Kırşehir haberi: Kırşehir’de 2. Cömert Evran Arsıulusal Ilmî Araştırmalar Kongresi başladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) ile İktisadi Hesaplı Kalkınma ve Toplumsal Tetkikat Enstitüsü (İKSAD) ortaklığında 2. Ahi Evran Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi düzenlendi.

KAEÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, kongre, Ahi Evran Kurultay ve Hars Merkezinde çevrimiçi ve karşı karşıya düzenlenen küşat programıyla başladı.

Üç zaman sürecek kongrenin açılışında konuşan Kongre Aranjman Müesses Başkanı Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, 260 arsıulusal ve 257 Türk kalkışmak amacıyla mecmu 517 bilgi insanın katıldığını ifade etti.

Kongreyi seçkin sene düzenlemeyi planladıklarını belirten Kazankaya, arsıulusal ayrımsız kongreye ocak sahipliği yapmaktan ortalık bahtiyar olduklarını kaydetti.

İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Güzel Emek birlikte dünyanın önde mevrut marifet insanları, araştırman ve akademisyenlerin araştırmalarını sunması, bilgilerini ve kullanılmamış fikirlerini paylaşması, keyif, yetişek, içtimai bilimler ve teknoloji kabil mütenevvi bilim alanlarındaki aktüel gelişmeleri tartışması üzere kongreyi birleştirme ettiklerini aktardı.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Yurt Karakaya dahi kurultay ile hep haber alanlarının tartışılacağı üç dolaşma geçirileceğine bel ederek, şunları kaydetti:

“Sektörü yönlendirecek hikmet üretimi artık bir tercih değil, zorunluluktur. Hikmet ile mensur edilmeyen toplumların projeleri ve çalışmaları umum yordamının hatasıyla pekâlâ hezimete uğruyor ve bu toplumlar dünya yarışında ferasetsiz kalıyor. Bu anlamda daha çok ilmin sadece laboratuvarlarda, sınıflarda, kitaplarda ve defterlerde değil, toplumun içerisinde vadi almaya başladığı, toplumun kurallarına hal ürettiği ve ‘vukuf güçtür’ ifadesinin medlul bulduğu bire bir süreci yaşamak zorundayız.”

Açım programının arkası sıra 2. Cömert Evran Arsıulusal Ilmî Tetkikat Kongresi ayrımlı oturumlarla devam etti.

Share: