Kırşehir, Ata’sını Andı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Alemdar Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84. yılında, tekmil Türkiye’da olduğu kabilinden Kırşehir’da da planlı törenlerle anıldı.

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, mülk protokolü ile gelişigüzel, Ulu Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü tesmiye etmek üzere Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önündeki törene katıldı. Saat 09.05’teki iki dakikalık utanmak duruşunun peşi sıra İstiklal Marşı’nın okunmasıyla gelişigüzel bayraklar yarıya indirildi.

Daha sonra, Neşet Ertaş Sunturlu Sanatlar Lisesi eliyle hazırlanan anma programına katılan Başkan Ekicioğlu, “Doğumundan Ölümüne Atatürk” konulu film gösterimini izledi. Buradaki izlence, günün mazmun ve önemini tamlayan konuşmaların yapılması, şiirlerin okunması ve Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sona erdi.

Başkan Ekicioğlu, Celil Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün vefatının 84. yılı dolayısıyla yaptığı yazılmış açıklamasında şunları söyledi:

“Kurtuluş Savaşı’nın önderi, özgürlük ve bağımsızlığın simgesi, ebedi Başkumandan, misilsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete kavrama edişinin sene dönümünde şişman benzeri özlem, minnettarlık ve minnetle anıyorum.

Büyük Önderimiz Atatürk’ün prensip ve devrimlerinin değeri temas geçen çağ toplumumuzun yekpare kesimlerince daha gani anlaşılıyor, ülkemizde ve Dünyada hür ve kibirli süregelmek talip milyonlara esin vermeye devam ediyor.

Atatürk’ün, harcını bağımsızlık bilinci ve milli egemenliğe aldırışsız bağlılıkla kardığı Türkiye Cumhuriyeti’nin anne ilkeleri ve yapı değerleri, mazlum uluslar amacıyla kendilerini barışa, huzura, adalete ve demokrasiye ulaştıracak pusula olma görevini sürdürüyor.

Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet Altını sayesindedir kim ülkenin soy sahipleri tıpkı birey, ayrımsız familya veya bire bir dünya değil, milletin kendisidir.

Cumhuriyetimizin temeli olan demokratik, laik, sosyal ülfet devleti ilkesi, milli egemenliğin güvencesi ve yüz yüze bulunduğumuz adaletsizliklerin, haksızlıkların, soylu erki ve toplumsal sorunların çaresidir.

Bu nedenle hür ve kasıntılı sürdürmek talip seçkin yurttaşımız, Cumhuriyetimizin temel öge ve değerlerine kararlılıkla cemaat balkon ve Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma, ülkemizde mutlak adaleti terazi mücadelesinin parçasıdır.

Bu his ve düşüncelerle ebediyete intikalinin 84. Yıldönümünde Celil Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşlarıyla, vatanımız amacıyla martir sakıt eksiksiz kahramanlarımızı rahmetle anıyor, eren hatıraları uğrunda saygıyla eğiliyorum; parçalanmamış gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Share: