Kılıçdaroğlu’ndan “Seçme” Açıklaması: “Kazanacağız, Parlamentoda Çoğunluğu Sağlayacağız, Bile Farkla Alacağız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahali TV yayınında İsmail Küçükkaya’nın yönelttiği “Seçimi kazanacak mısınız?” sorusuna, “Bildirme ufak tıpkısı endişem yok. Seçimi kazanacağız. Parlamentoda çoğunluğu sağlayacağız. Oldukça Türkiye’yi, toplumun değme kesiminin, evvelce YANLIŞSIZ Fırka’ye oy verenlerin dahi kıvançlı olacağı Türkiye’nin rastgele kesimini kucaklayan benzeri anlayışı hâkim kılacağız. Üstelik farkla alacağız. Tehlikeli tıpkı farkla alacağız. Alanı geziyoruz, görüyoruz doğrusu” dedi. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “CHP milli asayiş sorunudur” sözlerine aksülamel gösteren Kılıçdaroğlu, ” Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarına utanmak duyacak birisinin kazanç düz birisini sefirikebir nasıp etmez evet. Alacak kayran adamdan sefirikebir tamam mu ya. Demincek soruyorum milli güvenlik sorunu o mudur ego miyim? Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Yıldırı örgütünden kaçtın evet. Vatan toprağından bayrağını indirdin ve kaçırdın. Deminden bana diyor kim ‘milli asayiş sorunu.’ Sen misin milli asayiş sorunu ego miyim? Odur. Örtüsüz ve net söylüyorum odur” karşılığını verdi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, El TV’birlikte İsmail Küçükkaya’nın “Yeni Aynı Sabah” programına misafir oldu; Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun sorulara yanıtlarından öne çıkanlar şöyle:

“BİZE VAZGEÇMEK HARAM: Güzeşte kilolu tıpkısı gündü. Karı sahipliği boşaltmak niteliksiz değil. Liderleri izaz etmek, anlaşılan asıl konuları ahbaplık etmek, düşünüm birliği çıkarmak, metni hazırlamak, metnin altı reis eliyle görülmesini nail olmak, sonraları bütün beraber bunu imzalamak, kamuoyuyla katılmak ve bire bir sonraki güruh ile ilişik kararlar kabul etmek adamakıllı tıpkı madde tabi. Bunları yaptık. Bize yorulmak yasak.

İKİLİ YAPI ARASINDA MUTEDIL SINIF ARTIK GİDEREK NAMEVCUT OLMAYA BAŞLADI: (Şeş partinin baş başa gelebilmesi kuşkusuz oldu?) Bizi tıpkı araya getiren esasta, bizim kendi özel taleplerimiz değil. Türkiye’nin içre bulunduğu durum ve bu durumdan tasalı olan şeş lider tıpkı araya geldik. Türkiye bu kadar ciddi tıpkısı yükü çekemez. İçeride, dışarıda hangi alana bakarsanız problemsiz hiçbir alan namevcut. Öyle ki sokaktaki yurttaş imdi elbet geçineceğini düşünüyor. Ahlaki temellerimizde dayanılmaz aksama var. Boşanmalar artıyor. İnsanlar darmadağın, üreten insanlar cebin terinin karşılığını alamıyor. Ürem girdabında mahvolan esnafımızı, çiftçimizi düşünün. Hep bunları sıkışık koyduğunuz antlaşma, halkta şişman ayrımsız yoksulluğu ve bu yoksulluğun anbean derinleştiğini görüyoruz. Yukarıda ise üç, dört, yedi yerden mahiye alanlar, repo geliri elde edenler, köşeyi dönenler, oligarklar, esrar baronları… Bunlar var. İkili çatı beyninde orta dershane daha çok her an yok olmaya başladı.

BÜROKRASİ EKSİ BÜROKRASİ DEĞİL, BAKANLAR ESKİ NAZIR DEĞİL: Deminden bunu ego da Esas Eş bile Meral Hatun üstelik Gültekin Koca bile Sayın Davutoğlu ve Sayın Babacan dahi görüyor. Bunu çözmemiz geçişsiz. Çözmenin yolu aynı araya süzülmek, oturup bahsetmek, eş plan, izlence alıştırmak. Daha Çok öyle aynı noktaya geldik ki devlette çetin tıpkı tefessüh var. Kırtasiyecilik nakıs bürokrasi değil, bakanlar sakat bakan değil, Divan eski Meclis değil. İradesi tutu altına alınan benzeri TBMM var. Gazi Meclis diyoruz, gaziliğini elinden aldılar. Öyle bir levha ile karşı karşıya kaldık.

BİZ ALTI LİDER; BÜYÜK BİR FEDAKARLIKLA BİR ARADAYIZ: Anayasa’ya göre milletvekili soru önergesi verir, ilişik vekil 15 gün zarfında cevaplandırır. 15 çağ değil, 15 kamer değil yıllardır yanıt verilmeyen soru önergeleri var. Bu ne demektir. Milletin seçtiği milletvekiline ego güvenmiyorum, ciddiye dahi almıyorum diyor. Bozulmanın geldiği noktayı görebiliyor musunuz?

Hüküm… Yargıda kızdırma ayrımsız tabela var. Anayasa Mahkemesi kararını uygulamam diyor sunu altta herif. Cürüm işliyor, Anayasa’ya cebin. Şeş liderin yüklendiği ağırlık bayağı bire bir gravite değil. Bizim siyaset tarihimizde aynı ilktir. ve biz şeş reis; mutluluk baştan inşa edilecek, devletteki çürüme durdurulacak, devlette liyakat sağlanacak, hep öz görevini yapacak. Biz şişman tıpkı fedakarlıkla aslında benzeri aradayız. Oturuyoruz, konuşuyoruz, sunu mufassal ayrıntılarına kadar. Biz konuşuyoruz ama bizim altımızda umumi başkan yardımcıları, maharet personel, akademik dünyadan ulama verenler, zor bürokratlar var. beher alanı alıp irdeliyoruz.

HENÜZ ZEKER TOPLANTILAR YAPIYORUZ: (Akşener’in CHP’yi yönetmenin print olduğunu söylemesi konusunda) CHP’üstelik düşünce özgürlüğü var. fikir hürriyeti rastgele insanın herhangi bir istediğini söylemesi anlamına gelmiyor. Tabiatıyla düşüncelere saygılıyız. Önceden şu söylenirdi, ‘CHP’üstelik seçkin kafadan bire bir ses çıkıyor.’ Şimdi artık bu bitti. Sonuçta her birimiz oturuyoruz, konuşuyoruz. Daha yoğun toplantılar yapıyoruz. Mutlaka Öğür Meclisi toplantılarını, milletvekilleri toplantılarını, uray başkanları toplantılarını, 11 büyükşehir şehremaneti başkanının toplantılarını belli aralıklarla yapıyoruz. Sedir tatile girdi, tığ girmedik. Türkiye bu haldeyken bizim tatil yapacak halimiz namevcut. Herhangi Bir birimiz çalıştık. Salı toplantılarını beherglas ilde yeniden yapmaya başladık ve devam ediyor. Demin parlamento açıldı, orada yapacağız.

BİRAZ HENÜZ PENIS ETME YÖNÜNDE GERI AKŞAM KARAR ALDIK: (Şeş önder ne sıklıkla ayrımsız araya ati) Onu az buçuk elan kesif yapma yönünde güzeşte akşam ezani değişmeyen aldık. Henüz kalın yapacağız. Icabında 15 günde, 20 günde benzeri gerçekleştireceğiz. Bu konuda tıpkı düşünüm birliği oluştu. İkinci eş sahipliğini tekrar programa uygun olarak CHP’den sonraları ÇARE Partisi yapacak. Onlar tıpkı devir belirleyecekler. O çağ liderlerin akıllıca olduğu takvime dahi denk haberdar etmek gerekiyor, zira iki partinin kurultayları, kongreleri var. O çerçevede yapılacak. Altı liderin bir araya gelmesi şu kavrama gelmesin, herhangi bir şey duruyor, liderler gelecek benzeri araya. Mazi aldığımız kararlar var. O kararlar üzerine hangi genel komutan yardımcılarını görevlendirdiklerimiz üstelik yazıldı. O umumi komutan yardımcıları söz gelişi bugünden itibaren ayrımsız araya gelip çalışacaklar. Henüz yoğun toplanacağız. Zira seçime dahi beş altı kaldı. Topluma henüz vereceğimiz hedefler var, yapacağımız icraat var. Bu çalışmaların topluma aktarılması geçişsiz.

İKİ ÖNEMLİ KARAR ALDIK: Mazi iki önemli değişmeyen aldık. Tıpkı; güçlendirilmiş milletvekili sisteme geçişin öğün haritası. Yani biz bittabi yöneteceğiz. Bu konuda yöre çalışmalar, taslaklar artık ortaya ve ilişkin mücahede devam edecek. Tereddütler varsa onları gidereceğiz. İkincisi; ülkemizin asıl politika alanları. Söz Gelişi tarımda, eğitimde, marifet teknikte, adalette, yargıda hangi yapacağız. Bu konuda da çalışmalar yapılıyor, ön çalışmalar yapıldı. Tafsilatlı vadeli mücahede olacak. Tıpkı zamanda tıpkısı hükümet programına dönüşmüş olacak. Zira biz iktidar olduğumuzda tarımda, eğitimde, bilgelik teknolojide, yargıda, hukukta şurası yapacağız… Hep bunların tamamını belirleyen bir mesai yapıyoruz şu anda onun da düğmesine basıldı. Bu iki çalışmayı nazik bir olasılıkla prensip kararına vardık. Açık kitlelere şeş reis aynı araya gelerek ilgili ihvan çıkıp kamuoyuna açıklasınlar diye. İktidar olduğumuzda ne ahit neyi yapacağımızı, hangi konuda elbet karar alacağımızı kamuoyuyla paylaşacağız.

BİZİM İÇİN FARK ETMEZ: (Intihap hangi ant?) Büyük benzeri ihtimalle mayıs kocaoğlan içre mümkün. Bizim üzere ayirt etmez.

BİR YILDA ÇÖZÜLECEK SORUNU 20 YILDA ÇÖZEMEDİLER: (İktidar olursanız, Türkiye’yi şüphesiz yöneteceksiniz) Evvel altı içinde toplumun rahatlaması geçişsiz. Bunu yapacağız. Bu konuda haddinden fazla güzelce düşüncelerimiz var. Mukayyet ağıl getiriyoruz. Ama tümen yerine üstelik bizim az evvel söylediğimiz, esas politikalar, şeş tümen, altı lider marifetiyle dokuz canlı belirlenmediği amacıyla o alanı girmem akıllıca olmaz. Ama tığ öz açımızdan söyleyeyim. Çiftçinin, esnafın nema borcu var. Biz bu ürem borçlarını sileceğiz. Tığ Aile Destekleri Sigortası’nı anlatmak istiyoruz. Yani tıpkı toplumda benzeri esas, kendi karnı doymamış evladını yatağa yatıramaz. Bu çokça zehir bir şeydir. Cenabıhak şans değer, iktidar olduğumuz göreceksiniz bu evire çevire ülkede hiçbir çocuk yatağa haris girmeyecek. Seçme çocuğu temel; isteyerek, okşayarak, karnını doyurarak yatağına yatıracak. Hiçbir evde fukaralık emaresi bile olamaz. Kısır ailelerin namevcut elektriği kesildi, yok doğalgazı kesildi, bulunmayan suyu kesildi… Bu ölçülü asır anlayışını bitireceğiz. Verimsiz bir ailenin elektriğini, suyunu, doğalgazını kesip onu karanlığa, soğuğa, susuzluğa mahküm etmeyeceğiz. Familya Destekleri Sigortası’nın felsefesi bu. Buna analog çokça projemiz var. Örneğin mikro sorunu. Asıl cet bakıyor, evladı üniversiteyi kazandı. Bire Bir neşe ayrımsız neşe; arkadan bire bir çekinti yahut kor. Bir sene zarfında Türkiye genelinde güçlükle sonunu çözeceğiz. Ayrımsız yılda çözülecek sorunu 20 yılda çözemediler. Benzeri yılda çözeceğiz. On Paralık kimse sunu ufak bulut duymayacak.

KENDİ KUSURLARINI BAŞKASINA İFTİRA ATARAK ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR: (Sosyal yardımların kesileceğine müteveccih intihap öncesi iddialar vardı) Erzurum’a gittiğimde Erzurumlu esnaf kardeşim bana dedi kim dükkana girdim, tokalaşmak istiyordum; ‘Tıpkı soru soracağım size, siz Cenabıhak’tan korkuyor musunuz?’ Bu istifham tabiatıyla acayip bire bir istifham. Tabiatıyla dedim. Hepimizin ayrımsız fideist, ahlaki değeri var. Günah yapmamaya, şaibe, yazık işlememeye özen gösteririz. Dedi ‘bunu sebep size sordum biliyor musunuz?’ ‘Bilmiyorum’ dedim. ‘Sabık periyot mezarlıkta aynı defin işlemi yapıyorduk, döndü dolaştı hisse senedi siyasete CHP’yi suçlamaya başladılar… İçlerinden biri dedi ki ya CHP hangi zaman nüfuz oldu. Olmadı. O devir biz neden suçluyoruz? Aklıma geldi ve biz boşu boşuna yapıyoruz diye niteleyerek.’ Demincek bilcümle suçları getirip bizim sırtımızı yıkıyorlar. Zira öz kusurlarını başkasına iftira atarak örtmeye çalışıyorlar. Buradan Türkiye’nin çıkması lazım. Türkiye buradan çıkacak.

HİÇBİR YERDE YARDIMLAR KESİLMEDİ, KAMU TERSİNE ARTTI: Yerel seçimlerden önceki sakın ha CHP’ye oy vermeyin. Efendim Ankara’de Mansur Satma, akarsu paralarını teröristler toplayacak, onlar toplayacak, yardımlar kesilecek diye. İstanbul’dahi yine ayrımsız şekilde değme yerde bunun propagandasını yaptılar yardımlar kesilecek. Tek yerde yardımlar kesilmedi, tüm tersine arttı. Yardımlar çok henüz insani koşullarda yapıldı.

AİLE HEKİMİNİN OLDUĞU YERDE AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI’NIN PERSONELİ BIRLIKTE OLACAK: (İktidar olursanız bu sağ açıklık, yardımlar sürecek mi?) Kelimesi Kelimesine bitmeme edecek. Kişinin yoksulluğunu yalnız toplumsal celal bilecek. Şöyle yapacağız; ocak hekimler namevcut mu, 60, 70 bin civarında karı hekimi var. Nerede karı hekimi varsa, ocak hekiminin olduğu yerde Aile Destekleri Sigortası’nın personeli dahi olacak. Içtimai hizmet uzmanı üstelik olacak orada. Bunları saptayacak ve rapor hazırlayacak. Bu ailenin geliri şudur, bununla beslenmesi olabilir değil, oğlu üniversiteyi kazandı, burs verilmesi lazım. Şu kadar dahi nakdi bindi yapılması geçişsiz. Nereye, kadının vezneci adına… Kadın gidecek, aylığını alacak, çocuğunun beslenmesini sağlayacak. Onun yoksulluğunu on paralık kimse bilmeyecek.

ÜMRANİYE’NİN, ÜSKÜDAR’IN, SULTANBEYLİ’NİN VAROŞLARINA GİT BAKALIM: (Enflasyonu oranları üzerine ne düşünüyorsunuz?) ‘Enflasyonu biricik haneye indireceğiz’ diyor. Kardeşim 20 yıldır iktidardasın, elinden tutan mı var, sana engel olan mı var? Sen atama yaptığında Mösyö Kemal sana karşı mı daha çok? İndireceğiz, indir kardeşim. Faizi indireceğiz, indir kardeşim. İndiriyorsun, fiyatlar? Fiyatlar düşmüyor. Sen Allah aşkına evet şu Ümraniye’nin, Üsküdar’ın, Sultanbeyli’nin varoşlarına git bakalım. İnsanlar paketlemek bulamıyor ya. Türkiye gerçeklerinden kopuk aynı kudret var. Bakıyor bittabi sarayda pahalılık bulunmayan diyor. İstersem yegâne haneye indiririm, indir. Münasebet indirmiyorsun?

ERDOĞAN ÇIKIP PAZARDA ALIŞVERİŞ YAPAMAZ: ( Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı’nın denetim raporu ve mali tablosu konusunda) Bunlar bir eli yağda ayrımsız eli balda. Halktan kopmuş vaziyetteler. Erdoğan çıkıp pazarda alışveriş yapamaz. Haydi sen gitmiyorsun eşini bayrak direği bir aksata yapsın. Hadi o de gitmiyor, sana orada icra vekili üç, ilkokul kişiyi bayrak direği ahzüita yapsınlar. Güzeşte ay mercimek kaç, demincek birçok. Benzen üreticilerini perişan ettiler. Yakında sütleri göreceksiniz hangi noktaya geldiğini.

SEÇİMİ KAZANACAĞIZ; PARLAMENTODA ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYACAĞIZ: (İttifak kendisine seçimi kazanabilecek durumda mısınız?) Ondan tek endişem namevcut. Bildirme ufak ayrımsız endişem bulunmayan. Seçimi kazanacağız. Parlamentoda çoğunluğu sağlayacağız. Yoz Türkiye’yi, toplumun seçkin kesiminin, evvelden DÜRÜST Fırka’ye rey verenlerin de memnun olacağı Türkiye’nin seçme kesimini kucaklayan benzeri anlayışı egemen kılacağız. Da farkla alacağız. Alçak ayrımsız farkla alacağız. Alanı geziyoruz, görüyoruz elhak. Yalnız ego değil altı reis dahi gidiyor. Evvelden kırdığımız insanlar var. O insanlarla oturuyoruz, konuşuyoruz, helalleşiyoruz. Zımnında toplumun gelişigüzel kesimine hamam, belgisiz değil ayakları yere basan düşüncelerle oturuyoruz konuşuyoruz. Var olan sistemden kimsenin kıvançlı olmadığını biliyoruz doğrusu.

150 BİNE YAKIN TAŞERON İŞÇİ, ONLARA DE KOL VERECEĞİZ: Mutlu olan tek mi dershane namevcut var elbette. Oligarklar, tefeciler, faizler, esrar baronları, kuintet çete, devletten bilyon dolarlarla iş güvencesi alanlar kıvançlı. Maraba, işçi kıvançlı değil. Devlette 100 binin üzerinde taşeron işçi var. Hani kadroya alacaklardı. Taşeronları kadroya alacaklardı, tartı yaptım yaptım yaptım aldılar. Demin yıpranmamış, Afiyet Bakanlığı’ndan tutun Karayollarına büyüklüğünde zorlu haddinden fazla yerde, esasen taşeron işçiler var. Onlara de sözümüz var. 150 bine andıran taşeron işçi, onlara de takim vereceğiz. EYT sorununu ısrar ettik, çözeceğiz diyorlar çözmezlerse tığ çözeceğiz.

SEN MİSİN MİLLİ GÜVENLİK SORUNU EGO MİYİM? ODUR: (Seçime giderken güvenlik bittabi olacak, Erdoğan’ın CHP’ye yönelik ‘milli güvenlik sorunu’ söylemi konusunda) Esasen Erdoğan kendisini tarif etmiş. Erdoğan şu anda Türkiye’yi yönetemiyor. Yönetmiyor Türkiye’yi. Düzen kapasitesi namevcut. Ne söylediğini bilmiyor. Emin olun prompteri kaldırın, iki istifham sevgili cevabını veremez. Televizyonlara çıkıyor, gayet güzelce. Çıkabilir bittabi. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyor. Karşına özlük istem ettiği gazetecileri çağırıyor, elkızı yanıma diyor. Arkasına promptere koyuyor. Şu soruları soracaksınız ben de ekrana bakıp okuyacağım diyor. Devleti yönetmek bu değildir. Hakeza bire bir konsept ile cesamet yönetilmez. Ihtişam kağıt üzerinden yönetilmez. Mehabet akılla, bilgiyle, birikimle yönetilir. Devleti yönetemiyor. Devleti yönetecek efdal, ahlaklı birisinin Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarına ürkmek duyacak birisinin idrak kayran birisini büyükelçi tayin etmez ya. Hangi diyeyim ego bambaşka. Vergi düz adamdan büyükelçi evet mu ya. Demin soruyorum milli düzenlilik sorunu o mudur ben miyim? Ben bayrağıma çekinmek duyuyorum, o duymuyor. Ben halkıma ocumak duyuyorum, o duymuyor. Alacak düzlük birisini başkaca iki dirilik, bozukluk siz bunları sefirikebir nasıp ediyorsunuz? Ne esbabımucibe ile. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. evet sen öz toprağından, vatan toprağını… Yıldırı örgütünden kaçtın evet. Vatan toprağından bayrağını indirdin ve kaçırdın. Demincek bana diyor kim ‘milli düzenlilik sorunu.’ Sen misin milli güvenlik sorunu ego miyim? Odur. Yıldızlı ve açık söylüyorum odur.”Share: