Kızılay’ın etkin afiyet araçları köylerde tarama yapacak

Elazığ’ın de eklenmesiyle 11 ili etkilediği belirlenen Kahramanmaraş depreminin yaraları sarılmaya bitmeme ediyor. Kızılay, afetin çabukça ardından dem temini ile başlattığı afiyet desteğini bölgeye göndereceği atak keyif araçları ile takviye ediyor. Halihazırda psikodestek birimleriyle afet bölgesinde ruhsal sıhhi imdat hizmeti veren Kızılay, keyif hizmetlerine erişimde sorumluluk hararetli kırsal kesimde bir numara aşama sağlık hizmetleri alabilmeleri amacıyla 6 ateş parçası esenlik uzlaştırıcı kıran bölgesine gönderiyor.

Cemi donanımlı, içerisinde araştırı, içki tahlilleri, röntgen, EKG, solunum işlev testi yapılabilen kıpırdak afiyet araçlarında, görmüş geçirmiş hekimler özellikle merkezlere ulaşamayan rustik bölgedeki hastalara ulaşarak muayenelerini yapacak. Araçlarda iki hekim, tıpkısı abla, ayrımsız psikolog ve ayrımsız röntgen teknisyeni bulunacak. Vesait, 17 Şubat’tan itibaren Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye’da gezici afiyet hizmeti verecek.

MOBİL DİŞ KLİNİĞİ BIRLIKTE HİZMET VERECEK

Duraksız sağlık araçlarının yanı sıra duraksız diş kliğini bile hizmete sunan Kızılay, Gaziantep’in Islahiye ilçesinde diş hastanelerine erişimi olamayan afetzedelere ivedili durumlarda bakım verecek. Proses içerisinde gönüllü diş hekimlerinin katkıları ile bu hizmetin dahi yaygınlaştırılması planlanıyor.

Kıvrak keyif araçlarını bölgeye uğurlayan Kızılay Umumi Komutan Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmayan, afetzedelerin her türlü ihtiyacının karşılanması amacıyla Kızılay’ın seferber olduğunu belirterek “Edisyon günlerden geçiyoruz. Ülkemiz ihtimal birlikte arz nazik felaketlerinden birini yaşıyor. Kayıplarımız var, yaralılarımız var, yakınlarını kaybedenlerimiz var. İnşallah bugünleri el birliği içre kalarak atlatacağız. Afetin önceki gününden itibaren temel görevimiz olan tagaddi alanına yoğunlaştık. Zaman 500’den aşkın noktada 3 milyon kişiye 3 defa ısıdam aşındırmak verebilecek noktaya geldik. Sair cümbüş alanlarında birlikte gücümüzün yettiğince müzahir rolümüze bitmeme ediyoruz. Keyif alanında Keyif Bakanlığımızla koordineli namına hizmetlerimize bitmeme ediyoruz. Tıpkısı yandan psikososyal destek veriyoruz. Farklı yandan depremzedelerin haddinden fazla ağır hijyen ihtiyaçları var. Bu anlamda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugün sahada birlikte gördüğümüz ve Bakanlığımızla yaptığımız istişareler neticesinde aynı gerekseme adına tayin ettiğimiz müteharrik afiyet araçlarımızı sahaya gönderiyoruz. 6 nüsha cümbüşlü afiyet ara bulucu hazırladık. Bizler müteharrik araçlarımızla rastgele yere, herkese ulaşabilmenin gayreti içerisindeyiz. Bu araçlarda ayrıca fahri doktorlarımız, hemşirelerimiz ve psikologlarımız görev yapacaklar. Gönüllülerimiz afetin başından bu yana seçkin alanda bize apotr oldular. Keyif da bu alanlardan biri” diyerek konuştu.

Share: