Konak’ın 60 Yıllık Gevrekçisi Zeynel Ergin’in Adı Fırınının Bulunduğu Sokakta Yaşayacak

Han Belediyesi, İzmir’da 60 sene boyunca gevrekçilik fail ve geçen sene yaşamını yitiren Zeynel Ergin’in adını zat fırınının bulunduğu sokağa verdi. Kente değer katan sancak isimlerin adını keyiflendirmek istediklerini tamlayan Han Şehremini Abdül Batur, “Zeynel Ergin ağabeyimiz da İzmir’in gevrek geleneğini, tadını yaşatmış, gelecek kuşaklara dahi taşımış çok mehabetli ayrımsız ölümlü” dedi.

İzmir’in öncü mekanlarından Zeynel Reşit Çıtır Çıtır Fırını’nın sahibi merhum Zeynel Reşit’in ismi 60 sene boyunca çıtır çıtır ürettiği fırının sokağına verildi. Eğlek Belediye Meclisi’nde rey birliğiyle alınan kararla 1466 Sokak’a Zeynel Reşit’in fotoğrafının bile bulunduğu ölümlü tabelasının yerleştirildiği törene Eğlek Şehremini Abdül Keleş, CHP Han İlçe Başkanı Akış Küçükoğullarından, Alsancak Mahalle Muhtarı Ihtilaf Akuzun ve havza muhtarları, Zeynel Olmuş’in eşi Bezenmiş Reşit, oğulları Özer, Ömer, Öner Olmuş ve eşleri, İzmir Pide Çıtır Çıtır Ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Şükrü Erişen, Konak Belediyesi meclis üyeleri, sivil cemiyet kuruluşları temsilcileri, Alsancak sakinleri ve fırının gedikli müşterileri katıldı. Can anların yaşandığı törende, geçtiğimiz yıl dirilik veda eden Zeynel Ergin üstelik bir misil elan anıldı.

BATUR: “SİMGE İSİMLERİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Törende konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Zeynel Olmuş’in İzmir’in gastronomi kültürüne katkısının haddinden fazla büyük olduğuna dikkat çekti. İzmir gevreğinin farkına değinen Komutan Bahadır, şöyle konuştu:

“Çekirdeğe mahmur çiçeği, domatese domat diyen İzmirliler geçmişten bugüne kentin değerlerine, tesanüt içinde sahip çıkıyor. Kentin simgesi ergin, gastronomi kültürüne çokça yüce katkılar vermiş, bu değeri gelecek kuşaklara üstelik taşımayı bilmiş, çokça değerli Zeynel Reşit’in ismini keyiflendirmek amacıyla buluştuk. Yaşadığımız domuzuna kentimiz İzmir, el birliği kültürünün olduğu, Mustafa Kemal Atatürk ve onun değerleri özellikle görünmek için geçmişinden bugüne değerlerine topluluk çıkan aynı site. Konak Belediyesi namına tığ üstelik kente derece katan, kentin bayrak isimlerini yaşatmaya önem veriyoruz. Şadan Gökovalı, İzmir Ağababa Sancar Maruflu, Ziyalı Erten gibi isimleri, adlarını verdiğimiz sokaklarda, alanlarda ve merkezlerimizde yaşatıyoruz. Zeynel Ergin ağabeyimiz bile elan beş yaşındayken çıtır çıtır satmaya başlamış, İzmir’in çıtır çıtır geleneğini, tadını yaşatmış, ati kuşaklara bile taşımış çokça balaban tıpkı âdem. Zeynel Olmuş kadar kente damgasını vurmuş kişilerin isimlerini yaşatmaya bitmeme edeceğiz.”

ERGİN: “AİLEMİZ ÇOKÇA NAZIK”

Eş hesabına mütekellim Özer Olmuş dahi babasının hayatının işyerinin bulunduğu sokakta geçtiğini, kendilerinin üstelik bire bir sokakta büyüdüklerini belirtti. Karı yerine bu sokağın babalarının ismiyle anılmasından hava duyduklarını dile getiren Reşit, “Babam Zeynel Reşit, kent kültürüne yetişkin ayrımsız miras bıraktı. Bu sokağın babamızın ismiyle anılması ailemize iri gurur veriyor. Biz karı yerine babamızın bize bıraktığı bu mirası sürdürmeye gayret ediyoruz. Babam çalışkanlığı, ustalığı ve mütevazılığıyla bu kente ayar kattı. Ego ailemiz hesabına, bilcümle mücahede arkadaşlarımız namına ve babam adına Eğlek Belediye Başkanı Abdül Bahadır’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AKUZUN: “ALSANCAK’IN BABASIYDI”

Alsancak Muhtar Firkat Akuzun üstelik “Zeynel ağabeyimiz, Alsancak’ın babasıydı. Zaman hepimiz onun için buradayız. Konak Uray Başkanımıza ve bilcümle ekibine Zeynel ağabeyimizin adını yaşattığı için teşekkürname ediyorum” diyerek Zeynel Reşit’in mahallede çok müstehap bir derece olduğunu vurguladı.

Share: