski belediye başkanları ve kebir kişilerinin aralarında bulunduğu 7 kişinin adının verilmesi kararlaştırıldı. Başbuğ Edvar, 8’inci beniâdem yerine kendisini ameliyat eden ve sağlığına kavuşmasını sağlayan Prof. Dr. Sezai Yılmayan’ın isminin verilmesini önerdi. Edvar’ın önerisi, sedir toplantısında görüş birliğiyle akseptans edildi. Sezai Yılmayan’ın ismi parka verildi ve safiha yerleştirildi.

İYİ PARTİ’DEN ANINDA TEPKİ

Parka hekimin isminin verilmesine, İYİ Parti Yeniçağa İlçe Başkanı Mustafa Hendekçioğlu reaksiyon gösterdi. İYİ Fırka İlçe Başkanlığı’nın sosyal iletişim araçları hesabından parkın fotoğrafı üstelik paylaşılarak, “Olmadı Recayi Başbuğ olmadı. Bu sana hiç yakışmadı. Yeniçağa ilçemizde gölün kenarında bulunan bu parka, senin şahsını ameliyat eden doktorun adını vermen yakışmadı. Yeniçağa ilçemize hizmet eden o kadar belediye reisi ve bürokrat varken bu olmadı. Yaptığın iyi işleri seçme ahit takdir ederiz ancak yanlış yapınca ‘dur’ girmek hakkımız. Yeniçağa halkı bundan haddinden fazla huzursuz. İnşallah bizi dinlersin bu yanlıştan dönersin” denildi.

‘TEK BAŞIMA İSİM ÖDEME YETKİM YOK’

Tepkilerle ilişik konuşan Başkan Edvar ise biricik başına beşer verme yetkisinin bulunmadığını vurgulayarak, “Daha başlangıçta alınmış olan bir sedir kararı vardı. Yeniçağa’evet bakım etmiş hep şehremaneti başkanlarımızın, ilçede değeri olan değişik kişilerin isimleri parklara ve sokaklara verdik. Onların hatıralarını yaşatmak için divan kararıyla bunu yaptık. Benim tek başıma bire bir yere âdem ita kabil bire bir yetkim yok. Prof. Dr. Sezai Yılmaz öğretmen, dünya çapında aynı bilim adamı. Bu işin ehli olan dünyada ya 1 modül var evet 2 modül var. Böyle tıpkı incelik adamının ilçemde isminin yaşamasını şu amaçla düşündük. Hem benim kendi ahde vefamı yayımlamak amacıyla ismini eksiltmek istedim hem da altında yatan düşüncem şu; Bolu’dan benim başıma mevrut bu rahatsızlık, burada kıpırdak eksantrik bire bir vatandaşımızın bile başına gelirse burada sarıklı hangi düşünür? Bolu’da benim tıpkı ismim var diye düşünücü. Ona bakarak yardımcı evet. Sarıklı tabi kim tutkun ayrımı yapmaz ama bağımlı ki tıpkı farkı olacak bunun. Öyle değil mi? Ben bunu fikren yaptım. Apayrı benzeri üst niyetim namevcut” diyerek konuştu.

“3-5 ILKOKUL YERSIZ TENEKENİN SESİNE KULAK ASMIYORUM”

Eleştirilerin, kendisine müteveccih haksızlık olduğunu savunan Başkan Çağlayan, “Tutup üstelik benzeri şarkıcının, türkücünün adını vermedim. Tıpkı bilgelik adamının adını verdim. Şarkıcının ismini versem hiç reaksiyon olmazdı. Veren arkadaşlarımız oldu. Ona de saygı duyuyorum. O bile meclisten artık ama tek kimesne tepki yapmadı. Tıpkısı detay adamının ismini vermeme bu kadar tepki yaptılar. Bunda ben meram arıyorum. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Ben Yeniçağa’ya şu temel kadar 8,5 yıl uray başkanlığı 30 senedir birlikte şehremaneti meclis üyesi kendisine fariza yaptım. İyi hizmetler yaptık. Yeniçağalıların duasını aldık ama 3-5 devam abes tenekenin sesine birlikte kulak asmadığımı birlikte izah etmek istiyorum. Eleştiriye açığız, her şeyin benzeri usulü var. Haddinden Fazla şaibe oluyor bunlar” dedi.Share: