Kırşehir haberi… “Sülale Dişçilik” uygulaması uçman illerden Kırşehir’de yaygınlaşıyor

“Eş Dişçilik” uygulamasının başlatıldığı 3 pilot ilden Kırşehir’da, erken çocukluk döneminde ağız sağlığı bilinci oluşturuluyor.

Pilot mülk yerine belirlenen Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’dahi ağustosta başlatılan uygulama kapsamında, 2-12 yaş aralığındaki temas çocuğa “ocak diş hekimi” tanımlandı.

Kırşehir’bile toprak merkezinin beraberinde Kaman, Mucur, Çiçekdağı ve Akpınar ilçelerinde vazifeli diş hekimleri bu kapsamda görevlendirildi.

Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) üzerinden ailelerin termin aldığı uygulamayla bugüne kadar Kırşehir’dahi 518 çocuğun diş muayenesi yapıldı, yardımcı otama süreci ve takipleri başlatıldı.

Uç ve diş sağlığı ile ilişik bilgilendirme yapılan çocuklara diş macunu ve fırçası bergüzar edildi.

“çıktı çocuğumuza vurmak istiyoruz”

Kırşehir Martir Polis Hayrettin Yılmaz Kavşak ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Müge Şebnem Şahin, AA muhabirine, uygulamayı 7 diş hekimiyle sürdürdüklerini söyledi.

Ulaştıkları çocukların diş sağlığı ile ilgili taharri ve takiplerine başladıklarını anlatan Delicesine, şöyle konuştu:

“bundan sonra çocuğumuza duyulmak istiyoruz. Bu yüzden velilerden e-Bilek Damarı uygulamasından karı diş hekimlerini öğrenmelerini, sonrasında MHRS üzerinden randevu alıp hastanemize, ilçelerde bile toplum sağlığı merkezleri ve ilçe hastanelerine gitmelerini murat ediyoruz. Kontroller 2-12 gözyaşı grubu çocuklarda çok heybetli. Çocuklarımızın ağızlarının dimdik olması, yetişkinlikte diş eksiklikleri yaşamamaları ve protez uygulamalarına mevzi makaslamak amacıyla majör.”

Mecnunca, ailelerden evire çevire hoşgörüsüz dönüşler aldıklarını belirterek, “Bize başvuran velilerimiz uygulamayı çokça beğendi. Sağlıklı olsun hekimlerimiz da şişman özveriyle çalışıyor, düşüncesiz dönüşler çokça domuzuna.” dedi.

İl genelinde kestirmece 29 bin bala olduğunu dile getiren Mecnunca, uygulamanın duyuldukça daha bile yaygınlaştığını anlatım etti.

Diş hekimi Sinem Erdi Can de klinikte asılsız oluşumunu engelleyici çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Çocukları riziko gruplarına bakarak 3 ay ya dahi 1 yıl arayla çağırarak kontrollerini yapacaklarını kaydeden Can, diş fırçalama ve beslenme eğitimi üstelik verdiklerini dile getirdi.

Tuğçe Karaman ise uygulamayı internetten öğrendiğine belen ederek, “Çocuğumu ocak diş hekimiyle takdim etmek amacıyla hastanemize başvurduk. Hekimimiz oğlumla çok ilgilendi. Bu yüzden mutluyuz. Yalnız ağzının bakımı ve birkaç aplikasyon yapıldı. Bu yüzden bilcümle velilere çocuklarının yaşı ilerlemeden aile hekimlerine başvurmalarını ve doktorlarıyla tanışmalarını kaynak ederim.” diyerek konuştu.

Serpil Parıltı, Keyif Bakanlığından mevrut mesajla bu hizmeti duyduğunu belirterek, “Ben üstelik zaaf ettim, çocuğun dişlerinde ülkü var mı yok mu diye niteleyerek. Taharri etme isteyerek geldik. Uygulamadan memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Diş kontrolü yapılan Irade Kaan Karaman birlikte biperva kliniğe geldiğini anlatarak, değişik çocuklara de diş hekimlerine gitmeleri tavsiyesinde bulundu.

Karı Diş Hekimliği

Sülale hekimliği sistemi ile benzer benzeri misil olan “Karı Diş Hekimliği”, önce olarak uçman mülk seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanmaya başlandı. Vekâlet, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle birlikte devam eden otama edici munsap ve diş sağlığı hizmetlerinin beraberinde alelhusus kollar üzere önem haiz “yardımcı kenar ve diş sağlığı” çalışmalarının kâin sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere zahmetsiz erişilmesi ve 2-12 gözyaşı aralığındaki tamam çocukların düzenli diş kontrollerinin yapılması mümkün olacak.

Share: