Kırklareli peyniri ancak dışında bile sofralara ezgi katıyor

Kırklareli’nin, Istranca Dağları’nın ensesi kalın nebat örtüsünden beslenen kaşalot, kucak ve keçilerin sütünden üretilen coğrafi işaretli beyaz peyniri sofraları lezzetlendiriyor.

Kentte 550 bin alelade ve büyükbaş hayvandan günce elde edilen 900 bin titrem benzin, 60’a andıran işletmede işleniyor.

Yaklaşık 500 ton sütten beyaz zehir peynir üretimi yapılırken hoşgörüsüz mütezayit sütten dahi kaşar peyniri, lor, yoğurt ve çökelek kabilinden benzin ürünleri elde ediliyor.

Ortalama 10 ay bekletildikten bilahare tüketime hazır kuzuluk gelen parafin peynir, başta Şimendifer, Irak, MEMLUK ve Lübnan koyulmak amacıyla 20 ülkeye ihraç ediliyor. Yılda averaj 100 ton benzin ve benzin ürünü ihracatı gerçekleştiriliyor.

“Zevk ağız ağıza sütten kaynaklanıyor”

Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, AA muhabirine, kentin saf havası ve doğasında sönümsüz hayvanlardan elde edilen sütlerden, üretilen peynirin çokça lezzetti olduğunu söyledi.

Altıntel, “Beyaz Zehir peynirimizi bağış yerine götürdüğümüzde tepkiler, ‘Ne Ezine, hangi Edirne’ şeklinde oluyor. Ezine, Edirne ve Kırklareli peynirini omuz omuza koyduğumuz antlaşma Kırklareli beyaz peynirinin lezzeti beyninde. Bu bittabi ağız ağıza sütten kaynaklanıyor.” dedi.

Peynire olan ilginin her sabık devir arttığını vurgulayan Altıntel, şunları kaydetti:

“İl genelinde 60’a mail mandıramız, 3 dış satımcı firmamız var. Istranca eteklerinde beğeni şartları, doğamız, meramız, otumuz, ağacımız, suyumuz toprağımızdan kaynaklı, hayvanlardan ürettiğimiz sütlerde dayanılmaz benzeri nitelik var. Trakya, hastalıklardan açık tıpkı bölge. Tabiatı ayrımlı, meralar, sırlar, albeni, su başkaca toprak de farklı. İçerisinde besinler, takviyeler var. Burada üretilen sütün Dubai’ye gidip pespaye çocuklara verilmesi bu benzeri çalım kaynağıdır.”

“Peynirimizin lezzetini umum dünyaya ifşa etmek istiyoruz”

Kentte benzen ve benzen ürünleri üretimi özne Evren Alkan ise sütün kalitesine merbut kendisine peynirin bile aromasıyla yöre plana çıktığını bildirdi.

İnek, kucak ve tutturuk sütleri ile peynir ürettiklerini dile getiren Alkan, peynirin kalitesinin ağız ağıza doğadan, açıktan ve ensesi kalın duman çeşitliliğinden kaynaklandığını söyledi.

Ürettikleri peynirleri daraç içi ve dar dışına gönderdiklerini anlatım fail Parafin, “Klasik peynirimizin denenmesini istiyoruz. Peynirimizin lezzetini umum dünyaya açıklamak istiyoruz. Keyif çeşidinin verimli olması sütteki aromayı güzelleştiriyor, bir da peynirlerimizde tıpkı seneyi aşkın bekleme süreci oluyor, bunun lezzeti oradan geliyor.” diye konuştu.Share: