“Kış depresyonu, kadınlarda erkeklere göre 2 kat elan kalın görülüyor”

Sezonluk ruh nitelik bozukluklarının yer kesif karşılaşılan çeşidinin ‘şita depresyonu’ olduğunu belirten Ruhiyatçı Hilal Çekişme, “Şita depresyonu  herhangi bir yaştan bireyde görülmekle alay malay ilk şikayetin ortaya çıkma yaşı zihayat erişkin yaşlardır. Kış depresyonu üstelik başka depresyon biçimleri kadar kadınlarda, erkeklere oranla 2 hatim daha yoğun görülmektedir. Antrparantez bipolar sakamet kadar gâh ruh bilimsel rahatsızlıkları güçlü bireylerin kriz şikayeti,sezonluk olarak haddinden fazla çok değişebildiği üzere şita depresyonu birey ihtimalleri de elan yüksektir” dedi.

Atılganlık Çayyolu Cerrahi Tababet Merkezi Ruhsal Bölümü’nden Bilirkişi Ruh Bilimci Ayça Cenk, kış depresyonu belirtilerinin bağ bozumu ve kış aylarında ortaya çıkıp, bahar ve yaz aylarında ise bulunmayan olduğunu söyledi.

Kış depresyonu dinamik bireylerde erke kaybı ve karşıt duygulanma kadar karakteristik âraz görüldüğünü rapor fail Kavga, “Şita depresyonu her yaştan bireyde görülmekle birlikte önceki şikayetin ortaya hayat yaşı tendürüst kâmil yaşlardır. Kış depresyonu da ayrıksı bunluk biçimleri kadar kadınlarda, erkeklere oranla 2 itmam daha yoğun görülmektedir. Antrparantez bipolar sakamet kadar kâh ruhsal rahatsızlıkları hayat dolu bireylerin bunalım şikayeti, mevsimsel adına haddinden fazla fazla değişebildiği amacıyla kış depresyonu birey ihtimalleri de elan yüksektir. Şita depresyonu canlı bireylerde iştah kaybı veya artışı, uykuda eksilme yahut artım, gönülsüzlük, fütur, yorgunluk, asabiyet, ölüm ve intihar üstüne yoğunlaşan düşünceler kabil değişik semptomlar ortaya çıkabilir” diye niteleyerek konuştu.

‘D VİTAMİNİ KIŞ DEPRESYONU SEMPTOMLARINA KARŞI APOTR BİR FAKTÖR’

Kış depresyonunun kaynağında aile geçmişinin ve şahsiyet özelliklerinin beraberinde ahit ışığının âdem biyolojisine etkisinin vurgulandığını kaydeden Çarpışma, şunları söyledi:

“Güz ve şita aylarında gündüzlerin kısalması, çevrim ışığındaki azalmalar ve uzun kaka saatler bireylerin salgıladığı melatonin hormonunun artışına ve serotonin hormonunun azalmasına etken olabilmektedir. Bu hormonlardaki artma ve azalmalar depresyonun oluşması üzere lüzumlu biyolojik etkileri ortaya koyabilir çünkü serotonin ve melatonin bireylerde uyku ve akıllılık döngüsünün, enerjinin ve can kuşu halinin düzenlenmesinde apotr ayrımsız tekellüf oynamaktadır. Bu kapsamda yapılan ilmî araştırmalar çağ ışığı sebebiyle vücutta depolanan D vitamininin şita depresyonu semptomları amacıyla havari bir amil olabileceğini göstermiştir.”

BEMBEYAZ IŞIK TEDAVİSİ

Psikolog Cidal, sabah er saatlerde uygulanan bembeyaz çerağ tedavisinin şita depresyonunun üstesinden gelmede etkili olabileceğini söyleyerek, tedavide medikal tedavi ile birlikteilerleyen psikoterapinin bile koca olduğunu belirtti. Cidal,”Kış depresyonu yaşadığınızı düşünüyorsanız egzersiz, spor ve andıran çevreniz ile görüşmek gibi açıkça düz aktivitelerini artırabilirsiniz. Bunların haricinde kış mevsimi kullanılmamış tıpkı uğraşı edinmek üzere yer makul antlaşma tür. İşten gelip çokça sevdiğiniz tıpkı şeyi yapmanın heyecanını yaşayabilirsiniz. Bu sayede kendinizi henüz bereketli hissederek, bu dönemi elan rahat geçirebilirsiniz” dedi.

– Ankara

Share: