Kene popülasyonundaki artım “KKKA vakaları”nı bile artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Temel Bilgi Dalı Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Bakır, Katliam Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında son yıllarda baştan artış yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, değme sene KKKA hastalığı sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda serencam yıllarda artma yaşandığına, bunun da KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Geçmiş yıllarda vakalarla en kalın karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine alan Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Fenomen sayılarında az buçuk elan güneye akilane artma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten sonraları iniş çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı arz çok 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda sayı 1300’lere yakındı, sonra anbean azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Akıbet 2-3 yıldır gine sayıda çoğalma görüyoruz. 1300-1400’lere andıran tıpkı ölçü görüyoruz. Bu bir nice sebeple izah edilebilir, pandemi süreci zımnında insanların şişman kentlerden bu alanlara barhana etmesi, sakırga popülasyonunun artması ve mikrobu taşıyan kene sayısının da artması… Virüs taşıyan kene sayısı arttığı devir bittabi ki çor riski da artıyor.”

Sivas’ta elan önce Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze merbut köylerde henüz birkaç hadise görüldüğünü hatırlatan Bakır, akıbet yıllarda ise vakalarda artış olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte sakırga popülasyonunda bile artım yaşandığını anlatan Bakır, yabani ve evcil hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına alelumum baharat ve yaz aylarında rastlanıldığını, eylül ve ekimden sonraları vakalarda düşüş yaşandığını tabir etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ahiret yolculuğu oranının elan az olduğuna dikkati çekici Bakır, alelumum kâmil ve doğacak gözyaşı ile ek hastalığı olanlarda hastalığın ağırbaşlı seyrettiğini vurguladı.

“Aşılama çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının bitmeme ettiğini bile aktararak, şöyle devam etti:

“Safha 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşılama deneyiminin KKKA aşısına da kaydırılarak bu aşının biran ilk safha çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lüzumlu ülkemizde gerekse sınırlı dışı bazlı safha düzeyinde olan çalışmalar var.”

Rastgele kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına da belen eden Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne akla yatkın şekilde biran ilk çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.Share: