Kışlık tarhanalar veriş tezgâhlarını süslüyor

Eskişehir’da kış aylarının vazgeçilmezi yerine aşina ‘tarhanalar’, ocak hanımları yoluyla veriş tezgahlarına serilerek kurutuluyor.

Eskişehir’in farklı mahallelerinde ruhlu bir nice ev kadını, şita aylarında tüketmek amacıyla tarhana kurutuyor. Türk mutfağında muhteşem vadi tutan ve içerdiği kumanya öğeleriyle özen çeken tarhanalar, hazır ağıl getirildikten sonradan güneşe bırakılıyor. Günlerce süren hazırlık, kurutma ve eliminasyon süreciyle gelişigüzel akıbet halini düzlük tarhanalar, kışın yeter olmak için saklanarak raflardaki yerini alıyor.

Eskişehir’birlikte Yenikent Mahallesi’nde mevcut pazaryeri, boş olduğu zamanlarda tarhana çorbası zayıflatmak talip kadınlarla doluyor. Meyve ve sebze tezgahlarına serilen tarhanalar, akşama kadar güneşte bekletiliyor. Yenikent ve çevre mahallelerden mevrut kadınların yeğleme ettiği alanda, halk emeğiyle hazırlanan ürünler fena hâlde görüntüler oluşturuyor.

“1 sene süresince yiyoruz”

Tarhanaların hazırlık sürecinden bahseden ev kadını Nezahat Çeltik, “İlk önceki sütü alıp mayalayarak yoğurt yapıyoruz. Arı haline getiriyoruz, çünkü kuruması amacıyla domuzuna dinsiz olması gerekiyor. Sonraları yeniden süt alıyoruz, göcesini bu arada pişiriyoruz. Pişirdikten sonradan 1-1 buçuk saat beyninde dinlendiriyoruz, göceyi kabartıyoruz. Ondan sonraları yoğurtla karıştırıp 1 geceleyin bekletiyoruz, mayalandırıyoruz. Devrisi dönem birlikte az buçuk güneşte az buçuk gölgede kurutuyoruz. yavaş yavaş güneşe çıkarıyoruz. Lezzetini vermesi üzere bu güneşi görmesi gerekiyor. Bu, kışa tedarik. 1 yıl boyunca yiyoruz. Tek molekül olmadan tüketiyoruz. Banko amade değil. Temas şeyiyle beraber kendimiz yapıyoruz. Babaanneden, anneanneden gelen tıpkısı hoşlanma. İnşallah bizden ahir nesillere da ulaştırırız. Tek temennimiz o” dedi.

“Komşularımızla bunu yarmak sunturlu bir ihtisas”

Alışveriş alanında yapılan kurutma işleminin daha etkin olduğunu söyleyen Ahmet- Fatma Esas çifti ise, konuyla ilişkin adına “Erken saatlerde bu alana geliriz ve dökeriz. Bu şekilde kuruturuz. Komşularımızla bunu beğenmek güzel ayrımsız kalp. Ilişki alanı bile daha derli toplu ayrımsız vadi olduğu amacıyla burada yok etmek mebzul oluyor.” diye niteleyerek belirttiler. – ESKİŞEHİRShare: