Kızılay aktif keyif araçları önce ahit 600’den çok depremzedeye ulaştı

Kızılay kıvrak esenlik araçları önce zaman 600’den çok depremzedeye ulaştı

ANKARA – Kızılay tarafından hareket bölgelerine gönderilen 6 atak esenlik ara bulucu afet bölgesine ulaştığı önceki gününde 627 depremzedeye ulaştı.

Kızılay, afetin şipşak ardından nefes temini ile başlattığı afiyet desteğini bölgeye gönderdiği etkin keyif araçları ile sürdürüyor. Alelhusus rustik kesimde depremzedelerin birinci basamak sağlık hizmetleri alabilmeleri üzere gönderilen 6 canlı esenlik aracı facia bölgesinde geçmiş gününde 627 depremzedeye ulaştı.

Tam kuvvetli, içerisinde tetebbu, zaman tahlilleri, röntgen, EKG, solunum işlev testi yapılabilen kıpırdak keyif araçlarında, deneyimli fahri hekimler hele merkezlere ulaşamayan rustik bölgedeki hastalara ulaşarak muayenelerini yapmaya başladı. Araçlarda iki doktor, tıpkı bacı, ayrımsız psikolog ve ayrımsız röntgen teknisyeni bulunuyor. Vesait, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye’bile seyyar keyif hizmeti veriyor.

Mobil diş kliniği da afetzedelerin hizmetinde

Mobil esenlik araçlarının yanında etkin diş kliğini da hizmete sunan Kızılay, Gaziantep’in Islahiye ilçesinde diş hastanelerine erişimi olamayan afetzedelere ivedi durumlarda bakım veriyor. Proses içerisinde gönüllü diş hekimlerinin katkıları ile bu hizmetin üstelik yaygınlaştırılması planlanıyor.

Afetzedelerin herhangi bir çeşit ihtiyacının karşılanması için seferber olan Kızılay beslenme hizmetlerinin yanı sıra arkalama dağıtımları, psikososyal bindi hizmetleri ve cıvıl cıvıl keyif araçları ile destekleyici rolünü sürdürüyor. Afiyet Bakanlığı koordinesinde yürüteceği birinci mertebe afiyet hizmetlerinde ateş parçası sağlık araçları ile alelhusus köylerdeki depremzede vatandaşlarımıza bakım verecek.

Mobil sağlık araçlarının konumları şu şekilde bulunuyor

Kahramanmaraş’ta Piazza AVM vazıh alanı, Hatay’da Budun Bahçesi, Adıyaman’da Şambayat Köyü Malatya’da Botaş 13. Deri Kent, Osmaniye’üstelik Arıcaklı Köyü, İnderesi Köyü, Savranlı Köyü, Gaziantep’te Sayburun Köyü, Altınova Köyü, Torunlar Köyü, İncegedik Köyü.

Share: